Ważny temat

Brak kontroli nad własną kończyną czyli - Zespół Obcej Ręki

Publikacja: 28 lipiec 2015 Ostatnia aktualizacja: 29 lipiec 2015
Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, że nie możesz zapanować nad swoją górną kończyną, a ona wykonuje sprzeczne Twojej woli ruchy? Przeczytaj o rzadkim schorzeniu neurologicznym, które tym się charakteryzuje.
Czym jest Zespół Obcej Ręki? Syndrom Obcej Ręki (z ang."alien hand syndrome" - AHS) został po raz pierwszy zdiagnozowany w 1908 roku, ale nie był opisany aż do roku 1972. Jest to przypadłość bardzo rzadka i uciążliwa dla pacjenta. Chory mający symptomy tego schorzenia ma całkowite czucie w obydwu górnych kończynach, ale nie jest w stanie kontrolować ruchów jednej z nich. Osoba cierpiąca na AHS ma poczucie, że ta ręka nie należy do niej.

W zależności od stopnia rozwoju choroby, ruchy ręki mogą być schematyczne lub przypadkowe. Choroba może także dotyczyć tzw. ręki dominującej lub niedominującej. Schorzenie to jest związane z urazem mózgu, takim jak np. udar, traumatyczne przeżycie, guz mózgu czy ostra infekcja. Może być także efektem operacji neurochirurgicznej mózgu, np. następstwem leczenia padaczki u pacjenta.

Kiedy przypadłość ta jest spowodowana tętniakiem, guzem mózgu lub wstrząśnieniem mózgu, tak zwana obca ręka zostaje upersonifikowana, zdobywa zdolności do własnych zachowań, takich jak np. rozpinanie guzików, zamków, darcie ubrań, a wszystko to dzieje się wbrew chęci jej posiadacza.

Czasami zdarza się, że osoba chora nawet nie zdaje sobie sprawy, co robi jej ręka, dopóki nie skoncentruje na niej uwagi.

Nieposłuszeństwo w czynnościach wykonywanych przez "obcą rękę", prowadzi do konfliktu pomiędzy rękoma, co może w wyjątkowych sytuacjach przerodzić się w czynności zagrażające życiu pacjentów - zostały opisane wypadki, gdy ręka obca usiłowała zadusić swojego właściciela w trakcie snu.

Ręka nad którą chory nie ma władzy może angażować się w zachowania ogólnie nieakceptowane przez społeczeństwo. Na przykład do takich działań można zaliczyć zaczepianie osób nieznajomych, co powoduje uczucie zawstydzenia i zażenowania u chorego.
Leczenie
Na chwilę obecną nie ma lekarstwa, ani możliwości wyleczenia chorych z tego uciążliwego schorzenia. Pacjenci mogą zniwelować nieposłuszne zachowania "obcej ręki" trzymając w niej jakiś przedmiot, którym mogą ją zająć.

Schorzenie to występuje wyjątkowo rzadko. Na całym świecie zanotowano jedynie kilkadziesiąt osób cierpiących na Zespół Obcej Ręki.
Źródło:
"Psychologia w perspektywie XXI wieku", Zdzisław Chlewiński, Andrzej Edward Sękowski

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
istnieje podobne i równie dziwne schorzenie, zwane zaburzeniem tożsamości integralności cielesnej. Ludzie cierpiący na to schorzenie mają wrażenie, że mają dodatkową kończynę i pragną jej amputowania.