Szukana fraza:Kategoria:
Specjalizacja:
Województwo:
Miasto:
Dzielnica:
 Umowa z NFZ
 
HIV / AIDS
20 styczeń 2017
Coraz więcej osób na świecie jest zarażona wirusem HIV. Wdrożenie leczenia w odpowiednim czasie może znacznie spowolnić rozwój choroby. Aby dowiedzieć się więcej na temat HIV i AIDS zapoznaj się z naszymi artykułami.
 
Logowanie
Dla pacjentów
Ciąża
Dziecko
Dla lekarzy
Do pobrania
Artykuły Medyczne

Skleroterapia, czyli ostrzykiwanie pajączków i żylaków - na czym polega i jakie są wskazania?

Dodano: 17.11.2011Drukuj wróć do listy

Przewlekła niewydolność żylna należy do najczęstszych chorób w krajach rozwiniętych. Jedną z form niewydolności żylnej, są żylaki, których powstanie spowodowane jest powiększeniem i poszerzeniem żył, wywołane zaburzeniem odpływu krwi z kończyn dolnych. W Polsce problem żylaków dotyczy ponad 50% kobiet oraz 40% mężczyzn.

Żylaki powodują zastój krwi w ich świetle, co z czasem prowadzi do powstania zmian skórnych i podskórnych oraz stanowi ryzyko powstania zakrzepicy żylnej i zatoru płucnego.

Najbardziej narażone na rozwój żylaków są osoby:
 • często i długo przebywające w pozycji siedzącej lub stojącej
 • z niedoborem aktywności fizycznej
 • płci żeńskiej
 • kobiety w ciąży
 • stosujące niewłaściwą dietę
 • z nadwagą i otyłością
 • starsze
Jedną z nowoczesnych metod leczenia żylaków jest skleroterapia, która ma na celu poprawę przepływu żylnego na kończynach, eliminację zmian naczyniowych oraz poprawę estetyczną u pacjenta.

Zabieg polega na ostrzykiwaniu pajączków lub żylaków związkami chemicznymi (sklerosantami) w celu likwidacji zmienionych naczyń żylakowych. Wstrzyknięta do światła naczynia substancja chemiczna powoduje trwałe uszkodzenie śródbłonka naczyniowego i miejscową trombozę. Z czasem prowadzi to do zmniejszenia średnicy, zarośnięcia zmiany naczyniowej i w następstwie zwłóknienia ściany naczynia. Jest to obecnie najpopularniejsza metoda leczenia żylaków i pajączków, szczególnie skuteczna w przypadku naczyń o przekroju 0,3mm – 0,5mm.

Skleroterapia jest procedurą minimalnie bolesną ze względu na stosowanie cienkich igieł.


 
Najczęstszymi efektami ubocznymi zabiegu są ból i opuchlizna w miejscu ostrzyknięcia, które z czasem zanikają. Możliwe są również przebarwienia (do 30%), miejscowa tromboza oraz powstanie wtórnych rozległych teleangiektazji (tzw. matting). Czasami dochodzi do ponownego udrożnienia (rekanalizacji) naczyń, co wiąże się z koniecznością powtórnego zabiegu. Rzadkimi powikłaniami po skleroterapii są: reakcja anafilaktyczna, uszkodzenie nerwu, nekroza skóry, powikłania zakrzepowo-zatorowe i zapalenie żył. Przez okres 2-3 tygodni po zabiegu wskazane jest ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego.

W celu optymalizacji efektu terapeutycznego skleroterapii oraz ograniczenia ewentualnych powikłań niezbędna jest właściwa ocena stanu zdrowia pacjentów i odpowiednia ich preselekcja do zabiegu.

