Dziecko

Jak pomóc dziecku zasnąć?

Publikacja: 29 kwiecień 2015
Większość świeżo upieczonych mam nie ma pojęcia w jaki sposób wyciszyć i nauczyć zasypiać dziecko. Wyobrażenia o niemowlęciu, które przesypia spokojnie około kilkunastu godzin i więcej często mijają się z rzeczywistością i okazuje się, że z kołyski bardzo często rozchodzi się płacz dziecka, któremu tak trudno jest zasnąć. Sprawdź na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby przenieść dziecko do krainy snu.
Pierwsze tygodnie w domuW pierwszych tygodniach życia dziecka powinno się mu zapewnić podobne warunki do tych, które maluszek miał w łonie matki. Przyzwyczajony jest do ciasnoty, więc najlepiej dosyć ciasno obwinąć go kołderką lub ułożyć w wyściełanym kocykiem wózku. Zadbaj też o przytłumione światło i względną ciszę lub cichą kołysankę. Pamiętaj o sprawdzaniu pieluszki, ponieważ mokra będzie przeszkadzać Twojemu dziecku.

Zaleca się, aby niemowlęta nie spały z rodzicami w jednym łóżku, tylko we własnym, ale najlepiej w jednym pokoju.
Kolki niemowlęceOd około 2 miesiąca życia Twojemu dziecku zaczynają dokuczać kolki co uniemożliwia mu spokojny sen. Warto wtedy masować maluszka ciepłą oliwką i kłaść je na brzuszku. Należy też wprowadzać dziecko w stały rytm dnia, karmienie, kąpiele, drzemki powinny odbywać o stałych porach.

Pamiętaj, że w miarę dorastania dziecko potrzebuje mniej snu. W wieku od 2 do 6 miesięcy zwykle niemowlęta potrzebują ok. 14 - 15 godzin snu na dobę.
Ząbkowanie Od czwartego miesiąca maluch zaczyna ząbkować. Towarzyszy temu ból, przez co dziecko ma kłopoty z zasypianiem oraz może budzić się w nocy. Najlepiej przed snem masować dziąsła używając specjalnej maści o działaniu znieczulającym.
Starsze dzieckoGdy dziecko ma około roczek powinno mieć już ściśle określone o której godzinie wykonywane są dane czynności. Kąpiel, karmienie, sen powinny być czynnościami następującymi po sobie, dzięki czemu dziecko nastawia się do pory spania.

W przypadku starszych dzieci również staraj się zachować ustalony rytm dnia. Nie należy dopuścić, aby dziecko przed snem piło colę lub inny pobudzający napój. Nie ustawiaj w pokoju, w którym śpi Twoje dziecko komputera lub telewizora, ponieważ będą rozpraszać dziecko i nie pozwolą mu spokojnie zasnąć.

Pewne zachowania dziecka powinny dawać znać rodzicom, że dziecko należy położyć spać. Maluch wysyła nam sygnały, informujące o zmęczeniu. Zwracaj uwagę gdy Twoja pociecha ziewa, przeciera oczy, zaczyna być marudna, reaguj i wtedy połóż spać. Jeżeli w pewnych okolicznościach przedłużymy czas do drzemki dziecka i nie pozwolimy mu odpocząć może pojawić się kłopot ze spokojnym zaśnięciem.

Rodzice chcieliby, aby ich dziecko szybko i łatwo zasypiało, jednak w praktyce jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Obserwuj swoje dziecko, zastanów się nad przyczyną trudności w zasypianiu. Czasami niewielka zmiana może pomóc maluchowi, a przy okazji Tobie spokojnie odpocząć.
Źródło:
"Zasypianie bez płaczu: jak pomóc swojemu dziecku zasnąć i spokojnie przespać noc" William Sears, Martha Sears

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
noworodek według statystyk przesypia w ciągu doby od 16 do 22 godzin.