Kobieta

Kwas foliowy - jaki wpływ ma na kobietę?

Publikacja: 14 wrzesień 2019 Ostatnia aktualizacja: 25 listopad 2019
Kwas foliowy jest niezbędny dla naszego organizmu przez całe życie, począwszy od poczęcia aż po późną starość. Jego łacińska nazwa pochodzi od słowa folium, które oznacza liść. Pierwszy raz został wyodrębniony w czterdziestych latac z liści szpinaku. Kwas foliowy musi być dostarczany z pożywienia, gdyż nasz organizm nie jest w stanie sam go syntetyzować. Można go znaleźć w różnych produktach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Bogate zasoby kwasu foliowego występują w:
 • liściastych warzywach typu szpinak, sałata, kapusta włoska czy brukselka,
 • roślinach strączkowych takich jak zielony groszek czy fasolka,
 • szparagach oraz brokułach,
 • pełnych ziarnach zbóż.
Mimo urozmaiconej diety bogatej w wyżej wymienione składniki, może okazać się, że nie dostarczamy zbyt wiele kwasu foliowego do organizmu. Dzieje się to dlatego, że kwas ten jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Podczas pieczenia czy gotowania jego straty szacuje się między 50 a 90% wyjściowej zawartości tej witaminy. Wpływ na jego przyswajanie ma również pH środowiska, w którym żyjemy, sposób przechowywania żywności oraz promieniowanie UV. Dodatkowo nasze nawyki żywieniowe mogą jeszcze bardziej obniżać jego dostępność. Wartość ta zmniejsza się, gdy palimy papierosy, pijemy alkohol, borykamy się z chorobami układu pokarmowego i przyjmujemy leki. Wtedy przyswajalność kwasu foliowego z pożywienia może wynosić niecałe 50%, w związku z tym konieczne jest uzupełnienie diety tą właśnie witaminą pochodzenia syntetycznego. Syntetyczny kwas foliowy jest to najlepiej przyswajalna forma dla naszego organizmu.

Jaki wpływ ma kwas foliowy na organizm?

Kwas foliowy działa na organizm wielokierunkowo i reguluje wiele procesów zachodzących w ciele człowieka. Odpowiada za rozwój, wzrost, funkcjonowanie i rozmnażanie wszystkich komórek. Pozytywnie działa na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy oraz krwiotwórczy. Najczęściej kojarzony jest oczywiście z zbawiennym wpływem na kształtowanie się systemu nerwowego u płodu, a odpowiednia suplementacja kwasu foliowego zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej. Witamina ta oczestniczy również w dojrzewaniu i produkcji erytrocytów, a także syntetyzowaniu kwasów nukleinowych. Kwas foliowy wraz z witaminami B6 i B12 odpowiada za poziom homocysteiny. Gdy w organizmie jest nadmiar homocysteiny, może to przyczyniać się do rozwoju takich chorób układu sercowo-naczyniowego jak miażdżyca.

Jakie są skutki niedoboru kwasu foliowego?

Mimo tego, że nasz organizm nie potrafi syntetyzować kwasu foliowego, potrafi magazynować jego niewielką ilość w wątrobie. Nie są to jednak ilości, które wystarczą mu na długo, dlatego suplementacja tą witaminą w niewystarczającej podaży jest konieczna. Niedobory kwasu foliowego mogą być mylnie odczytywane, gdyż są bardzo nieswoiste. Wśród objawów wyróżnić należy:
 • problemy z koncentracją i pamięcia,
 • przemęczenie,
 • dolegliwości układu pokarmowego,
 • kłopoty z zasypianiem,
 • kołatanie serca,
 • ból głowy,
 • zapalne stany w jamie ustnej.
Najbardziej boimy się negatywnego działania niedoboru kwasu foliowego na płód. Konsekwencją tego stanu mogą być wady rozwojowe, gdyż witamina ta jest niezbędna w procesie kształtowania się cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego zwiększa również ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz przedwczesnego porodu.

Czy warto suplementować kwas foliowy?

Kwas foliowy najlepiej się wchłania, gdy jest suplementowany w towarzystwie witamin z grupy B i witaminy C. Jest on rozpuszczalny w wodzie i w przypadku jego nadmiaru bardzo łatwo organizm wydala go na zewnątrz. Jego przedawkowanie jest niezwykle rzadkie, a odpowiednia suplementacja może pozwolić na uniknięcie wielu chorób.
Kwas foliowy zalecany jest w anemii i nieprawidłowym wchłanianiu składników odżywczych. Podaje się go w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz łuszczycy, gdyż łagodzi toksyczność leków. Wykazuje również właściwości ochronne organizmu, zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, chorobę wieńcową, chorobę Alzheimera, starczą demencję, depresję i wiele innych dolegliwości. Coraz częściej mówi się, o prewencyjnym stosowaniu kwasu foliowego przed takimi chorobami nowotworowymi jak rak szyjki macicy czy rak odbytu. Dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie przez całe życie, może to uchronić przed poważnymi chorobami. Suplementacja syntetyzowanego kwasu foliowego jest również bardzo bezpieczna, a efekty uboczne są niezwykle rzadkie.
 


Źródło:
A. Czeczot, Kwas foliowy w fizjologii i patologii

Ostatnie publikacje

laskovski.pl