Wady i zalety gimnastyki korekcyjnej u dzieci

Według statystyk ok. 90% dzieci i młodzieży ma stwierdzoną wadę postawy, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nasi rodzice i dziadkowie na pewno pamiętają, że w szkole w ramach lekcji wychowania fizycznego odbywały się zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Miały one na celu poprawić naszą sylwetkę, postawę ciała już w wieku dziecięcym. Poznaj wady i zalety gimnastyki korekcyjnej.
Pierwszy okres wpływający na kształtowanie postawy ciała u dziecka przypada na wiek 6-7 lat i związany jest z pójściem dziecka do szkoły. Przyczyną wad postawy jest głównie mała aktywność ruchowa, przeciążenie pleców ciężkimi tornistrami szkolnymi, złe nawyki higieniczne i żywieniowe. Odrabianie lekcji w niewłaściwej pozycji siedzącej przy biurku, czytanie książek lub oglądanie telewizji w złej pozycji również przyczyniają się do pogłębienia wad postawy.
Główne zaburzenia wad postawy:
- plecy wklęsłe: cechuje się przodowym wgięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Przyczyną jest najczęściej nieprawidłowe napięcie mięśni grzbietu, brzucha, pośladków i kończyn dolnych. Osoby z tą wadą postawy często odczuwają dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowo– krzyżowej kręgosłupa.
- plecy okrągłe: głowa, barki i brzuch silnie wysunięte do przodu. Osłabieniu ulegają mięśnie grzbietu w odcinku piersiowym, mięśnie pośladkowe i brzucha. Przykurczone są mięśnie klatki piersiowej i mięśnie grzbietu– odcinka lędźwiowego.
- plecy płaskie: U osób z tą wadą, klatka piersiowa jest płaska, barki opadnięte. Zmniejszenie fizjologicznych wygięć kręgosłupa, sprzyja powstawaniu zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych kręgosłupa, dlatego ludzie z tą wadą często odczuwają bóle głowy
- skolioza: boczne skrzywienie kręgosłupa jest wadą postawy polegającą na odchyleniu linii kręgosłupa od stanu prawidłowego (w całości lub jego odcinkach)
- płaskostopie: jest jedną z bardziej powszechnych dolegliwości stóp. Jeśli utrzymuje się długo, może prowadzić do zniekształceń, bolesności oraz zaburzenia funkcji stóp.
- stopy płaskie, koślawe: spłaszczenie lub brak wykształcenia sklepień stopy. Koślawe ustawienie pięty rzutuje nie tylko na wydolność stopy podczas stania i chodu, ale też na działanie innych odcinków narządu ruchu
- stopy szpotawe: spłaszczenie lub brak wykształcenia sklepień stopy współistniejące najczęściej z koślawym ustawieniem pięty rzutuje nie tylko na wydolność stopy podczas stania i chodu, ale wpływa na inne odcinki narządu ruchu
- kolana koślawe: skierowane są do wewnątrz, kolana opierają się o siebie, a między kostkami stóp jest spora przerwa
- kolana szpotawe: między kolanami tworzy się szczelina w kształcie litery „O”. Często też palce stóp skierowane są do wewnątrz. Wada ta zazwyczaj sama zanika, gdy dziecko kończy dwa lata
O przyszłość dziecka należy myśleć już od najmłodszych lat. Zapominamy jednak o prawidłowej postawie naszych pociech. W niektórych szkołach prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, która przy regularnych ćwiczeniach zmniejsza lub całkowicie eliminuje skutki wad postawy ciała. Niestety tylko nieliczni nauczyciele prowadzą takie zajęcia. Można tez pomyśleć o specjalnych szkółkach, klasach, gdzie są przeszkoleni wychowawcy, którzy dla najmłodszych dzieci prowadzą gimnastykę w formie rozmaitych gier i zabaw.
Zalety gimnastyki korekcyjnej:
- zwiększenie siły mięśni pleców
- wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała
- zahamowanie dalszego rozwoju wad postawy ciała
- zwiększenie wydolności układu oddechowego i sercowo- naczyniowego
Na okres przedszkolny przypadają najistotniejsze zmiany w rozwoju stopy u dziecka. Najczęstsze wady to płaskostopie. Pamiętaj, że zmiany w postawie ciała postępują powoli, a niekorygowane bywają nieodwracalne.
https://bodyrelax.pl/
TEL-MED POLECA
Centrum Rehabilitacji Ortopedii Poznań Wilda/ Gabinet Lekarski w Poznaniu/ USG dzieci Poznań
STANLEY Centrum Medyczne w Poznaniu
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r.
- czynna
- nieczynna