Ważny temat

Toksokaroza - zapobieganie

Publikacja: 11 czerwiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 12 wrzesień 2014
Toksokaroza jest groźną chorobą wywołaną przez glistę psią lub kocią. Jeżeli miewasz częste bóle brzucha, gorączkę, brak apetytu oraz problemy z widzeniem,  to mogą być to być symptomy tej choroby. Dowiedz się więcej o toksokarozie.
Toksokaroza to odzwierzęca choroba pasożytnicza, wywołana zarażeniem człowieka nicieniami z rodzaju Toxocaria. Człowiek jest żywicielem niespecyficznym tych pasożytów, zaraża się nimi przez przypadek. Nicienie te nie osiągają w organizmie człowieka dojrzałości, nie rozmnażają się, żyją w organizmie człowieka w postaci larwalnej. Do zarażenia dochodzi przez jamę ustną, gdy człowiek połknie inwazyjne jaja tych pasożytów. Jaja mogą znajdować się w glebie zanieczyszczonej kałem. Rozwój glisty psiej lub kociej w organizmie człowieka zatrzymuje się na poziomie larwy, które wylegają się w początkowym odcinku jelita a następnie przenikają do układu krwionośnego a dalej z krwią do tkanek w których się osiedlają i otorbiają.

Przebieg choroby u człowieka

Z połkniętych przez człowieka jaj wychodzą larwy, które osiedlają się w tkankach człowieka powodując stan zapalny oraz niszczenie ich. Toksokaroza w większości przypadków przebiega bezobjawowo, jedyną oznaką, że w organizmie panuje inwazja larw jest eozynofilia czyli podwyższona liczba granulocytów we krwi.

Wyróżnia się trzy postaci choroby:

Postać trzewna

Objawami są miedzy innymi gorączka, bóle stawów i mięśni, rekcja bólowa na ucisk jamy brzusznej, świsty w płucach, zapalenia skóry. Postać ta może osiągnąć też postać mózgową, wtedy nawet może doprowadzić do zmian osobowości, padaczki, zapalenia opon mózgowych. Postać trzewna często jest  trudna do wykrycia ponieważ nie cechuje się specyficznymi objawami. W celu wykrycia stosuje się szereg badań laboratoryjnych takich jak test ELISA, przeciwciała IgG, Western blot. Najskuteczniejszym badaniem do wykrywania toksokarozy jest biopsja wątroby gdyż to do wątroby w pierwszej kolejności przedostają się larwy. W przypadku znalezienia larw w badanym materiale diagnoza jest w 100% pewna.

Postać utajona

Postać ta ma szereg objawów: kaszel, mdłości, bóle głowy, osłabienie, zaburzenia snu, brak apetytu, zapalenia stawów. Wykrywana jest przypadkowo podczas badań laboratoryjnych przez indytyfikacje eozynofilii. Innymi badaniami które mogą potwierdzić zarażenie larwami jest badanie poziomu przeciwciał IgG oraz stężenie całkowitego IgE.

Postać oczna

Bardzo rzadko w tej postaci występują objawy ogólne takie jak: gorączka, osłabienie, kaszel, bóle brzucha. Najczęstszymi objawami są bóle oka, zmniejszona ostrość widzenia, zez, ropienie ciałka szklistego. Wykrycie tej postaci najczęściej dokonywane jest podczas badania okulistycznego. Badania laboratoryjne nie są rzetelnym źródłem w tym przypadku ponieważ eozynofilia i przeciwciała nieznacznie różnią się od wzorcowego poziomu.

Leczenie

Toksokaroza powinna być leczona w specjalnych ośrodkach chorób zakaźnych. Leczenie jest długotrwałe i wieloetapowe. Pierwszym etapem leczenia jest zabicie larw, następnie musi rozpocząć się proces ich resorpcji. Następnym etapem jest leczenie stanów zapalnych w miejscach zagnieżdżenia się larw w tkankach. Nie można bagatelizować tej choroby, zbyt późne leczenie może powodować groźne powikłania takie jak nieodwracalne uszkodzenie tkanek, choroby psychiczne w postaci mózgowej a w postaci ocznej nawet ślepota.

Jak zapobiegać?
  • zwierzęta powinny być odrobaczane minimum 4 razy w roku,
  • piaskownice i place zabaw powinny być zabezpieczane przed zwierzętami (nakrywanie piaskownic, odradzanie płotami placów zabaw),
  • sprzątaj odchody po swoim zwierzaku,
  • myj dokładnie owoce i warzywa,
  • prace w ziemi wykonuj tylko w gumowych rękawiczkach,
  • I najważniejsze: Myj ręce przed posiłkiem , po kontakcie z zwierzęciem, po zabawie w piaskownicy!

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Podwyższone stężenie przeciwciał IgG, IgE są wskaźnikiem mogącym świadczyć o chorobie pasożytniczej odzwierzęcej- toksokarozie. Na przykład norma dla przeciwciał IgG wynosi: od 54 do 264 IU/ml.