Leczenie w ramach NFZ

Czym jest dokument S1?

Publikacja: 02 marzec 2014 Ostatnia aktualizacja: 05 marzec 2014
Planujesz zamieszkać w innym państwie UE/EFTA, ale jesteś osobą ubezpieczoną w Polsce? Dzięki dokumentowi S1 będziesz mógł korzystać z opieki zdrowotnej w pełnym zakresie w miejscu zamieszkania!

Zgodnie z przepisami o koordynacji ubezpieczony lub członkowie jego rodziny, którzy mieszkają w innym państwie UE/EFTA, niż państwo,
w którym są ubezpieczeni, mogą skorzystać z pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych w miejscu zamieszkania, jeśli uzyskają dokument S1. W przeciwieństwie do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia wyłącznie do korzystania ze świadczeń pomocy doraźnej, dokument S1 zapewnia pacjentowi dostęp także do zaplanowanych wizyt lekarskich i zabiegów na koszt NFZ.

Co zrobić aby uzyskać dokument S1?

W pierwszej kolejności należy zgłosić fakt zmiany miejsca zamieszkania we właściwym Oddziale ZUS, bądź odpowiednim organie emerytalno - rentowym. Należy tego dokonać poprzez złożenie druku ZUS ZUA  (w przypadku osób ubezpieczonych) albo ZUS ZCNA/ZCZA (w przypadku członków rodziny). Jedynie osoby, które czasowo przenoszą swoją działalność zawodową do innego państwa są zwolnione z obowiązku zgłoszenia zmiany miejsca zamieszkania.
Kolejnym krokiem jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu, w zależności od tego, z jakiego tytułu jesteśmy ubezpieczeni:

Dokument A1 na okres równy lub dłuższy niż 1 rok z ZUS w przypadku:
  • osób stale wykonujących działalność zawodową w Polsce (pracownicy najemni, osoby pracujące na własny rachunek i jednocześnie w innym państwie UE/EFTA, zamieszkałe w państwie UE/EFTA innym niż państwa, w których wykonują działalność zawodową)
  • osób wykonujących w państwie UE/EFTA innym niż Polska, w którym mieszkają, pracę najemną na rzecz polskiego pracodawcy
  • pracowników oddelegowanych do wykonywania na terenie innego państwa UE/EFTA pracy najemnej na rzecz polskiego pracodawcy, w tym także osoby posiadające status urzędnika służby cywilnej, funkcjonariusza państwowego lub żołnierza
  • osób pracujących na własny rachunek, które czasowo przenoszą prowadzenie swojej działalności do innego państwa UE/EFTA
Aktualne zaświadczenie o  pobieraniu świadczenia przedemerytalnego w przypadku osoby pobierającej świadczenia przedemerytalne.

Zaświadczenie wystawione przez jednostkę delegującą zgodnie, z którym przewidywany okres oddelegowania jest równy lub dłuższy niż 1 rok w przypadku członków korpusu dyplomatycznego lub korpusu konsularnego oddelegowanych do pracy w innym państwie UE/EFTA.

Aktualne zaświadczenie o złożeniu wniosku o przyznanie renty albo emerytury w przypadku osoby ubiegającej się o rentę lub emeryturę.

Członkowie rodziny osoby ubezpieczonej w NFZ powinni przedstawić dokument potwierdzający bieżące opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne przez osobę, która zgłosiła ich jako członka rodziny do ubezpieczenia oraz dokument potwierdzający owe zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest osoba (dziecko, wnuk), która ukończyła 18 lat należy przedstawić dokument potwierdzający fakt kontynuowania nauki lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo inne traktowane na równi.

W przypadku emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia emerytalne/rentowe transferowane do państwa zamieszkania, należy uzyskać  kopię decyzji o rozpoczęciu transferu świadczeń przez zakład emerytalno - rentowy lub kopię decyzji dotyczącej waloryzacji transferowanych świadczeń.
Emeryci/renciści, których świadczenia wypłacane są w Polsce muszą natomiast przedstawić kopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne z tytułu otrzymywania świadczeń emerytalnych/rentowych, np.  kopię ostatniego odcinka wypłaty świadczeń, kopię karty emeryta/rencisty wydanej przez ZUS, kopię legitymacji emeryta/rencisty.

Członkowie rodziny emeryta lub rencisty muszą przedstawić jeden z wyżej wymienionych dokumentów oraz dokument potwierdzający zgłoszenie do  ubezpieczenia zdrowotnego.  W przypadku, gdy członkiem rodziny jest osoba (dziecko, wnuk), która ukończyła 18 lat należy przedstawić dokument potwierdzający fakt kontynuowania nauki lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo inne traktowane na równi.

Po uzyskaniu wymaganych dokumentów, należy złożyć je wraz z odpowiednim wnioskiem o wydanie dokumentu S1 (są one dostępne na stronie internetowej
www.ekuz.nfz.gov.pl/zmiana_zamieszkania/wnioski-o-dokument-s1) do właściwego oddziału NFZ.
Źródło:
www.ekuz.nfz.gov.pl

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Ubezpieczony lub członkowie jego rodziny, którzy mieszkają w innym państwie UE/EFTA, niż państwo, w którym są ubezpieczeni, mogą skorzystać z pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych w miejscu zamieszkania, jeśli uzyskają dokument S1.