Medycyna ogólna

7 razy TAK dla popołudniowej drzemki!

Publikacja: 15 luty 2012

Popołudniowa drzemka jest czymś najbardziej naturalnym pod słońcem. Kwadrans dobroczynnego lenistwa poprawia pamięć, dodaje energii. Niejednemu z nas około pierwszej po południu lub po 16.00 kleją się oczy. Ale zwykle się nie dajemy, bo przecież jak tak można: spać w ciągu dnia! Otóż właśnie można...

Jesteśmy tak zaprogramowani, że przeżywamy cyklicznie wzrosty i spadki energii. Natura, za pomocą wywoływania senności, podpowiada nam, kiedy odpocząć, by nabrać sił na resztę dnia. Jest co najmniej siedem ważnych powodów, dla których warto sobie uciąć drzemkę. i i chroni przed chorobami serca.
  • DRZEMKA JEST ZGODNA Z NASZYMI RYTMAMI BIOLOGICZNYMI
    W ciągu doby przeżywamy trzy spadki energii, które fizycznie objawiają się spadkiem temperatury ciała. Pierwszy występuje w środku nocy, drugi około pierwszej po południu, trzeci koło szesnastej. Senność w tych momentach jest czymś najbardziej naturalnym, choć nie wszyscy ja zawsze odczuwają.

  • DODAJE ENERGII
    Intensywna praca wyczerpuje zasoby naszego organizmu. Poza tym często mamy po prostu za mało snu, właśnie dlatego, że za długo pracujemy lub do późnych godzin oglądamy telewizję. Ten niedobór sprawia, że szwankuje nasza koncentracja, stajemy się ospali i pracujemy znacznie wolniej. W takim momencie, zamiast filiżanki kawy, lepiej pozwolić sobie na kwadrans drzemki. Jest to płytki sen, który odświeża umysł i dodaje nam wigoru.

  • RELAKSUJE
    Podczas snu zwalnia akcja serca, oddech staje się bardziej regularny i głębszy, rozluźniają się mięśnie. Obniża się również poziom kortyzolu, hormonu stresu, który często podskakuje nam w ciągu pełnego dnia wrażeń. Po dobrej drzemce jesteśmy nie tylko pełni energii, ale mamy tez lepsze samopoczucie.

  • PAPRAWIA PAMIĘĆ
    Sen zbawiennie wpływa na zapamiętywanie oraz poprawia nasza zdolność do przetwarzania kolejnych informacji i rozwiązywania problemów.

  • ZAPEWNIA DOBRY SEN NOCĄ
    To okazało się zaskakujące, bo specjaliści leczący bezsenność, przestraszają przed drzemanie w ciągu dnia. Rzeczywiście, tylko osoby które nie mają kłopotów ze snem mogą sobie pozwolić na drzemkę w ciągu dnia.
    I to pod pewnymi warunki – śpimy w środku dnia lub wczesnym popołudniem. Unikamy drzemki po 18.00 oraz podczas wieczornego siedzenia przed telewizorem. Wtedy będziemy dobrze i głęboko spać nocą. Osoby cierpiące na bezsenność mogą sobie zrobić drzemkę w postaci piętnastominutowego relaksu, ale bez zasypiania.

  • POPRAWIA SPRAWNOŚĆ NA DRODZE
    Zwłaszcza, jeśli zamierzamy jechać nocą. Okazuje się, że drzemka przed podróżą aż trzykrotnie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu na drodze. Jest znacznie skuteczniejsza niż picie kawy i dodatkowo wzmacnia kontentację.

  • ZBAWIENNA DLA SERCA
    Regularna drzemka, praktykowana  przynajmniej trzy razy w tygodniu, chroni przed nadciśnieniem, a także niebezpieczeństwem wystąpienia ataku serca . Taka drzemka jest ważna szczególnie po pięćdziesiątce.
  • Źródło:
    Moda na Zdrowie. nr 8

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    optymalny czas drzemki według naukowców wynosi dokładnie 20 minut. Chodzi o to, by nie wejść w drugą, głęboką fazę snu, bo wtedy po przebudzeniu będziemy zmęczeni.