Ważny temat

Laserowa operacja żylaków

Publikacja: 10 kwiecień 2016
Żylaki są coraz bardziej powszechną chorobą występującą w społeczeństwie. Obecnie około 20% ludzi dotyka postać objawowa schorzenia. Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny, dostępnych jest wiele skutecznych i bezpiecznych metod leczenia żylaków. Od kilkunastu lat z powodzeniem wykorzystuje się technikę laserową w leczeniu żylaków.
Laser to  urządzenie generujące wiązkę światła monochromatycznego, koherentnego, która jest wysoce skoncentrowana. Pozwala to na ogromną precyzję, dzięki czemu można znacznie ograniczyć i doprecyzować miejsce działania wiązki światła. Dlatego też z powodzeniem wykorzystuje się laser w wielu dziedzinach medycyny, a od kilkunastu lat coraz częściej także w leczeniu żylaków.

Przygotowanie do laserowej operacji żylaków i jej przebieg

Przed zabiegiem laserowej operacji żylaków należy dokładnie zbadać pacjenta i przygotować jak do zabiegu operacyjnego usunięcia żylaków. Bardzo istotne jest wykonanie badania USG Dopplera z podwójnym obrazowaniem przepływu krwi w żyłach. Tuż przed przeprowadzeniem laserowej operacji żylaków, należy także dokładnie oznaczyć miejsca, w których zlokalizowane są żylaki.

Laserowa operacja żylaków jest przeprowadzana na sali operacyjnej. Chirurg naczyniowy pod kontrolą USG obrazuje żyłę i precyzyjnie wprowadza prowadnicę. Przygotowuje żyłę do wykonania zabiegu i następnie umieszcza w niej światłowód emitujący światło laserowe. Laser uszkadza tkanki żyły, dzięki czemu zamyka się jej światło. Czasami potrzebne jest też usunięcie zamkniętej żyły.

Laserowe usunięcie żylaków trwa zazwyczaj około 1 godziny. Pacjent, po stosunkowo krótkim odpoczynku, w porównaniu do tradycyjnych operacji żylaków, może się udać do domu. Rekonwalescencja trwa około 4 tygodni, w trakcie których należy stosować specjalne bandaże lub pończochy uciskowe.

Zalety i wady wykorzystywania lasera w leczeniu żylaków


Zastosowanie lasera w leczeniu żylaków pozwala na niezwykle precyzyjne działanie. Dzięki temu maksymalnie zostaje ograniczony obszar pola operacyjnego. Wprowadzając światłowody do wnętrza operowanego naczynia, przeprowadza się zabieg tylko w miejscu, które tego wymaga. Stosując światło pulsacyjne nie uszkadza się dodatkowo sąsiednich tkanek, jak to ma  miejsce w przypadku tradycyjnych operacji. Zwiększa się w ten sposób także sterylność zabiegu, co pozwala zmniejszyć liczbę powikłań pooperacyjnych, takich jak infekcje ran. Operacyjne leczenie żylaków jest bardzo skuteczną metodą leczenia i trwa dużo krócej niż tradycyjne zabiegi. Pacjenci wracają także szybciej do zdrowia.

Znaczną wadą, która czasami powstrzymuje chirurgów naczyniowych od przeprowadzania zabiegu przy pomocy lasera, jest wysoki koszt zarówno samego urządzenia, jak i wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Laser musi mieć ściśle określone parametry emitowanej wiązki światła, dlatego też jedno urządzenie może być wykorzystywane do stosunkowo niewielkiego zakresu zabiegów.

Mimo tego, że koszt zakupu i eksploatacji lasera jest wysoki, to chirurdzy naczyniowi coraz częściej decydują się na jego wykorzystywanie. Dzięki ogromnej precyzji, z jaką można wykonać laserowe operacje żylaków, zabiegi stają się coraz bardziej bezpieczne, skuteczne i mało inwazyjne. Szybszy powrót pacjentów do zdrowia jest także czynnikiem determinującym wybór tej metody leczenia.
Źródło:
"Zastosowanie lasera w chirurgicznym leczeniu chorób naczyniowych - aspekt medyczny i ekonomiczny." M. Krefft

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
laser w medycynie wykorzystuje się już od ponad 50 lat? Kilka lat po opracowaniu technologii laserowej, w 1961r. pierwsi lekarze zaczęli używać laser w leczeniu zmian występujących na skórze. Obecnie technologia ta jest wykorzystywana niemal w każdej specjalizacji medycznej.