Medycyna ogólna

USG Doppler - kwadrans dla życia!

Publikacja: 27 listopad 2013 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
Piętnaście minut, które może uchronić przed udarem mózgu. Tyle właśnie trwa badanie ultrasonograficzne (USG) tętnic szyjnych i kręgowych. Jest ono całkowicie bezbolesne i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Pozwala natomiast stwierdzić stopień zwężenia tętnic – czyli przepływ krwi do mózgu.
Jeśli jest on utrudniony, wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia udaru. Dlatego tak ważne jest wychwycenie i niebagatelizowanie pierwszych objawów. Problem jednak w tym, ze czasem choroba rozwija się bezobjawowo i dotyka osoby w każdym wieku. 

Bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, uczucie mrowienia w obrębie twarzy lub ręki, a także nagłe problemy z widzeniem są najczęstszymi objawami zwężenia tętnic szyjnych. Mogą pojawiać się także chwilowe zaniki pamięci i świadomości oraz zaburzenia mowy lub jej rozumienia.

To ważne sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych i niebezpiecznych powikłań, zwłaszcza udaru mózgu. Dlatego tak istotna jest profilaktyka.

Oprócz odpowiedniej diety, aktywności fizycznej należy pamiętać o badaniach kontrolnych. Wykonanie usg tętnic szyjnych i kręgowych pozwala ocenić ich kondycje i w razie konieczności – rozpocząć leczenie.

Tętnice szyjne to naczynia odpowiadające za doprowadzanie krwi do mózgu. W przypadku ich zwężenia lub niedrożności dochodzi do jego niedokrwienia i w konsekwencji udaru. Najczęstsza przyczyną tych dolegliwości jest miażdżyca, a także nieprawidłowa budowa tętnicy, jej rozwarstwienie, zmiany po radioterapii oraz urazy.

Mimo, że zwężenie tętnic szyjnych występuje zwłaszcza u osób starszych,  dolegliwość ta może ujawnić się w każdym wieku – podkreśla Joanna Waliszewska, lekarz na co dzień zajmujący się diagnostyką zwężeń naczyń szyjnych i kręgowych w Zakładzie Radiologii Klinicznej Szpitalu Klinicznego  im. Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu. Warto pamiętać, że podwyższony poziom cholesterolu oraz cukrzyca zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy.

Wszelkie dolegliwości neurologiczne, takie jak zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, zanik siły mięśniowej, brak czucia najczęściej w dłoniach a także nagłe problemy ze wzrokiem - krótkotrwałe zaniewidzenia, mroczki oraz błyski powinny zostać niezwłocznie zgłoszone lekarzowi. Na podstawie wywiadu z pacjentem, a także wyników zleconych wcześniej badań możliwe jest włączenie leczenia.

Problem w tym, ze zwężenie tętnic szyjnych może przebiegać w początkowym stadium bezobjawowo – dodaje Joanna Waliszewska - Dlatego tak istotne jest kontrolowanie ich stanu. Precyzyjne stwierdzenie zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych umożliwia badanie USG duplex-Doppler.  Pozwala ono ocenić stopień zwężenia tętnic oraz zaburzenia przepływu krwi przez nią.

Specjaliści podkreślają, że badanie USG duplex-Doppler pozwala również na monitorowanie postępu choroby i umożliwia wychwycenie takiego stopnia zwężenia tętnicy, które kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Taka operacja w wielu przypadkach pozwala zapobiec całkowitemu zamknięciu się tętnicy szyjnej, które najczęściej prowadzi do udaru mózgu – tłumaczy Joanna Waliszewska. Ważne jednak, aby pacjent został zdiagnozowany jeszcze w takim momencie rozwoju choroby, który pozwoli lekarzom na podjęcie decyzji o zabiegu. W przypadku, gdy tętnica szyjna jest niedrożna, nie można przywrócić przepływu w jej obrębie.

Sygnały ostrzegawcze:
  • Bóle i zawroty głowy
  • Zaburzenia równowagi
  • Zaburzenia mowy
  • Uczucie mrowienia w obrębie twarzy lub ręki
  • Nagle chwilowe problemy z widzeniem oraz szybko pogarszający się wzrok
  • Szumy w uszach
  • Chwilowe zaniki pamięci oraz świadomości
Jeśli:
  • palisz papierosy, stwierdzono u Ciebie: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub wyższy stopień cholesterolu
  • w Twojej rodzinie wystąpiły udary
  • występują u Ciebie objawy niedokrwienia mózgu, omdlenia
  • masz powyżej 60 lat

ZGŁOŚ SIĘ na badanie USG Doppler!
Pamiętaj jednak, że choroba może rozwijać się bezobjawowo.
DLATEGO NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ!
Źródło:
DIAGNOSIS Centrum Medyczne / Poznań

Ostatnie publikacje