Ważny temat

Jak najlepiej chronić skórę?

Publikacja: 02 lipiec 2018 Ostatnia aktualizacja: 05 lipiec 2018

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Promienie słoneczne umożliwiają skórze produkcję niezbędnej dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu witaminy D. Witamina ta chroni przed wieloma chorobami m.in. rakiem, chorobami układu krążenia czy chorobami systemu odpornościowego. Badania wykazały również, że dostęp do słońca zmniejsza ryzyko depresji.  Już dwudziestominutowa ekspozycja na słońce pozwala na zsyntetyzowanie odpowiedniej dla człowieka dawki witaminy D.

Promieniowanie UVA a UVB

Promieniowanie UVB odpowiada za produkcję witaminy B, ale niestety również za poparzenia słoneczne oraz za efekt późnej opalenizny. Witamina D przechodzi przez szkło kwarcowe i wodę, co tłumaczy ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych podczas kąpieli, np. w morzu, w jeziorze. Natomiast promieniowanie UVA wywołuje zarówno zaczerwienienie, jak i ściemnienie skóry. Promieniowanie to jest odpowiedzialne za posłoneczne starzenie się skóry oraz większość indukowanych światłem reakcji polekowych. W przeciwieństwie do promieniowania UVB, promieniowanie UVA przenika przez szło okienne, przez co może powodować reakcję u osób znajdujących się wewnątrz samochodu czy w domu.

Słońce produkuje trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVBUVC.

  • UVA wchodzi głęboko w naszą skórę i generuje w niej głębokie zmiany, jak np. zmarszczki.
  • UVB jest odpowiedzialne za poparzenia skóry, jednak należy pamiętać, że równocześnie promieniowanie UVB jest stymulatorem produkcji witaminy D w naszym ciele oraz powstawania opalenizny. 
  • UVC jest całkowicie absorbowane przez atmosferę.

Zasady bezpiecznego opalania

  1. Unikaj ekspozycji w okresie najintensywniejszego słońca od godziny 11 do 16
  2. Noś okulary przeciwsłoneczne i przewiewne ubrania zakrywające ciało
  3. Smaruj się kremami przeciwsłonecznymi nawet jeśli słońce jest za chmurami. Promieniowanie UV jest wtedy równie aktywne co w pełnym słońcu.
  4. Używaj filtrów przeciwsłonecznych przebywając w górach – na wysokości słońce jest bardziej a agresywne, a śnieg odbija nawet 80% promieni UV, tyle samo co woda
  5. Unikaj słońca i przebywaj raczej w cieniu – nawet wtedy się opalisz
  6. Nie wystawiaj skóry na słońce po jej uperfumowaniu, albo po przyjęciu niektórych leków. W połączeniu z działaniem słońca może to prowadzić do reakcji fototoksycznej i poparzeń skóry, a nawet powstania trwałych odbarwień.
Źródło:

Sobhana, T. Kumar,G. I Sampath, S. (2004) Ultraviolet transmission through a few edible oils in the context of chagning solar insolation. J.Ind. Geoghsys.Union.

Kolata, G. (2004) I BEG TO DIFFER; A Dermatologist Who's Not Afraid to Sit on the Beach. New York Times.

Mastalarz, (2005) Ekologiczne kłamstwa ekowojowników. Wyd. II. Wrocław.

Ostatnie publikacje