Ciąża

Ciąża latem

Publikacja: 04 sierpień 2018

Zadbaj o nawodnienie organizmu

Obrzęki całego ciała są częstym problemem ciężarnych kobiet. Ma to związek z powiększającą się macicą, która uciska na żyły biodrowe. Jeżeli zbyt mało pijesz, twój organizm zaczyna dodatkowo magazynować wodę. W efekcie pojawia się opuchlizna, która może być wynikiem odwodnienia. Należy zatem przyjmować odpowiednie ilości płynów, pijąc dużo naturalnej wody mineralnej (nawet do 3 litrów dziennie). Staraj się za to unikać słodkich napojów, kawy oraz mocnej herbaty, aby uniknąć wysuszenia organizmu. Warto ograniczyć również spożycie soli. Pomocna jest także kąpiel w chłodnej wodzie z solą i smarowanie kończyn chłodzącym kremem oraz chłodne okłady na łydki. Zakładaj wygodne buty na półtoracentymetrowym obcasie - ułatwiają krążenie. Prawidłowe nawodnienie pomoże zredukować również inne uciążliwe dolegliwości, takie jak poranne nudności i wymioty, zaparcia, suchość skóry czy infekcje dróg moczowych. Jeżeli dokuczają Ci bóle kończyn oraz skurcze, jak najwięcej odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, taka pozycja z pewnością przyniesie ulgę. 

Jak uniknąć obfitego pocenia się w ciąży?

Wzmożony obieg krwi powoduje podwyższenie temperatury ciała, wówczas intensywniej się pocimy. W takim przypadku z pewnością pomoże:
- chłodny prysznic - a jeśli akurat nie jesteś w stanie z niego skorzystać, warto mieć przy sobie nawilżane chusteczki
- hipoalergiczny antyperspirant - staraj się unikać mocno perfumowanych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę. Ponadto wysokie stężenie hormonów zmienia skład potu, który w połączeniu z perfumami może dać nieoczekiwany zapach.
- talk na stopy oraz wnętrza butów - jeżeli to nie wystarcza, warto zaopatrzyć się również we wkładki przeciwpotne i w miarę możliwości często chodzić boso
- lekki, przewiewny ubiór, najlepiej w jasnych kolorach.

Sposoby na problemy z dusznościami

Zwiększona wrażliwość na zmiany temperatury i ciśnienia oraz obciążenie organizmu sprawia, że szybciej się męczymy. W dodatku  powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne, a one przeponę. W momencie wdechu płuca nie mogą się wystarczająco wypełnić powietrzem, czego efektem może być zadyszka i uczucie duszności. Co może wtedy pomóc?
  • przede wszystkim zwolnienie tempa – powolne wykonywanie czynności, unikanie wysiłku fizycznego, chodzenie wolniejszym krokiem, nie forsowanie się (np. wbieganiem po schodach), w ten sposób oszczędzisz sobie zmęczenia, duszności i uderzeń gorąca.
  • spacery w parkowych, ocienionych alejkach – najlepiej rano oraz po południu, kiedy promienie słoneczne nie są już tak silne.
  • jeżeli jesteś w pracy – rób krótkie przerwy. Jeżeli pracujesz w nieklimatyzowanym pomieszczeniu, postaw na biurku wiatraczek, a pod biurkiem podnóżek. Warto również mieć pod ręką wodę z cytryną.

O czym pamiętać przebywając na słońcu?

Promienie słoneczne przyczyniają się do wytwarzania witaminy D, która wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, dlatego przebywanie na świeżym powietrzu jest dla kobiet w ciąży jak najbardziej wskazane, należy jednak pamiętać o tym, że w tym czasie skóra jest dużo bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. W czasie ciąży organizm produkuje dużo więcej estrogenów i progesteronu, a ich nadmiar w połączeniu z nadmierną ekspozycją na słońce może powodować zmiany skórne oraz trudne do usunięcia przebarwienia. Zrezygnuj zatem z intensywnego opalania, zadbaj o nakrycie głowy w czasie upałów, unikaj przebywania na słońcu w godzinach 12.00-15.00 oraz stosuj kremy z wysokim filtrem.

Podróże latem – co warto wiedzieć?

Wiele ciężarnych kobiet w trosce o dobro dziecka wzbrania się przed wyjazdem na wakacje. Tymczasem ciąża nie musi oznaczać rezygnacji z urlopowych planów, jednak warto zachować rozwagę i pamiętać o kilku rzeczach.
Przede wszystkim o takim wyjeździe powinien zostać poinformowany lekarz prowadzący Twoją ciąże. Jeżeli nie będzie widział żadnych przeciwskazań, możesz bez obaw korzystać z urlopu. Wybierając miejsce wypoczynku, zwróć uwagę na klimat, czas trwania podróży, a także rodzaj transportu. Możesz zdecydować się na podróż samolotem, jeżeli pozwala na to twój stan zdrowia i ciąża przebiega prawidłowo, mimo to należy skonsultować się z lekarzem i warto poprosić go o wydanie zaświadczenia, które bywa potrzebne zwłaszcza w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży. Czasem zdarzają się sytuacje, gdy obsługa miewa obiekcje przed wpuszczeniem ciężarnej pasażerki na pokład samolotu. Jeżeli wybierasz się w podróż po 36. tygodniu ciąży, niektóre linie lotnicze mogą odmówić, nawet gdy posiadasz aktualne zaświadczenie lekarskie. Najbezpieczniejszy dla mamy i dziecka okres do podróży samolotem to czas pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży. Wcześniej dziecko narażone jest na promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku, a później, czyli po 27. tygodniu ciąży, podróż nie jest wskazana ze względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz zmniejszenie ilości tlenu dostępnego w atmosferze podczas lotu na dużych wysokościach.
Pamiętaj również o zabraniu ze sobą wszystkich aktualnych badań (morfologii, USG itp.) oraz sprawdź też adres szpitala lub innej placówki medycznej, znajdującej się najbliżej miejsca twojego wakacyjnego pobytu. Jeśli zamierzasz podróżować w granicach Unii Europejskiej, koniecznie wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Planując wakacyjny wypoczynek, lepiej zrezygnuj z wyjazdu w egzotyczne, tropikalne zakątki. Lekarze odradzają takie miejsca, ponieważ wiążą się często z utrudnionym dostępem do opieki medycznej oraz z koniecznością przejścia dodatkowych szczepień, które nie są zalecane ciężarnym.

Jak postępować w przypadku ukąszeń przez owady?

Ukąszenia przez osy lub pszczoły są bardzo popularne latem. Zwykle skutkują niewielkim zaczerwieniem i opuchlizną. W takich sytuacjach należy jak najszybciej usunąć całe żądło, a na użądlone miejsce położyć kompres z zimnej wody, z dodatkiem sody oczyszczonej lub octu. Dodatkowo można również sięgnąć po chłodzące żele lub kremy bez recepty. Jeżeli jednak jesteś uczulona na jad i po ukąszeniu pojawiły się duszności lub wymioty, należy koniecznie wezwać pomoc lekarską.
Latem wyjątkowo uciążliwe bywają komary. Sięgając po preparaty odstraszające owady, powinnaś upewnić się, , że nie ma przeciwwskazań w ich stosowaniu dla kobiet w ciąży lub małych dzieci. Pamiętaj również o tym, że wdychanie specyfików w sprayu lub aerozolu jest bardziej ryzykowne niż smarowanie nimi skóry.
Najbezpieczniejsze dla kobiety ciężarnej są środki naturalne, czyli zapachy, których owady nie lubią, takie jak: aromat olejku cytronelowego, zapach lawendy, pelargonii, eukaliptusa lub cytryny. Można odnaleźć je w zapachowych świecach i kadzidełkach. Skuteczną ochroną są również rośliny posadzone w ogródku lub w doniczkach w mieszkaniu oraz lampa owadobójcza.
Źródło:
https://badaniaprenatalne.pl/ciaza-latem-jak-przetrwac-upaly/
https://mamotoja.pl/lato-w-ciazy-jak-przetrwac-lato-w-ciazy,dolegliwosci-w-ciazy-artykul,3623,r1p2.html
https://www.supermamy.pl/ciaza/ciaza-latem,4150,3

Ostatnie publikacje