Leczenie w ramach NFZ

Prawo studenta do świadczeń w ramach NFZ

Publikacja: 08 grudzień 2015
Studenci bardzo często maja wątpliwości dotyczące swojego ubezpieczenia i możliwości skorzystania z opieki lekarskiej w mieście w którym studiują. Poniższy artykuł zawiera informacje na temat prawa do świadczeń oraz opieki nad studentami poza miejscem stałego zamieszkania.
Dostęp do świadczeń

Studenci maja prawo bezpłatnej opieki medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem mają dostęp do wszystkich tych świadczeń, które określone są jako refundowane, jednakże tylko wtedy gdy są zgłoszeni do ubezpieczenia. Z prawa tego wynika fakt, iż mogą oni korzystać z każdej placówki w ramach NFZ, gdyż nie ma rejonizacji.

Najczęstszy problem wśród studentów dotyczy możliwości skorzystania z opieki lekarza POZ. Opiekę nad studentem sprawuje jego lekarz rodzinny do którego złożył deklarację zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką deklarację złożyć do wybranego lekarza rodzinnego w miejscu zamieszkania podczas studiów. Dopuszcza się także jednorazową możliwość skorzystania z opieki lekarza POZ, w przychodni innej niż w tej,
w której złożono deklarację, natomiast tylko wtedy gdy pacjent przebywa poza miejscem zamieszkania, a musi pilnie skorzystać z pomocy lekarskiej.

W stanach nagłych studenci, tak jak wszyscy ubezpieczeni, mogą szukać pomocy w placówkach świadczących nocną i świąteczną opiekę zdrowotna, w najbliższym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Izbie Przyjęć, a także wezwać pogotowie.

Zgłoszenie do ubezpieczenia

  • Studenci do ukończenia 26. roku życia (o ile nie posiadają innego tytułu do ubezpieczenia) powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego rodziców (jedno z rodziców powinno zgłosić dziecko do ubezpieczenia u swojego pracodawcy).  Jeśli natomiast rodzice nie są ubezpieczeni, wówczas studenta powinni do ubezpieczenia zgłosić dziadkowie. Jeżeli jednak i oni nie posiadają ubezpieczenia, student powinien wystąpić do swojej uczelni z wnioskiem o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Student zatrudniony na umowę o pracę podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu – składki odprowadza za niego pracodawca.
  • Student prowadzący własną działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu – sam odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS.
  • Studenci powyżej 26. roku życia pracujący dorywczo na umowę zlecenie, również podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu – składki odprowadza za niego zleceniodawca.
Należy pamiętać, że po zakończeniu stosunku pracy lub działalności gospodarczej student powinien zostać ponownie zgłoszony do ubezpieczenia rodzica, aby nadal posiadać prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Ustanie prawa do świadczeń po zakończeniu studiów

Prawo to wygasa po 4 miesiącach od zakończenia nauki, czyli daty zamieszczonej na dyplomie ukończenia studiów lub od daty skreślenia z listy studentów.

Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
studenci pochodzący z krajów Unii Europejskiej lub EFTA mogą korzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak wszyscy ubezpieczeni w NFZ?  Jako dowód ubezpieczenia  okazują oni  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.