Leczenie w ramach NFZ

Ortodoncja w ramach NFZ - dla kogo?

Publikacja: 11 czerwiec 2015
Spośród wielu wątpliwości dotyczących świadczeń na NFZ duża część dotyczy ortodoncji. Niestety bezpłatne leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje tylko niektórym grupom osób i dotyczy ograniczonej puli świadczeń. Dowiedz się komu i co przysługuje w ramach leczenia ortodontycznego na NFZ oraz czy aparaty stałe są refundowane.
Ortodoncja polega na profilaktyce i leczeniu wad zgryzu oraz wad szczękowo - twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje poradnie ortodontyczną dla pacjentów do 18 roku życia to niestety większość świadczeń dotyczy tylko dzieci do 12 roku życia.

Bezpłatne leczenie ortodontyczne wad zgryzu na Narodowy Fundusz Zdrowia to:

  • leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego (typ aparatu, który pacjent może zdejmować samodzielnie, noszony stosownie do wskazań lekarza, przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę) – do końca 12. roku życia,
  • kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu – w okresie retencji do ukończenia 13. roku życia,
  • zdjęcie pantomograficzne (zdjęcie wszystkich zębów) – jeden raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego – skierowanie na tego typu zdjęcie wydaje lekarz ortodonta, wskazując przy tym, gdzie wykonać je bezpłatnie,
  • naprawa aparatu – do ukończenia 13. roku życia.
Jednakże w przypadku nieprawidłowego użytkowania aparatu, np. nieregularnego noszenia - nie przysługuje naprawa lub wymiana aparatu.

Ponadto do 18. roku życia w ramach leczenia ortodontycznego przysługuje:

  • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej,
  • badanie przez lekarza specjalistę,
  • proteza dziecięca częściowa i proteza dziecięca całkowita (dla dzieci, które mają ubytki w zębach stałych lub mlecznych - protezę wykonuje ortodonta),
  • korekcyjne szlifowanie zębów.
Zakładany do 12 roku życia aparat ortodontyczny ruchomy jest bezpłatny, więc placówki mające kontrakt z NFZ i świadczące tego typu usługi nie mają prawa pobierać za niego żadnych opłat oraz dopłat.

Niestety NFZ nie refunduje aparatów stałych, czyli naklejonych na zęby specjalnym klejem przez cały czas leczenia ortodontycznego. Aparaty stałe trzeba więc wykonać całkowicie odpłatnie.

Warto kontrolować uzębienie dziecka już od najmłodszych lat, aby zdążyć skorzystać z bezpłatnego leczenia ortodontycznego  w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
aparat ruchomy zaleca się u dzieci między 4 a 12 rokiem życia, podczas wymiany zębów mlecznych na stałe?