Dziecko

Alergia na słońce u najmłodszych

Publikacja: 16 lipiec 2015
Alergia jest chorobą XXI wieku. Większość z nas w tej chwili cierpi na alergię w mniejszym lub większym stopniu. Dotyczy to również dzieci, a jednym z alergenów jest słońce. Chcesz wiedzieć więcej na temat alergii na słońce? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Alergię na słońce bardzo trudno stwierdzić. Może się okazać, że malec jest uczulony na krem, który stosujemy przeciw słońcu. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilkunastu minutach przebywania na słońcu, a także po kilku, kilkunastu godzinach. Uczulenie pojawia się w miejscach, które wystawiamy na słońce, czyli głównie:
  • ramiona,
  • szyja,
  • kark,
  • uszy,
  • twarz.
Objawami alergii na słońce są obrzęki, rumienie oraz wysypka. Dodatkowo występuje silny świąd i pieczenie. Objawy te przypominają poparzenie słoneczne. Dziecko może się również skarżyć na ból głowy oraz mieć biegunkę. Najczęściej dotyka to dzieci o jasnej karnacji i występuje częściej u dziewczynek niż u chłopców.

Zdecydowanie groźniejsze są promienie słońca występujące zimą, niż te występujące w upalne lato. Dlaczego?
Ponieważ skóra maluszka musi się przyzwyczaić do słońca. Dlatego też tak ważna jest ochrona przed słońcem, nie tylko kiedy jesteśmy na plaży, nad jeziorem, gdy świeci słońce, ale za każdym razem, gdy wychodzimy z maluchem na dwór, a jest ciepło, ale pochmurnie. Mimo, że nie widać słońca, to jego promienie bez problemu przebijają się przez chmury i drażnią naszą skórę.

Przede wszystkim dziecko powinno mieć zawsze jakieś nakrycie główki. Nie ważne czy jest to czapeczka, kapelusik czy chusteczka. Kolejnym atrybutem dorosłego, który spędza z dzieckiem czas na dworze jest krem z filtrem o faktorze 50+. 

Niestety nawet najlepszy, najdroższy krem może zawieść. Wtedy powinniśmy bezwzględnie chronić dziecko przed słońcem, a samo uczulenie posmarować maścią z cynkiem lub innym preparatem zalecanym przez lekarza.

Można również podać maluchowi wapno musujące do picia lub inny lek polecony przez specjalistę. W momencie wystąpienia uczulenia na słońce nie powinniśmy przebywać z dzieckiem na dworze w czasie, gdy występują silne promienie słoneczne. Najlepiej wyjść z dzieckiem późnym popołudniem lub wieczorem.
Źródło:
Leczenie chorób skóry, Urban & Partner, A.Kaszuba (red.)

TEL-MED POLECA

Dermatolog-Alergolog Poznań Jeżyce/ Gabinet dermatologiczny/ Dermatolog Poznań

Soroko Wiktor dr n. med. specjalista alergolog-dermatolog w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
promienie słoneczne są często zalecane dzieciom, które cierpią na Atopowe Zapalenie Skóry? Swędzenie staje się mniej dokuczliwe, a skóra gładsza.