Ciąża

Dolegliwości w ciąży i kontrola u lekarza

Publikacja: 18 marzec 2013 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013

Ciąża to nie choroba, natomiast choroby w czasie ciąży mogą wywołać silny stres, dlatego ważne jest aby kobieta w ciąży pamiętała o stałej opiece lekarza.

W ciąży łatwiej o infekcję, ponieważ odporność kobiety w trakcie ciąży minimalnie się osłabia, dlatego ciężarna jest bardziej podatna na zakażenia. Nie należy oczywiście zamykać się w domu pod kluczem i odseparować od całego świata, ponieważ przez 9 miesięcy kobieta nie jest w stanie uniknąć wszystkich chorób.

Każde schorzenie przewlekłe oraz przyjmowane w związku z tym lekarstwa mogą mieć wpływ na przebieg ciąży oraz na rozwój płodu, dlatego jeżeli tylko czujesz, że coś się dziej, źle się czujesz, masz katar, nasilone duszności lub inne objawy - natychmiast powinnaś zgłosić się do lekarza. 

Mimo że nie zawsze jesteś przeziębiona, masz grypę, czy inne powszechnie znane choroby, dopadają Cię nieprzyjemne dolegliwości. Szaleją hormony, zużywasz więcej energii, a ze składników odżywczych korzysta też dziecko. Dlatego w pierwszym  i czasami w drugim trymestrze ciąży jesteś zmęczona, masz mdłości, bóle i zawroty głowy, czasami krwawią Ci dziąsła, mocniej się pocisz. Natomiast dolegliwości ostatniego okresu ciąży wiążą się z przeciążeniami - bolą Cię kręgosłup, plecy i stopy, puchną Ci nogi. Dziecko naciska na przeponę i okoliczne organy wewnętrzne, więc lekka duszność, zgaga i nietrzymanie moczu są objawami normalnymi.

WAŻNE!!!
  • regularnie odwiedzaj lekarza i stosuj się do jego zaleceń
  • Unikaj alkoholu i nikotyny, bo nawet lampka wina może uszkodzić mózg dziecka i upośledzić jego rozwój, a palenie papierosów (nawet 1 dziennie) może spowodować niewydolność łożyska, w efekcie niedorozwojem dziecka. 
  • JEDŹ DO SZPITALA, jeżeli masz poważniejsze dolegliwości, np. krwawisz, uporczywe wymioty, biegunka lub wysoka gorączka.

POLECAMY SŁOWNIK Z NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ - DOTYCZĄCY DOMOWYCH METOD LECZENIA DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWYCH POD TYTUŁEM ,,CIĄŻA''.

Źródło:
Sprawy kobiece, sprawy intymne - Wilfried Feichtinger

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
serce kobiety ciężarnej bije szybciej, naukowcy przypuszczają, że dzieje się tak dlatego, że objętość krwi wzrasta o ok. 30 proc. – w naczyniach krwionośnych kobiety krąży o 1,5 litra krwi więcej niż przed ciążą. Ponieważ krwi jest dużo więcej, serce musi pracować intensywniej, aby zapewnić jej właściwe krążenie. Efektem tego jest przyspieszone tętno.