Medycyna ogólna

Jak przygotować się do badania densytometrycznego?

Publikacja: 10 wrzesień 2024
Planujesz wykonać badanie densytometryczne? Chciałbyś być odpowiednio przygotowany i uzyskać wszystkie najważniejsze informacje na temat densytometrii jeszcze przed badaniem? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Czym jest densytometria?

Densytometria (znana także jako densytometria kostna lub DXA) to badanie, które pozwala na pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości. Stosowana jest w diagnostyce osteoporozy i ocenie ryzyka złamań kości. Dzięki niej można dokonać oceny gęstości kości w całym ciele oraz wykryć nieprawidłowości już na wczesnym etapie.

Na czym polega badanie densytometryczne?

Densytometria jest rodzajem badania rentgenowskiego. Wykonuje się ją przy pomocy aparatu rtg emitującego bardzo małą ilość promieniowania – wielokrotnie niższą od np. badania rentgenowskiego klatki piersiowej. Pomiar gęstości kości dokonywany jest w oparciu o różnice w pochłanianiu promieni rentgenowskich przez tkanki.

Badaniu poddawany jest przede wszystkim odcinek lędźwiowy kręgosłupa, biodra, kość udowa. W przypadku trudności z wykonaniem badania w pozycji leżącej (np. zbyt dużej masy ciała pacjenta) alternatywnym miejscem pomiaru może być obręb przedramienia.

Jak przygotować się do badania densytometrycznego?

Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być naczczo. Przed badaniem pacjent jest jedynie proszony o zdjęcie metalowych przedmiotów (np. biżuterii).

Jak przebiega badanie densytometryczne?

W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na stole pomiarowym, nad którym umieszczone jest ramię aparatu. Badanie trwa średnio 2-3 minuty, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent w tym czasie powinien znajdować się w bezruchu.

Wskazania do densytometrii

Badanie gęstości kości jest nieocenionym narzędziem w diagnostyce, które dzięki szerokiemu zastosowaniu i niskiemu ryzyku zalecane jest wielu pacjentom – zwłaszcza w grupach ryzyka.

Diagnostyka polecana jest szczególnie:
  • kobietom po menopauzie (od ok. 55 roku życia)
  • mężczyznom po ukończeniu 60 roku życia
  • dorosłym, u których wystąpiło złamanie niskoenergetyczne
  • pacjentom przyjmującym leki powodujące spadek masy kostnej
Densytometria rekomendowana jest również w celu profilaktyki i monitorowania skuteczności leczenia osteoporozy. Coraz częściej wykorzystywana jest również w dietetyce i medycynie sportowej do oceny składu ciała (zawartości tłuszczu, mięśni i kości).

Przeciwwskazania

Densytometria jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, dzięki czemu niewiele jest przeciwwskazań do jej wykonania.

Badania gęstości kości nie wykonuje się przede wszystkim u kobiet w ciąży, z uwagi na zastosowanie promieniowania rentgenowskiego. Badanie nie powinno być również wykonane w ciągu 2 tygodni od podania środka kontrastowego (przy innym badaniu obrazowym).

Dlaczego warto wykonać badanie gęstości kości?

Osteoporoza rozwija się stopniowo, nie dając w początkowym etapie żadnych objawów (pierwszym z nich jest najczęściej złamanie kości). Wczesne wykrycie niskiej gęstości mineralnej kości umożliwi szybkie podjęcie działań profilaktycznych (takich jak zmiana diety i stylu życia) lub włączenie odpowiedniego leczenia, co może zapobiec dalszemu osłabieniu kości.

Warto skorzystać z densytometrii, jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka osteoporozy i złamań lub z powodu innych chorób (np. metabolicznych) lub stosowanych leków, powinniśmy dokonywać regularnej oceny zdrowia kości.

Ostatnie publikacje