Leczenie w ramach NFZ

Do czego służy formularz S1?

Publikacja: 13 luty 2015
Swoboda przemieszczania się jest podstawowym założeniem Unii Europejskiej. Każdy z nas może wybrać dowolne miejsce zamieszkania a co za tym idzie zapewnić sobie w nim prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Dowiedz się czym jest i jak ubiegać się o wydanie dokumentu S1, który okaże się pomocny przy zmianie miejsca zamieszkania na inne państwo UE lub EFTA.
Zgodnie z przepisami o koordynacji każdy ubezpieczony w NFZ lub członkowie jego rodziny, którzy mają miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim UE/EFTA niż państwo ubezpieczenia, mogą uzyskać w tym państwie miejsca zamieszkania świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez instytucję w której aktualnie zamieszkują, rezygnując jednocześnie ze świadczeń w państwie w którym są ubezpieczeni. Podstawę do korzystania z takiego zakresu świadczeń stanowi dokument przenośny S1 - rejestracja w celu objęcia opieką zdrowotną (kiedyś: E106, E109, E 120, E121).

Rodzaje wniosków o wydanie formularza S1

Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA - dedykowany jest: pracownikom przygranicznym, osobom stale wykonującym działalność zawodową w 2 państwach, mieszkającym w trzecim państwie, osobom wykonującym w państwie UE/EFTA innym niż Polska, w którym mieszkają pracę najemną na rzecz polskiego pracodawcy, osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne.

Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobom czasowo przenoszącym swoją działalność zawodową  do innego państwa – w tym pracownikom oddelegowanym, które mają wydany dokument A1 na okres powyżej 1 roku, w tym także - osobom posiadającym status urzędnika służby cywilnej, funkcjonariusza państwowego lub żołnierza.

Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie ubiegającej się o rentę lub emeryturę zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA - dedykowany osobom, które złożyły w polskim organie emerytalno - rentowym wniosek o przyznanie renty albo emerytury bez względu na to, czy w okresie ubiegania się emeryturę albo rentę.

Wniosek o wydanie dokumentu S1 członkowi rodziny zamieszkałemu w innym państwie niż osoba ubezpieczona

Wniosek o wydanie dokumentu S1 emerytowi, renciście lub członkowi rodziny emeryta rencisty

Procedura wydawania formularza S1

  • W pierwszej kolejności należy zgłosić fakt zmiany miejsca zamieszkania we właściwym Oddziale ZUS, bądź odpowiednim organie emerytalno - rentowym. Jedynie osoby, które czasowo przenoszą swoją działalność zawodową do innego państwa są zwolnione z obowiązku zgłoszenia zmiany miejsca zamieszkania.
  • Kolejnym krokiem jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu, w zależności od tego, z jakiego tytułu jesteśmy ubezpieczeni. Są to odpowiednio:
  • Dokument A1 na okres równy lub dłuższy niż 1 rok z ZUS,
  • Aktualne zaświadczenie o pobieraniu świadczenia przedemerytalnego,
  • Zaświadczenie wystawione przez jednostkę delegującą,
  • Aktualne zaświadczenie o złożeniu wniosku o przyznanie renty albo emerytury.
  • Ponadto członkowie rodziny załączają do wniosku o wydanie S1 zaświadczenie o kontynuowaniu nauki i potwierdzenie zgłoszenia ich do ZUS jako członków rodziny. Emeryci lub renciści załączają także potwierdzenie uzyskiwania emerytur (kserokopia legitymacji ZUS, odcinek emerytury/renty albo decyzję o przyznaniu emerytury/renty).
  • Następny krok to złożenie w odpowiednim Oddziale Wojewódzkim NFZ kompletu dokumentów.
  • Po otrzymaniu formularza S1 należy go zarejestrować w odpowiednim odpowiedniku Narodowego Funduszu Zdrowia za granicą.
Przeniesienie prawa do świadczeń zdrowotnych do kraju miejsca zamieszkania polega na udzielaniu ich w takim zakresie jaki jest obowiązujący dla ubezpieczonych w tym państwie.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Czy wiesz czym różni się karta EKUZ od formularza S1? EKUZ uprawnia do świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie członkowskim UE/EFTA o których zakresie decyduje lekarz, natomiast formularza S1 potwierdza prawo do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych w tym państwie.