Ważny temat

Jak działa inkubator?

Publikacja: 15 grudzień 2014
Przedwcześnie narodzone dzieci nie są przygotowane na radzenie sobie z warunkami, które panują na zewnątrz organizmu kobiety. Są przyzwyczajone do wysokiej temperatury, odpowiedniej wilgotności i bardzo małej ilości światła. Aby zwiększyć szanse wcześniaków na przeżycie i prawidłowy rozwój umieszcza się je w inkubatorach, które mają być substytutem łona matki.
Inkubator to urządzanie, dzięki któremu można stworzyć mikroklimat właściwy dla wcześniaka. Za pomocą opaski przyczepionej do rączki dziecka, mierzy się temperaturę ciała i ustala odpowiednią moc grzałki. Urządzenie to ma najczęściej wygląd plastikowej skrzyneczki z czterema otworami, przez które można wkładać ręce. Może być do niego przyłączonych wiele urządzeń, których zadaniem jest:
  • utrzymywanie odpowiedniej temperatury,
  • podawanie pokarmu i leków,
  • wspomaganie oddychania,
  • monitorowanie pracy serca.
Inkubator otwarty

Ten rodzaj urządzenia składa się z łóżeczka bez ścianek bocznych nad którym zainstalowane jest urządzenie grzejne, które zapewnia odpowiednią temperaturę. Mimo tego, że nie zapewnia ono wymaganej wilgotności i bariery przed środowiskiem zewnętrznym, to używane jest gdy:
  • dziecko jest kilka godzin po narodzinach,
  • wymagane jest ciągłe wykonywanie procedur medycznych,
  • stan noworodka nie jest stabilny.
Inkubator zamknięty

Ścianki boczne i zabudowana pokrywa pozwalają na bardzo dobrą kontrolę temperatury i wilgotności. Dzięki temu dziecko może przebywać
w takich warunkach nawet kilka tygodni, stopniowo przyzwyczajając się do środowiska zewnętrznego.

Światło i dźwięk

Temperatura i wilgotność nie są jedynymi czynnikami na które trzeba zwracać uwagę. Każdy noworodek, który przebywa w inkubatorze musi być odpowiednio chroniony przed światłem, w tym celu na urządzenie kładzie się materiał, który zapobiega przedostawaniu się zbyt intensywnego promieniowania do oczu dziecka.  Należy także zadbać o to, by wszystkie czynności były wykonywane bardzo cicho ze względu na wrażliwy słuch dziecka.

Opieka rodziców

Dzieci przebywające w inkubatorach bardzo potrzebują obecności rodziców. Samo przebywanie z noworodkiem, głos i dotyk powodują, że lepiej się on rozwija i o wiele szybciej może opuścić szpital.
Źródło:
"Neonatologia Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem"; Magdalena Bednarczyk, Anna Łozińska-Czerniak, Monika Salamończyk ; 2014r. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Pierwszy inkubator dla noworodków powstał w 1891 roku we Francji. Już po wstępnych badaniach wykazano, że wcześniaki umieszczane w inkubatorach mają o wiele większe szanse na przeżycie.