Medycyna ogólna

Nowoczesne metody znieczulenia podczas porodu

Publikacja: 23 styczeń 2015
Przy każdym porodzie występuje ból. To z jaką siłą występuje zależne jest od progu bólu kobiety. Aby poród kojarzył się młodej mamie z radością spowodowaną narodzinami wyczekiwanego maleństwa, a nie z cierpieniem, stosowane są coraz to nowe metody znieczulenia. Jakie? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
PCA - znieczulenie samodzielnie kontrolowane przez pacjentkę
Pacjentka po naciśnięciu przycisku, który dołączony jest do pompy ze środkiem znieczulającym dozuje sobie kolejne dawki leku. Aby nie doszło do przedawkowania leku, każda pompa wyposażona jest w blokadę uniemożliwiającą podanie większej dawki leku niż maksymalna ilość
w danym czasie. Metoda PCA jest bezpieczna i bardzo wygodna zarówno dla pacjentki, jak i dla lekarzy.
Gaz rozweselający
Gaz rozweselający, czyli tlen z podtlenkiem azotu. Dzięki tej metodzie poród staje się przyjemniejszy i łatwiejszy do zniesienia dla pacjentki, która staje się spokojniejsza i jest w dobrym nastroju. Metodę tę można stosować w przypadku wszystkich pacjentek oprócz kobiet, które są w stanie skrajnego wyczerpania lub są alergikami. Kobieta sama sobie dozuje NO2. Gaz rozweselający jest bezpieczny i nie zaburza porodu, jednak może wywoływać zawroty głowy. Jest to coraz bardziej popularna metoda w Polsce.
Stymulacja nerwów za pomocą TENS
Metoda najczęściej stosowana w Wielkiej Brytanii, jednak dociera ona powoli do Polski. Polega na przezskórnej stymulacji nerwów. TENS jest niewielkim urządzeniem z czterema elektrodami. Przykleja się je do pleców pacjentki. Kobieta odczuwa lekkie łaskotanie lub mrowienie wywołane impulsem elektrycznym. Przyszła mama sama kontroluje natężenie prądu. Taka metoda znieczulenie nie jest wskazana dla kobiet z rozrusznikiem serca, epilepsją, hemoroidami, arytmią serca czy też żylakami.
Znieczulenie poprzez poród w hipnozie
Hipnoza jest stanem silnej koncentracji. Rodząca dostaje sugestie, że np. znajduje się w jakimś przyjemnym miejscu, a nie sali porodowej, powoduje to wyciszenie się pacjentki i rozluźnienie  mięśni co ułatwia poród.
Powodem podania znieczulenia nie powinien być strach przed bólem, lecz jego odczuwalność. Każda kobieta powinna sama zdecydować czy chce znieczulenie, ponieważ może się okazać, że poradzi sobie stosując naturalne metody poznane w szkole rodzenia. 
Źródło:
Datta S. Metody łagodzenia bólu podczas porodu

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
... Pierwszego znieczulenia podczas porodu dokonał  w 1853r. doktor John Snow. Jego pacjentką była brytyjska królowa Wiktoria.