Ciąża

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Publikacja: 17 kwiecień 2015 Ostatnia aktualizacja: 20 kwiecień 2015
Nie tylko sam sposób przeprowadzenia cesarskiego cięcia jest ważny, ale także pielęgnacja rany po wykonaniu  cięcia ma wpływ na jej wygląd. Chcesz się dowiedzieć jakie są sposoby? Jak sprawić, aby blizna po cesarskim cięciu stała się gładsza i jaśniejsza?
Na szczęście, minęły już te czasy, kiedy cesarskie cięcie wykonywało się przez środek brzucha. Teraz cesarskie cięcie wykonuje się tuż nad spojeniem łonowym, blizna taka będzie miała zaledwie około 15 centymetrów i 2 - 3 mm szerokości. Taka blizna nie będzie widoczna latem, kiedy kobieta będzie chciała założyć strój kąpielowy, łatwo jest ją ukryć pod bielizną. Jednak o taką ranę trzeba starannie dbać aby się wygoiła i aby nie doszło do zakażenia.

Poniżej przedstawione są podstawowe kroki pielęgnacji rany po cesarskim cięciu:
  • W pierwszych dniach po cesarce kąpiel powinna odbywać się tylko i wyłącznie pod prysznicem oraz należy często przemywać ranę.
  • Jeśli lekarz nam na to pozwoli rana może się goić bez opatrunku, aby miała lepszy dostęp do powietrza. Rana nie może być ściśnięta bandażami. 
  • Bielizna też ma bardzo duże znaczenie. Ważne jest aby była ona wykonana z naturalnych materiałów, lekka i przewiewna. Bielizna nie powinna uciskać też na gojącą się ranę.
  • Szwy zdejmowane są zazwyczaj po 7 dniach od ich założenia. Po wytworzeniu się pierwszej blizny, powinniśmy dbać o jej większe ukrwienie, czyli powinniśmy ją masować. Ten sposób jest dobry tylko pod warunkiem, że nie ma zakażenia rany.
  • Miejsce, gdzie zostało wykonane cesarskie cięcie należy myć wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej oraz szarego mydła bądź też można użyć delikatnego mydełka dla dzieci. Po umyciu ranę trzeba osuszyć jednorazowym ręcznikiem, a następnie przemyć środkiem odkażającym.
  • Kobieta powinna wybrać odpowiedni preparat, który przyśpieszy gojenie się blizny.
  • Bliznowiec 


    Może się również zdarzyć, że w miejscu cesarskiego cięcia dojdzie do przerostu tkanki jest to tak zwany bliznowiec. Bliznowiec nie jest niebezpieczny, ani też nie jest oznaką tego, że kobieta została źle zszyta, ale wygląda nieestetycznie i istnieje możliwość, że może pozostać. Trzeba także pamiętać, że przez kilka tygodni po porodzie rana może swędzieć. W jej okolicach także można poczuć odrętwienie i ból. 

    Powikłania

    Koniecznością jest zgłoszenie się do lekarza jeśli:

    • jest podwyższona temperatura,
    • występuje obrzęk lub zaczerwienienie,
    • występuje ból bądź rana jest gorąca,
    • sączy się z niej ropa.

    Prawdopodobne jest, że doszło do zakażenia i niezbędne będzie podanie przez lekarza antybiotyku.
    Jeżeli kobieta planuje kolejną ciążę zalecane jest, aby odczekała przynajmniej rok, aby organizm miał czas by powrócić do normy.

    Źródło:
    Tel-med

    TEL-MED POLECA

    Ginekolog Konin Kowalewski Roman/ USG ginekologiczne Konin/ Ginekologia onkologiczna

    Gabinet lekarza specjalisty ginekolog-położnik w Koninie.

    woj. wielkopolskie
    Konin, ul. zmiana
    • czynna
    • nieczynna

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    w Polsce u ponad 120 tysięcy kobiet rocznie wykonuje się cesarskie cięcie, z czego nawet 90% niepotrzebnie?