Dieta

Rola antyoksydantów w organiźmie.

Publikacja: 01 kwiecień 2019 Ostatnia aktualizacja: 02 kwiecień 2019

Przeciwutleniacze:

Inaczej antyoksydanty,  to substancje pochodzenia naturalnego chroniące komórki naszego organizmu przed ich zniszczeniem przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Wolne rodniki są bardzo nietrwałe chemicznie, dlatego mają znaczną reaktywność i zdolność do uszkadzania różnych składników komórek żywych.  Przyłączając elektrony, utleniają one każdą napotkaną cząsteczkę. Reagują z cząsteczkami białek, tłuszczów i węglowodanów, wywołując jednocześnie wiele chorób oraz przyspieszając procesy starzenia się organizmuPrzypuszcza się, że biorą udział w powstawaniu nowotworów, schorzeń kardiologicznych, miażdżycy, zaćmy, cukrzycy, choroby Alzheimera i Parkinsona.  W każdym organizmie występują wolne rodniki, jednak to ich ilość decyduje o ich niebezpieczeństwie.  Antyoksydanty  mają duży wpływ na wygląd ciała, samopoczucie i funkcjonowanie różnych układów organizmu człowieka.  

Przeciwutleniacze:

  • wzmacniają system odpornościowy,
  • zapobiegają schorzeniom układu sercowo-naczyniowego,
  • zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych,
  • uszczelniają naczynia krwionośne,
  • obniżają ciśnienie krwi, hamują spajanie się płytek krwi i zapewniają odpowiedni jej przepływ,
Dodatkowo antyoksydanty hamują  powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy, które wywołane są stresem, alkoholem i lekami.  Działają żółciopędnie, przeciwwrzodowo, moczopędnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i ochronnie na wątrobę.  Dodatkowo pobudzają produkcję estrogenów w organizmie kobiet.

Czynniki zwiększające powstawanie wolnych rodników.

Największym źródłem tych szkodliwych cząstek są produkty przemiany metabolicznych, które zachodzą nieustannie w organizmie człowieka.
Do czynników zewnętrznych należą:  
  • narażenie na promieniowanie rentgenowskie,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne (telewizor, komputer, mikrofalówka)
  • palenie tytoniu,
  • zanieczyszczenie środowiska (gł. metale ciężkie),
  • dodatki do żywności (substancje konserwujące),

Źródła antyoksydantów.

Istotne działanie przeciwutleniające ma aronia i borówka,  truskawka, wiśnie, jeżyny, owoce czarnego bzu i dzikiej róży i winogrona. W warzywach np.: pomidory, brokuły. Tłuszcze roślinne stanowiące źródło witaminy E, mleko i przetwory mleczne dostarczające witaminę A oraz CLA, nasiona roślin strączkowych bogate w cynk oraz orzechy bogate w selen. Aby uzupełnić dietę w przeciwutleniacze, można stosować  również suplementy diety bogate w odpowiednie witaminy.

Należy pamiętać, że nadmiar przeciwutleniaczy może być szkodliwy dla zdrowia tak samo, jak ich niedobór i zamiast chronić przed stresem oksydacyjnym, może go nasilać.

Ostatnie publikacje