Dziecko

Zabawy rozwijajace umysł

Publikacja: 29 maj 2014
Umysł dzieci od pierwszych godzin życia nastawiony jest na naukę. Tradycyjne sposoby uczenia dzieci mogą okazać się nieskuteczne. Maluchy szybko się nudzą, dlatego warto w inny sposób zadbać o ich zainteresowanie nauką. Rodzice muszą pamiętać, że najlepszym sposobem nauki dzieci jest zabawa. Dowiedz się jak sprawić by Twoje dziecko rozwijało swój umysł a jednocześnie dobrze się bawiło.
Zabawa ma duże znaczenie w rozwoju dziecka, dzięki niej maluch rozwija wyobraźnie, zdolności manualne. Warto więc zadbać by zabawa była efektywnie wykorzystywana do nauki dziecka nowych rzeczy oraz by mogło doskonalić swoją pamięć. Na odpowiednim etapie rozwoju dziecka dobierając odpowiednie do wieku zabawy możemy pomóc w rozwoju naszemu dziecku.

Do 3 miesiąca życia

Na tym etapie życia dziecka warto zadbać o rozwój jego zmysłów. Poprzez głaskanie skóry, dmuchanie na nią rozwijamy zmysł dotyku. Dziecku można również dawać do powąchania różne zapachy, co pomoże rozwijać zmysł węchu. Warto podawać do rączek dziecku przedmioty o różnej strukturze. Dzięki stymulacji zmysłów w mózgu dziecka powstają nowe połączenia nerwowe. W tak wczesnym wieku możesz zadbać już o myślenie przyczynowo - skutkowe u dziecka. Połóż maleństwo na brzuszku na podłodze, postaw przed nim zabawkę. Maluszek będzie chciał przybliżyć się do atrakcyjnego celu a przy okazji nauczy się kontrolować swoje ruchy.

Od 3 do 6 miesięcy

W tym okresie Twoje dziecko zaczyna już podnosić główkę, a więc poprzez zabawę w tzw. "samolocik" wzmocnimy jego mięśnie karku oraz maluszek nauczy się trzymać ciało w jednej pozycji. Delikatne podnoszenie dziecka i opuszczanie na wyciągniętych rekach, wymusza na dziecku naukę utrzymywania równowagi i kontroli ciała.

Od 6 do 9 miesięcy

Maluszek w tym okresie zaczyna gaworzyć. Warto rozmawiać z dzieckiem powtarzając po nim sylaby, które zaczyna wypowiadać. Zacznij wprowadzać również inne sylaby, dzięki temu zachęcisz malucha do mówienia i wpłyniesz na rozwój mowy.

Od 9 do 12 miesięcy

Tworząc dla dziecka różne tory przeszkód, z klocków z misiów, poduszek zachęcasz dziecko do rozwiązywania problemów. Maluszek próbuje różnych sposobów na pokonanie przeszkody, a przy czym dużo się porusza. W tym czasie również możesz malucha uczyć samodzielnego jedzenia, poznawania nowych smaków. Wystarczy, że na tackę wysypiesz mu różne rodzaje jedzenia - groszek, marchewkę makaron ugotowany, rożne owoce.

U starszych dzieci również można poprzez zabawę wpłynąć na rozwój umysłowy. Zabawy dla tej grupy dzieci mogą być już bardziej skomplikowane, zmuszające do myślenia, ale nadal będące zabawą. Na przykład taką grą może być: tworzenie łańcucha słów - wymyślamy jedno słowa dziecko musi wymyślić kolejne rozpoczynające się na ostatnią literę tego poprzedniego, opisywanie przedmiotów - dziecko ma określić przedmiot wskazany mu jak największą ilością słów lub odnajdywanie przedmiotów  w otoczeniu przez dziecko po pokazaniu obrazka
w książeczce lub na fotografii.

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Już od najmłodszych lat warto puszczać dziecku bajki piosenki czy płyty w obcym języku- udowodniono ze  im wcześniej dziecko ma kontakt z językiem obcym, tym łatwiej uczy się go w przyszłości.