Głównymi przeciwwskazaniami do skleroterapii są:
 • ciąża
 • przebyta zakrzepica żylna
 • zatorowość lub zator płucny
 • zaburzenia krzepnięcia
 • choroba nowotworowa
 • choroby układowe
 • uczulenie na środek obliterujący
 • zmiany niedokrwienne kończyn
 • zakażenie skóry
 • obrzęk chłonny
 • nadczynność tarczycy.
Czterema najczęściej używanymi środkami obliterującymi (sklerosantami) są:
 • Siarczan sodowy tetradecylu – należy do klasy detergentów i jest najsilniejszym sklerosantem. Stosowany pod postacią 0,1 – 3% roztworu. W najwyższym stężeniu używany jest do leczenia zmian żylakowych dużych żył. W trakcie podawania Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort. W przypadku zmian żylakowych małych naczyń ma skuteczność zbliżoną do hipertonicznego roztworu soli, który jest bezpieczniejszy. Może powodować przebarwienia. Potencjalne komplikacje to: zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, nekroza tkanki (CTN) ≥ 1%.
 • Polidokanol – również należy do klasy detergentów. Stosowany jako 0,5 – 5% roztwór do leczenia całego zakresu zmian naczyniowych. Podawanie środka jest prawie bezbolesne. Jako efekty uboczne czasami obserwuje się przejściowe pokrzywki i świąd. Potencjalne powikłania to: zatorowość płucna, reakcja anafilaktyczna.
 • Hipertoniczny roztwór soli – stosowany w stężeniu 23,4%, głownie do leczenia żylaków naczyń o mniejszej średnicy. Przy podawaniu Pacjent odczuwa ból o umiarkowanym natężeniu. Może powodować delikatne przebarwienia. Potencjalne powikłania to: zatorowość płucna, nekroza tkanki (CTN) > 10%.
 • Chromowana gliceryna – stosowany jako 1,11% roztwór do leczenia zmian najmniejszych naczyń o średnicy < 0,2mm. Bolesny przy podawaniu. Nekroza tkanki (CTN) i reakcje alergiczne są niezmiernie rzadkie.
Wynik skleroterapii uzależniony jest od cech osobniczych oraz obszaru zabiegowego. Przykładowo, w przypadku tylnej części uda efekty ostrzykiwania zazwyczaj są bardzo dobre. Z kolei środkowa i boczna część uda mają skłonność do mattingu, natomiast okolice kostki są oporne na skleroterapię i mają skłonność do owrzodzenia.

Jako ogólną zasadę przyjmuje się w pierwszej kolejności ostrzykiwanie żył o większej średnicy, a następnie mniejsze naczynia (< 3mm). Niższe stężenia sklerosantu podaje się najczęściej  pacjentom skłonnym do powstawania zasinień, osobom starszym powyżej 60 roku życia oraz w przypadku ostrzykiwania naczyń o cienkich ściankach. Pamiętajmy, że w przypadku niewielkich naczyń zwiększenie stężenia sklerosantu rzadko przynosi rezultat, natomiast może wywołać różne efekty uboczne, jak powstanie przebarwień. Większe naczynia potrzebują wyższego stężenia sklerosantu, by przezwyciężyć większy przepływ krwi.

W przypadku dużych zmian żylakowych, zamykania żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, stosuje się środek obliterujący w postaci pianki. Najczęściej podaje się detergenty – siarczan sodowy tetra decylu lub polidokanol przygotowane pod postacią pianki. Taka postać sklerosantu zapewnia dobry i długotrwały kontakt za ścianą na znacznie większym odcinku naczynia. Skleroterapia piankowa jest główną alternatywą dla miniflebektomii i strippingu.

Metoda Fegana - polega na podaniu sklerosantu do uniesionej kończyny, co powoduje opróżnienie światła naczynia z krwi żylnej. Technika ta pozwala na możliwie najlepszy kontakt sklerosantu ze ścianą naczynia oraz ogranicza rozcieńczenie dawki terapeutycznej.

Dla lepszego uwidocznienia zmian żylakowych w trakcie zabiegu można użyć najnowocześniejszego systemu podświetlania naczyń VeinLite® lub aparatu USG (echoskleroterapia). Zastosowanie tak nowoczesnych metod obrazowania w trakcie zabiegu zwiększa kontrolę operatorowa, poprawia efekt terapeutyczny oraz ogranicza wystąpienie potencjalnych komplikacji. Ich użycie ma szczególne znaczenie w przypadku naczyń nie widocznych na powierzchni skóry.


 
Po zakończeniu zabiegu kończynę bandażuje się, pozostawiając ucisk do następnego dnia wieczorem. Przez 5-7 dni utrzymuje się również kompresoterapię, która jest niezbędna dla uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego. Kompresoterapia ogranicza dopływ krwi do ostrzykniętego miejsca, utrzymując odpowiednie stężenie sklerosantu oraz powoduje zbliżenie ścian ostrzykiwanego naczynia do siebie.

