Ważny temat

Objawy zespołu jelita drażliwego

Publikacja: 16 luty 2015 Ostatnia aktualizacja: 28 lipiec 2015
Zespól jelita drażliwego inaczej zwany nerwicą jelit, jest najpowszechniejszą chorobą układu pokarmowego, diagnozowany jest u 20% osób rocznie, z czego 70 - 80% stanowią kobiety. Jeśli miewasz częste biegunki i zaparcia z towarzyszącym im bólem brzucha mogą być to symptomy zespołu jelita drażliwego.  Dowiedz się więcej o tej chorobie.
W ostatnich latach bardzo gorącym tematem są tak zwane choroby cywilizacyjne - zawał, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, astma czy alergie to część z nich. Do tej kategorii możemy dołączyć także zespół jelita drażliwego. Życie w ciągłym stresie, nieprawidłowa dieta, zbyt mało czasu na odpoczynek wszystko to stwarza ciężkie wyzwania dla jelit, które kurczą się mocno powodując bóle brzucha, nudności, wzdęcia, biegunki i zaparcia oraz problemy trawienne. Są to pozór niegroźne,   codzienne problemy,  jednak w zespole jelita drażliwego wywoływane są przez nasilający się stres. 

Objawy zespołu jelita drażliwego:  
  • Bóle brzucha o silnym napadowym charakterze, najczęściej wywołanie silnymi skurczami, nasilają się po jedzeniu, zmniejszają się po wypróżnieniu.
  • Biegunka występuje najczęściej po posiłkach i pod wpływem zwiększonego stresu. Stres powoduje, że zostaje zaburzone wchłanianie zwrotne wody - stolec staje się wodnisty. Po wypróżnieniu towarzyszące pieczenie w okolicach odbytu.
  • Zaparcia spowodowane są zbyt intensywna pracą jelit i wchłanianiem za dużej ilości wody z stolca. Kał staje się zbity i twardy a oddawaniu stolca towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia.
  • Wzdęcia. Ich uporczywość zależy od ilości nagromadzonego gazu w jelitach. Wiadomym faktem jest to, że duży na to wpływ ma dieta, jednak w zespole jelita drażliwego wzdęcia są nawet podczas głodu, powodując wrażenie pełności.
  • Śluz w kale jego zwiększona ilość może świadczyć o intensywnych próbach wydalenia kału zalegającego w jelitach oraz w celach ochrony błony śluzowej przed czynnikami szkodliwymi w kale.
  • Innymi objawami towarzyszącymi są również odbijanie, nudności. przelewanie się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym oraz zgaga.
  • W zespole jelita drażliwego zaparcia i biegunki mogą występować naprzemiennie, ich wspólną cechą podczas choroby jest to, że wypróżnienia są bardzo skąpe  i powodują duży ból.

    Co może być przyczyną występowania zespołu jelita drażliwego?


    Przyczyny nie są do końca poznane, nie jest to choroba genetyczna ani alergiczna; powodem tej dolegliwości nie jest też patogen taki jak bakteria czy pasożyt. Przyczyna dopatrywania jest za to w psychice. Sytuacje stresowa wzmagają objawy, często rozpoznawane jest u chorych na depresje oraz u osób wrażliwych, które nie potrafią radzić  sobie z stresem.

    Przyczyną zespołu jelita drażliwego może również być sama budowa jelita. U chorych jelito jest delikatniejsze, nawet najsłabszy bodziec wywołuje silne pobudzenie, jelito może być również pokryte cięższą warstwą błony śluzowej i może wydzielać  mniej śluzowych substancji ochronnych.   
    Źródło:
    Jelito cienkie, jelito grube, trzustka (Gastroenterologia i hepatologia w praktyce klinicznej), Nicholas J Talley, Elsevier Health Sciences, wyd. Elsevier

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    nie ma bezpośredniego sposobu leczenia zespołu jelita drażliwego? Leczenie opiera się najczęściej na niwelowaniu objawów: biegunka- stosuje się leki przeciwbiegunkowe, zaparcia- podaje się laki przeciw zaparciom. Do łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego stosuje się również leki uspokajające i przeciwdepresyjne. A by załagodzić ból stosowane są środki rozkurczające mięśnie gładkie układu pokarmowego oraz leki przeciwbólowe.