Dieta

Dieta wegetariańska - na czym polega?

Publikacja: 17 wrzesień 2014
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegetariańską. Wynika to między innymi z zagrożenia chorobą wściekłych krów, ptasią grypą, czy pryszczycą. Dieta wegetariańska polega na spożywaniu głównie produktów roślinnych. Dowiedz się na czym polega i czy na prawdę jest korzystna dla zdrowia?
Czym jest wegetarianizm?

Wegetarianizm - to pewien styl życia związany z rozważnym sposobem odżywiania się. Przejście na taką dietę jest pewnego rodzaju wyzwaniem, które trzeba pokonać. Przyjęte od pokoleń stereotypy związane z przygotowywaniem posiłków muszą zostać usunięte z życia.

Wegetarianizm polega na - wyeliminowaniu z diety mięsa i spożywaniu wyłącznie produktów roślinnych. Najczęściej osoby, które są na takiej diecie nie tylko zdrowo się odżywiają, ale i dbają o swoją formę prowadząc aktywny tryb życia. Nie palą papierosów, nie piją alkoholu i nie spożywają innych szkodliwych dla zdrowia produktów. 

Wegetarianie nie tylko nie jedzą mięsa zwierzęcego, ale i rybiego. W ich diecie nie ma również podrobów, żelatyny, smalcu, nie stosują również naturalnej skóry oraz futer.

Wegetarianizm pojawił się w XIX wieku i jest uważany przez wielu filozofów za cnotę. W dzisiejszych czasach dieta wegetariańska popularność zawdzięcza czynnikom etycznym, ekologicznym i zdrowotnym.

Osoby, które są wegetarianami powinni mieć dobraną dietę indywidualnie do wieku, do trybu życia, wagi ciała  tak, aby ich organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Przy doborze diety należy wziąć pod uwagę metabolizm danej osoby i upodobania smakowe. Naturalne jest, że dorosły człowiek uprawiający sport będzie potrzebował więcej energii niż osoba prowadząca siedzący tryb życia. Zarówno organizm dorastającego dziecka będzie wymagał więcej witamin niż starsza osoba.

Ważne jest, aby niezbędne składniki odżywcze m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały, woda były ustalone w odpowiedniej ilości, proporcji oraz jakości. Specjaliści uznają, że dobrane odpowiednio produkty roślinne uzupełniają produkty pochodzenia zwierzęcego zapewniają dobre zdrowie i samopoczucie. Dieta wegetariańska różni się od innych diet piramidą żywienia w której podstawą są produkty zbożowe,  warzywa, owoce, kiełki i nasiona roślin strączkowych.

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów diet bezmięsnych m.in.:

  • Laktoowowegetarianizm  - polega na odrzuceniu z diety potraw mięsnych oaz rybnych. Natomiast pozwala na zastosowanie w menu produktów pochodzenia zwierzęcego jak nabiał, jajka, miód.
  • Laktowegetarianizm – polega na wyłączeniu z jadłospisu jajek, a dopuszczenie do spożycia mleka i jego przetworów.
  • Owowegetarianizm – dieta w której zezwala się tylko z produktów zwierzęcych jedynie spożywanie jajek.
  • Weganizm – polega na wykluczeniu z diety mięsa pochodzenia zwierzęcego oraz mleka, serów, jaj, miodu.
  • Witarianizm – dieta polegająca na wykluczeniu z diety potraw gotowanych natomiast spożywanie tylko wyłącznie produktów świeżych. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa, herbata.
Wegetarianie są zazwyczaj szczuplejsi, ponieważ zawarty w produktach roślinnych błonnik przyspiesza trawienie oraz daje szybsze poczucie sytości, dzięki czemu jedzą mniej.  Stwierdza się, że osoby będące na takiej diecie nie chorują na cukrzycę, kamicę nerkową i wątrobową oraz nie mają podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.
Źródło:
Juliet Gellatley ,,Viva! Wegetarianizm"

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
1 października odbywa się Światowy Dzień Wegetarianizmu, a 11 stycznia swój dzień obchodzą wegetarianie.