W okresie tym zaleca się zachowanie normalnej aktywności (np. chodzenie). Przez pierwszy tydzień po zabiegu zalecane jest częste picie wody oraz unikanie ciepłych kąpieli, sauny, spożywanie alkoholu, zażywanie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryny). W przypadku długotrwałej podróży w tym okresie zalecane jest częste spacerowanie (co 1-2h) oraz noszenie odzieży uciskowej.

Żylaków nie należy bagatelizować! Dlatego jeżeli rozpoznasz u siebie charakterystyczne wczesne objawy, jak obrzęki kończyn dolnych oraz uczucie pieczenia i ciężkości nóg (szczególnie w godzinach wieczornych) – nie zwlekaj i natychmiast skontaktuj się ze specjalistą chirurgii naczyniowej w celu oceny swojego stanu zdrowia oraz ustalenia możliwości leczenia!


Źródło artykułu: dr n. med. Marek Karczewski


Podobne artykuły
20.10.2016
10.04.2016
10.04.2016
10.04.2016
10.04.2016
08.12.2015
10.09.2015
31.08.2015
30.07.2015
14.05.2015

Chirurg plastyczny Poznań/ Laserowe leczenie żylaków Poznań/ Usuwanie żylaków w Poznaniu
SOLUMED NZOZ w Poznaniu
  Poznań
woj. wielkopolskie
ul. Wyrzyska 18
tel. 61 662 37 70
Komentarze
 
