Medycyna ogólna

Na czym polega kynoterapia?

Publikacja: 09 czerwiec 2014
Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Od zarania dziejów zwierzęta te towarzyszą ludziom podczas polowań, pilnują ich domostw i trzody, lub też funkcjonują jako pełnoprawni członkowie rodziny. Ich szczególna mądrość i zdolność  do empatii została wykorzystana również do pomocy chorym ludziom, w ramach specjalnej kuracji – dogoterapii.
Kynoterapia jest metodą, która ma za zadanie wzmocnić  efektywność rehabilitacji, rozwoju osobowości i edukacji, w której motywatorem jest specjalnie wybrany i wyszkolony pies. Technika ta jest szczególnie polecana dla dzieci, które chętnie korzystają z kontaktu z żywym zwierzęciem, dzięki czemu spełniają naturalną potrzebę dotyku, czułości i bliskości, a jednocześnie czerpią zyski z tej specjalistycznej formy terapii.

Wybór odpowiedniego zwierzęcia

Pies, który jest wykorzystywany w dogoterapiii musi wykazywać się charakterystycznymi cechami, do których w głównej mierze należą łagodność, przewidywalność, posłuszeństwo i  chęć kontaktu z człowiekiem. Preferuje się psy rasowe, których selekcja następuje już od pierwszych tygodni ich życia. Rasami najchętniej wybieranymi do tego typu rehabilitacji są:
  • Golden retriever
  • Lablador retriever
  • Cavalier king charles spaniel
Rodzaje terapii

Założenia dogoterapii są określane przez Therapy Dogs International i według ich standardów można ją podzielić na poszczególne podtypy:
  • AAA - Animal Assisted Activities: (W terminologii PTK - Spotkanie z psem)
Terapia ta pozwala na wytworzenie więzi między człowiekiem a psem. Dzięki spontanicznej zabawie następuje rozwój zmysłów, pobudzenie aktywności psychofizycznej, a także ogólna poprawa nastroju. Zajęcie te mogą odbywać się indywidualnie lub w grupach i są ukierunkowane przez prowadzącego zajęcia.
  • Animal Assisted Education (W terminologii PTK - Edukacja z psem)
Spotkania takie przeprowadzane są najczęściej w przedszkolach lub szkołach podstawowych. Mają na celu stworzenie przyjaznej atmosfery do nauki, dzięki czemu motywuje się dzieci do lepszego przyswajania nowych rzeczy.
  • Animal Assisted Therapy (W terminologii PTK - Terapia z psem)
Zajęcia te są indywidualnie dobierane do każdego pacjenta, przy współpracy lekarza prowadzącego, psychologa i prowadzącego zajęcia. Zakres terapii jest ukierunkowany na konkretny cel, który jest szczegółowo rejestrowany, szczególnie pod kątem postępów w leczeniu.

Wskazania i przeciwwskazania

Kynoterapia jest szczególnie polecana dla osób z zaburzeniami:
  • psychicznymi
  • fizycznymi
  • społecznymi
  • intelektualnymi
Ten rodzaj rehabilitacji jest niewskazany dla osób z alergią, otwartymi ranami, pasożytami, czy też z chorobami skóry.


Mimo tego, że dogoterapia jest dopiero rozwijającą się metodą rehabilitacji, to już zdobyła bardzo duże grono zwolenników. Nic dziwnego, skoro zajęcia z psami przynoszą bardzo dobre rezultaty, a sami pacjenci, szczególnie ci najmłodsi, zawsze chętnie uczestniczą i wracają na te zajęcia.


Źródło:
"Nie tylko głaskanie" Agnieszka Potocka, wydawnictwo Perra

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Z racji wysoce rozwiniętego zmysłu powonienia psy mogą wykryć niektóre choroby. Istnieje metoda, która pozwala na diagnozowanie nowotworów przez psy. Zwierzęta te są także w stanie ostrzec człowieka przed nadchodzącym atakiem padaczki.