Leczenie w ramach NFZ

Kobiety w ciąży i w okresie połogu - do jakich świadczeń maja prawo w ramach NFZ?

Publikacja: 08 wrzesień 2015
Ciąża to szczególny stan kobiety, bowiem nosi ona pod sercem szczególnie cenny dar, dzięki czemu Państwo Polskie oraz NFZ nadają im z tego tytułu szczególne uprawnienia, bezpłatne świadczenia. Dowiedz się co przysługuje kobiecie w ciąży i w okresie połogu.
Okres ciąży od samego początku jej trwania aż do porodu oraz okres połogu, czyli zgodnie ze słownikiem określonym przez Ministra Zdrowia  okres rozpoczynający się po porodzie i trwający do 42 dni po nim, są szczególnym czasem w życiu kobiety i w związku z tym ma ona prawo do poniższych świadczeń, które  określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r.

Opieka medyczna nawet dla nieubezpieczonych

Kobiety w ciąży mają prawo do korzystania ze wszystkich refundowanych przez NFZ świadczeń opieki zdrowotnej, zarówno jako osoby ubezpieczone jak i nieubezpieczone, jeśli mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto  zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do szczególnej opieki okołoporodowej, nad nimi i nad noworodkiem.

Prawo do refundacji świadczeń nierefundowanych
  • Kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do szczególnej opieki stomatologicznej:
    • dodatkowych materiałów stomatologicznych - cement chirurgiczny jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia,
    • leczenia endodontycznego, czyli kanałowego wszystkich zębów.
  • Ponadto mają prawo do zestawów infuzyjnych (wkłuć) do osobistych pomp insulinowych, co najmniej 10 sztuk zgodnie z zaleceniami lekarza, raz na miesiąc przy leczeniu cukrzycy typu I przy pomocy pompy insulinowej.
Dokumenty potwierdzające uprawnienia dodatkowe kobiet w ciąży i w okresie połogu:
  • Kobieta w okresie ciąży: karta przebiegu ciąży (ewentualnie zaświadczenie od lekarza specjalisty potwierdzające ciążę), lub kopia karty, zakładanej kobiecie ciężarnej podczas pierwszej wizyty u lekarza, po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania lekarskiego lub zaświadczenie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającą do dodatku z tytułu urodzenia dziecka lub inne zaświadczenie lekarskie w raz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.
  • Kobieta w okresie połogu: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.
  • Dokumentem potwierdzającym obywatelstwo polskie jest między innymi dowód osobisty osoby mającej korzystać ze świadczeń lub inny dokument tożsamości zawierający informację o obywatelstwie.
Warto mieć świadomość dodatkowych, przysługujących nam uprawnień, tym bardziej w "stanie błogosławionym", kiedy to kobieta powinna być otoczona szczególną opieką i troską.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
okres połogu dzieli się na 3 fazy? Połóg bezpośredni to pierwsze 24 godziny po porodzie, wczesny połóg, to pierwszy tydzień po porodzie, natomiast okres trwający do 6 tygodni po porodzie nazywany jest późnym połogiem.