Medycyna ogólna

Jak zwalczać problemy ze stawami biodrowymi?

Publikacja: 12 wrzesień 2014
Staw biodrowy jest stawem kulistym i dzięki temu ma znaczny zakres ruchomości, a co za tym idzie często ulega chorobie zwyrodnieniowej. Jak radzić sobie z problemami ze stawem biodrowym???
Płaszczyzna obręczy biodrowej jest dominującą strukturą, która przekazuje i odbiera informacje o dysfunkcji w jej obrębie. Zaburzenia w stawie biodrowym mogą dawać dolegliwości bólowe nawet w odległych częściach ciała i daleko od źródła zaburzenia. Nierównowaga statyczna stawów miednicy i mięśni obręczy biodrowej jest jedną z głównych przyczyn powstawania dolegliwości w całym ciele. Mogą ujawnić się jako dolegliwości bólowe:
  • odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
  • okolic stawów krzyżowo-biodrowych; 
  • miednicy mniejszej; 
  • kończyn dolnych; 
  • migrenowo-wegetatywne;
Możliwa jest również sytuacja odwrotna - dysfunkcje kręgosłupa lędźwiowego, czy miednicy mogą również wpływać na zaburzenie funkcji stawu biodrowego. Bardzo często bóle odcinka lędźwiowego poprzedzają bóle stawu biodrowego.
Aby staw biodrowy funkcjonował prawidłowo, powinien poruszać się w pełnym, fizjologicznym zakresie ruchu oraz mieć fizjologiczną grę ślizgu stawowego. Obecny siedzący tryb życia i pracy większości ludzi negatywnie wpływa na ustawienie płaszczyzny obręczy biodrowej, a tym samym na ograniczenie ruchomości stawu biodrowego.
 
W przypadku zespołu bólowego stawu biodrowego konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz podjęcia odpowiednio dostosowanej rehabilitacji.

Jak ćwiczyć?
Staw biodrowy należy stawiać w skrajnym położeniu i rozciągać. W każdej wolnej chwili należy szukać możliwości przeniesienia się na podłogę i przyjąć pozycję siedzącą. Odzyskanie prawidłowej ruchomości stawu biodrowego oraz zachowanie normalnych ruchów w biodrze wymaga pracy z rehabilitantem jak i w domu. Poniżej kilka łatwych ćwiczeń, które na pewno rehabilitant poleci wykonywać w domu.
  • siady – są to specjalne pozycje, które wymuszają ustawienie głowy kości udowej w fizjologicznych warunkach. Odwracamy krzesło tak aby na oparciu oprzeć obie ręce. Siadamy okalając nogami siedzisko oraz staramy się wyprostować kręgosłup.
  •  nauka świadomego utrzymywania rozluźniania mięśni, przyjmowanie pozycji spoczynkowych aktualnych – to pozycje, w których znika ból, napięcie tkanek okołostawowych zmniejsza się. Na podłodze rozkładamy materac, pod głowę szykujemy dwie poduszki i krzesło pod kolana. Kładziemy się na plecach, głowa na poduszkach a nogi od kolan opieramy na krześle.  
  • Do ćwiczeń stawu biodrowego często korzysta się z piłek do ćwiczeń. Warto więc do domowych ćwiczeń zakupić dużą piłkę i matę do ćwiczeń. Na pewno będą przydatne.
Są to tylko wybrane ćwiczenia, które zawsze trzeba skonsultować z rehabilitantem. Należy wykonywać wszystkie ćwiczenia domowe po wcześniejszej konsultacji.
Źródło:
Centrum Medyczne STANLEY

TEL-MED POLECA

Centrum Rehabilitacji Ortopedii Poznań Wilda/ Gabinet Lekarski w Poznaniu/ USG dzieci Poznań

STANLEY Centrum Medyczne w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje