Leczenie w ramach NFZ

Zasady korzystania z Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)

Publikacja: 24 marzec 2009
Każdy pacjent ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) spośród tych, którzy mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak często można zmieniać lekarza? Jakie zasady obowiązują w poradniach POZ?
Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) są wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, z wyłączeniem sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. W uzasadnionych przypadkach istnieje również możliwość wezwania lekarza rodzinnego na wizytę domową.

Zmiany lekarza, pielęgniarki i położnej można dokonać bezpłatnie dwa razy w roku kalendarzowym. W przypadku każdej kolejnej zmiany pacjent musi wnieść opłatę w wysokości 80zł, chyba że było to w następstwie zmiany miejsca zamieszkania, zaprzestania udzielania świadczeń przez wybraną placówkę oraz innych przyczyn niezależnych od pacjenta. W celu dokonania zmiany należy wypełnić u nowo wybranego lekarza/pielęgniarki/położnej POZ druk deklaracji.

UWAGA!
Pacjent nie ma obowiązku złożenia deklaracji na wszystkie trzy zakresy świadczeń w jednej przychodni. Pacjent może dokonać wyboru w zakresie, który go interesuje. Wybór dotyczy imiennie osób udzielających świadczeń - lekarza, pielęgniarki, położnej.

Zasady obowiązujące w poradniach POZ:
  • pacjent może rejestrować się do lekarza POZ osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osób trzecich; 
  • w przypadkach uzasadnionych medycznie porada udzielana jest w dniu zgłoszenia;
  • w schorzeniach przewlekłych, z wyłączeniem stanów zaostrzenia w przebiegu tych schorzeń, świadczenia udzielane są w terminie uzgodnionym z pacjentem;
  • na realizację zleceń pozostających w kompetencjach pielęgniarki POZ, lekarz POZ wydaje skierowanie do pielęgniarki POZ, do której zadeklarowany jest pacjent;
  • lekarz POZ, kierując pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników niezbędnych badań diagnostycznych zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, aktualną wiedzą i praktyką medyczną, w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania;
  • lekarz rodzinny może wystawić zadeklarowanym pacjentom skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych i domowych, z wyjątkiem skierowań na zabiegi fizjoterapeutyczne związane z leczeniem wad postawy oraz dysfunkcji narządu ruchu, których przyczyną są te wady;
  • lekarz POZ może wystawić pacjentowi skierowanie do poradni rehabilitacyjnej lub ortopedycznej;
  • lekarz POZ uczestniczy w realizacji profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych przez Fundusz (program profilaktyki chorób układu krążenia, program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP) - etap podstawowy;
  • lekarz POZ konsultuje merytorycznie i ustala zasadność realizacji wniosków zadeklarowanych do niego pacjentów o zlecenie świadczenia transportu "dalekiego" w POZ;
  • ubezpieczony ma prawo do bezpłatnych świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania w przypadkach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Nocna i świąteczna opieka lekarska w POZ

Po godzinach pracy placówek POZ usługi medyczne zapewniane są w formie nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej oraz wyjazdowej opieki lekarskiej. Ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy korzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, a także w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia (iniekcje i zabiegi zlecone przez lekarza, realizowane w POZ).

Świadczenie te udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Placówka POZ może sprawować tego rodzaju opiekę we własnym zakresie lub korzystać z usług innej, wybranej przychodni. Informacja o tym, która placówka medyczna udziela pacjentom świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, powinna być wywieszona w przychodni.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w POZ nie mają zastosowania w przypadkach stanów bezpośredniego zagrożenia życia, w szczególności w sytuacji: utraty przytomności,  upadków z wysokości, złamań, wypadków komunikacyjnych, nagłych zaburzeń świadomości, urazów wypadkowych powstałych w sytuacjach nagłych, nagłej duszności, porażenia prądem elektrycznym, porodu oraz dolegliwości związanych  z ciążą.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje