Medycyna ogólna

Wpływ olejków eterycznych na organizm

Publikacja: 21 grudzień 2023
W aromaterapii wykorzystywane są olejki eteryczne pochodzenia naturalnego. W terapii stosuje się specjalnie przygotowane wyciągi nasion, liści, kwiatów, kory czy korzeni roślin. W ich składzie znajdują się substancje aktywne, mające wpływ na organizm. Najstarsze doniesienia o używaniu substancji aromatycznych pochodzą ze starożytności. Olejki eteryczne w codziennym życiu wykorzystywali Egipcjanie. Dodawali olejki do pokarmów, kąpieli, pielęgnowali nimi ciała czy dezynfekowali powietrze. Hindusi przypisywali olejkom moc otwierania duszy i umysłu. Rzymianie i Grecy stosowali je w obrzędach religijnych jak i w pielęgnacji i leczeniu. Samo pojęcie aromaterapii swój początek datuje na wiek XX. W czasie I wojny światowej olejki eteryczne lawendy oraz tymianku były stosowane we wspomaganiu gojenia ran i wyjaławianiu sprzętu chirurgicznego.

Zastosowanie aromaterapii w praktyce

Olejki eteryczne można wykorzystywać na różne sposoby:
  • inhalacja - olejki działają bezpośrednio na drogi oddechowe, a gdy zostaną wchłonięte z krwioobiegiem przez błony śluzowe mogą przenikać do innych narządów, tradycyjna metoda polega na podaniu do ciepłej wody 5 kropli olejku i wdychanie unoszących się oparów, aby zwiększyć wydajność można wykonywać tę czynność pod ręcznikiem, dostępne są również specjalne urządzenia służące do inhalacji,
  • okłady lecznicze - stosuje się 4-5 kropli olejku na miskę lodowatej lub gorącej wody, dodaje się emulgator np. łyżkę śmietany, roztworem nasącza się szmatkę w bawełny i okłada leczone miejsce, można dodatkowo owinąć ciepły okład ręcznikiem,
  • masaż - jedna ze skuteczniejszych metod, 3-5 kropli olejku eterycznego należy rozcieńczyć w neutralnym oleju roślinnym, nie należy stosować bezpośrednio na skórę nierozcieńczonych olejków - wyjątki stanowią olejki z lawendy, róży i drzewa herbacianego, sam masaż działa relaksująco, poprawia ukrwienie skóry i ułatwia wchłanianie olejku, szybsze działanie i głębsze wnikanie,
  • kąpiele - są najpopularniejszą metodą stosowania olejków eterycznych, do pełnej wanny z wodą o temperaturze do 38°C dodajemy 10-15 kropli olejku eterycznego oraz emulgator, taka kąpiel powinna trwać od 10 do 15 minut, jeżeli stosuje się natryski to stężenia mogą być wyższe ze względu na krótszy kontakt z olejkiem, używa się od 5 do 10 kropli na litr wody.

Przykłady zastosowania olejków etrycznych

Olejek lawendowy jest jednym z niewielu, który można używać bezpośrednio na skórę. Znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii. W postaci okładów przyczynia się do przyspieszenia gojenia ran, ukąszeń owadów, oparzeń, wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Działa nasennie, przeciwdepresyjnie, nasennie. Powoduje zmnieszenie zaburzeń lękowych, nerwowości i napięcia organizmu. Łagodzi dolegliwości bólowe związane z migrenami, bólami mięśniowymi, menstruacją. Wcierany w skórę powoduje, że naszynia włosowate rozszerzają się, co powoduje lepsze ukrwienie danego miejsca.
Olejek różany znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii, mimo swojej wysokiej ceny. Aby wytworzyć 1 kg olejku potrzeba 4-5 ton płatków, a to przekłada się na jego cenę. Tylko czysty i orginalny olejek posiada właściwości aromaterapeutyczne. Ma wpływ uspokajający, afrodyzujący oraz harmonizujący. Wykorzystuje się go w różnych stanach chorób psychicznych i obniżeniach czy zaburzeniach nastroju. Wykazuje działanie antyseptyczne w terapii zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych, które są oporne na antybiotyki.
Olejek eukaliptusowy dzięki swoim właściwościom chłodzącym i poczuciu świeżości wykorzystuje się w higienie jamy ustnej jako składnik past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej. Stosuje się go również w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zakażeniach opryszczkowych, grzybiczych, przyspiesza gojenie się ran. Działa rozkurczowo w stanach spastycznych żołądka, wspomaga ukrwienie.
Olejek cytrynowy otrzymuje się ze skórki cytryny. Wyróżnia go przede wszystkim działanie antyseptyczne, stosuje się go w przeziębieniu, grypie, chorobach infekcyjnych skóry. Regularnie stosowany wzmacnia układ odpornościowy. Łagodzi stany stresowe i lękowe, obniża ciśnienie tętnicze.
Olejek z drzewa sandałowego wykorzystywany jest w medycynie ajurwedyjskiej, jego działanie na ważne znaczenie na sferę emocjonalną i psychiczną. Ma właściwości antydepresyjne, uspokajające, przeciwdziała depresjom, stanom lękowym, łagodzi napięcia nerwowe. Wskazany jest w schorzeniach oddechowych i skórnych, gdyż wykazuje się działaniem antyseptycznym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym.
Wykorzystując olejki eteryczne w aromaterapii bardzo ważna jest wiedza o działaniu poszczególnych olejków. Przed zastosowaniem ich należy dowiedzieć się jak najwięcej o nich, gdyż ich efekty mogą zaszkodzić. Mając dużą wiedze o nich jesteśmy na drodze do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, ze strony ciała jak i duchowych.
Źródło:
Zdrojewicz Z., Rola aromaterapii w medycynie

Ostatnie publikacje