Jak zmienia się skóra kobiety w przeciągu lat?
Publikacja: 25 styczeń 2019
Skóra emanuje blaskiem, gdy w organizmie jest wysokie stężenie estrogenu. Z wiekiem tego hormonu jest coraz mniej, dlatego skóra zaczyna tracić jędrność i staje się bardziej sucha. To właśnie te związki stymulują produkcję kolagenu, który sprawia, że cera jest gładka, elastyczna i promienna. Dobre nawilżenie skóry oraz brak wyprysków to również zasługa estrogenu – hormon pobudza wytwarzanie kwasu hialuronowego oraz zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Problem jednak w tym, że poziom estrogenu w organizmie nie utrzymuje się na stałym poziomie. Stężenie spada w trakcie menstruacji, ale ubywa go również z wiekiem. Co można zrobić, aby mimo niedoboru cieszyć się piękną skórą?
Skóra u dwudziestolatek
Najwyższe stężenie estrogenu jest właśnie u dwudziestolatek. Dzięki temu ich skóra jest nawilżona, ma ładny koloryt i dobrze wygląda nawet bez makijażu. Podczas okresu w organizmie kobiety dochodzi do spadku poziomu estrogenu, co zauważamy jako błyszczenie się skóry, wypryski na linii żuchwy i rozszerzone pory. Niestety, u niektórych pań wahania hormonów są na porządku dziennym, co jest przyczyną trądziku. Co można wtedy zrobić? Jedną z najczęściej stosowanych metod do walki z tą chorobą skóry u dorosłych jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki regulują poziom hormonów, a dzięki temu nieestetyczne wypryski znikają. Poza środkami doustnymi warto stosować kosmetyki o działaniu antybakteryjnym.Należy jednak pamiętać, że przesuszenie skóry agresywnymi składnikami będzie miało odwrotny skutek. Sucha skóra produkuje więcej sebum, a zwiększona ilość wydzielanego oleju to z kolei więcej pryszczy. Najlepiej wybierać łagodne kosmetyki do mycia (płyny, żele i toniki), zrezygnować ze stosowania mydła, stosować peelingi enzymatyczne oraz maseczki na bazie glinki.
Skóra u kobiet po 30 roku życia
Po przekroczeniu 30. roku życia w organizmie spada produkcja estrogenu. Szybko zauważysz wpływ hormonów na skórę. W tym okresie pojawiają się pierwsze zmarszczki, kurze łapki oraz zaczyna dokuczać większa niż dotychczas suchość skóry. Wiele kobiet po trzydziestce wciąż ma problemy z pryszczami oraz trądzikiem różowatym.Jak pielęgnować skórę w tym wieku? To odpowiedni moment na rozpoczęcie kampanii przeciwko starzeniu. Warto zainwestować w kremy przeciwzmarszczkowe, zwłaszcza w te do stosowania na noc. W czasie snu skóra naturalnie się regeneruje, dlatego dobrze jest wspomóc ten proces odpowiednimi składnikami. Serum i krem na noc powinny więc zawierać retinol, który wzmaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za młody wygląd skóry. Poza tym warto szukać produktów z kwasem hialuronowym, który nawilża i zapobiega tworzeniu się zmarszczek.
Skończyłaś 40 lat?
Po 40 roku życia Twoja skóra w tym okresie traci jędrność, nawilżenie i sprężystość, ponieważ w organizmie brakuje estrogenu. To właśnie w tej dekadzie życia zauważysz najwięcej zmian w kondycji skóry. Przesuszenie, widoczne zmarszczki, pękające naczynka na twarzy, przebarwienia to najczęstsze problemy. Po przekroczeniu czterdziestki należy się też spodziewać początków menopauzy. Niektóre panie decydują się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, aby utrzymać prawidłowy poziom estrogenu. Terapia hormonalna nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem. Dobry stan skóry to również zasługa zdrowej diety, aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu oraz nawodnienia organizmu. Liczą się też dobre produkty do pielęgnacji skóry. Najważniejszy jest krem pod oczy oraz serum z wysokim stężeniem retinolu.
Co się dzieje ze skóra po 50 roku życia?
Menopauza jest bezlitosna – po 50. roku życia spada poziom estrogenu, a jego miejsce zajmuje testosteron. W ciągu pierwszych 5 lat przekwitania stracisz nawet 1/3 kolagenu, a wraz z nim sprężystość, nawilżenie i blask skóry. Proces starzenia się skóry sprawia, że w tym wieku staje się ona bezbronna na działanie promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń powietrza oraz dymu tytoniowego. Większość kobiet zauważa, że cera traci jędrność, powieki zaczynają opadać, widoczne są popękane naczynka oraz coraz głębsze zmarszczki.Część kobiet decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, który pozytywnie wpływa również na wygląd naskórka. Poza tym ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry, która w tym wieku staje się wyjątkowo sucha, a przez to wygląda na starszą. Stosuj kosmetyki z kwasem hialuronowym, aby dostarczyć jak najwięcej drogocennego nawilżenia, a przy okazji pozbyć się przebarwień. Niektóre kobiety decydują się również na niechirurgiczne metody liftingu twarzy specjalnymi nićmi.
Źródło:
Rhein L.D, Starzenie skóry
Rhein L.D, Starzenie skóry