2017213yuanyuan13.02.2017

michael kors purse

louis vuitton outlet store

cheap rolex watches

gucci bags

coach outlet store online

cheap oakley sunglasses

christian louboutin shoes

rolex watches

michael kors handbags

adidas yeezy boost

birkenstock uk

pandora charms sale clearanc

michael kors handbags outlet

kate spade outlet online

cheap ray ban sunglasses

michael kors outlet online

coach factory outlet online

ralph lauren outlet online

nike free run

converse uk

michael kors bags

cheap nfl jerseys

air max 90

coach outlet online

kate spade outlet

fitflops

celine outlet online

pandora jewelry outlet

polo ralph lauren outlet online

ralph lauren

christian louboutin

ghd straighteners sale

michael kors bags

coach factory outlet online

michael kors outlet online

mulberry bags

uggs outlet

chaussure louboutin

cheap jerseys

coach outlet online

hollister clothing

coach outlet store

polo ralph lauren outlet

cheap ugg boots

ugg boots outlet

christian louboutin

adidas nmd runner

polo ralph lauren

nike flyknit

air max shoes

coach outlet store online

jordan uk

nfl jerseys wholesale

louboutin shoes

michael kors outlet online

polo ralph lauren outlet

true religion jeans outlet

michael kors handbags clearance

ugg boots clearance

rolex watches

adidas trainers

louboutin sale

tiffany jewelry

kate spade bags

tommy hilfiger windbreaker

michael kors outlet clearance

lebron shoes 

pandora charms sale clearance

oakley sunglasses outlet

pandora charms

coach outlet online

mlb jerseys

kate spade outlet online

rolex replica watches

adidas nmd r1

adidas store

coach factory outlet online

stan smith adidas

louis vuitton bags

gucci bags

supra shoes

coach outlet online

north face uk

nike outlet

pandora charms sale clearance

ugg on sale

ugg sale

sac louis vuitton

fitflops sale

cheap nike sneakers

coach factory outlet online

fendi bags

nike air max 95

cheap jordans for sale

michael kors outlet store

michael kors handbags outlet

ed hardy clothing

adidas yeezy boost 350

oakley sunglasses cheap

michael kors outlet store

cheap air max

ralph lauren sale

michael kors

oakley sunglasses cheap

dolce and gabbana outlet online

coach outlet online

yeezy boost

adidas nmd runner

michael kors outlet store

michael kors outlet store

michael kors outlet online

longchamp pliage

adidas trainers

oakley vault outlet

chaussures louboutin

yeezy boost 350

uggs australia

coach factory outlet online

abercrombie outlet

jimmy choo shoes

jerseys cheap

coach outlet online

coach factory outlet online

coach outlet online

moncler jackets

adidas superstar shoes

mbt

michael kors outlet online

michael kors outlet store

air jordans

vans outlet

michael kors

versace

uggs canada

coach factory outlet online

birkenstock outlet

valentino shoes

birkenstock shoes

oakley sunglasses wholesale

nike uk

pandora bracelet

sac longchamp

tiffany jewelry outlet

longchamp soldes

vans store

air jordans

coach outlet online

ugg australia

celine handbags

cheap jordan shoes

michael kors handbags outlet

canada goose outlet

michael kors outlet store

yeezy shoes

ugg boots

birkenstock outlet

longchamp uk

michael kors outlet store

kate spade uk

tory burch sale

ugg boots

adidas outlet store

kobe bryant shoes

nike free run flyknit

birkin handbags

michael kors outlet store

yeezy boost

ray ban sunglasses discount

kate spade

coach outlet online

fake rolex watches

cheap ugg boots

air max 90

michael kors outlet clearance

hermes bags

beats by dre

gucci

air max

ugg boots sale

cheap ray ban sunglasses

ugg boots sale

longchamp handbags

hermes bags

nike blazer low pas cher

coach outlet store online

ugg

yeezy shoes

oakley sunglasses cheap

nike cortez classic

toms

hollister clothing store

air max

louboutin shoes

ugg boots outlet

louboutin outlet

coach outlet online

pandora charms sale clearance

cheap jordan shoes

authentic louis vuitton handbags

discount oakley sunglasses

coach outlet online

discount oakley sunglasses

true religion jeans outlet

canada goose coats

ed hardy store

nmd adidas

coach factory outlet online

moncler pas cher

tiffany and co jewelry

hollister co

fit flops

birkenstock

louis vuitton outlet store

canada goose jackets

pandora charms sale clearance

gucci handbags outlet

adidas nmd runner

mlb jerseys

cheap rolex replica watches

michael kors

wireless beats headphones

coach factory outlet online

adidas nmd r1

nike sneakers

polo ralph lauren outlet

gucci borse

christian louboutin uk

ralph lauren

montblanc

cheap oakley sunglasses

nike air huarache

michael kors outlet canada

polo ralph lauren

adidas

kd shoes

fred perry polo shirts

replica omega watches

canada goose

true religion outlet store

louis vuitton outlet online

true religion outlet online

yeezy boost 350

michael kors outlet sale

michael kors outlet online

cheap jordan shoes

cheap bottom shoes

adidas nmd r1

levis outlet

uggs outlet

cheap basketball shoes

north face outlet

ralph lauren outlet online

ed hardy uk

omega watches

adidas sneakers

canada goose jackets

coach factory outlet online

burberry outlet online

coach outlet online

uggs outlet

nike tn pas cher

longchamp handbags

canada goose jackets

sac louis vuitton pas cher

abercrombie

louis vuitton

birkenstocks

lebron james shoes

tory burch outlet online

coach factory outlet online

michael kors outlet online

louis vuitton outlet online

north face jackets

fitflops sale clearance

ray ban sunglasses outlet

nhl jerseys wholesale

christian louboutin outlet

canada goose jackets uk

uggs

louis vuitton borse

true religion jeans outlet

toms outlet

true religion outlet

polo ralph lauren pas cher

coach factory outlet online

coach outlet online

fitflops

hollister clothing store

red bottom

nike roshe shoes 

pandora bracelet

canada goose sale

red bottom shoes

yeezy boost 350

oakley vault outlet store

pandora charms sale

ugg boots

air max 2017

cheap uggs

toms outlet store

jordan shoes

ghd hair

canada goose

curry shoes

canada goose sale

red bottom shoes for women

louboutin pas cher

moncler jackets

ugg pas cher

coach outlet store

true religion sale

ray bans

cheap nfl jerseys

polo ralph lauren

moncler uk

longchamp bag

beats wireless headphones 

moncler coats

outlet louis vuitton

cheap jordan shoes

polo ralph lauren outlet

gucci outlet online

coach outlet online

coach factory outlet online

coach outlet online

ralph lauren outlet online

yeezy shoes

adidas

michael kors outlet online

tommy hilfiger outlet

coach outlet canada

toms shoes

jordan retro

canada goose jackets

canada goose jackets

coach outlet online

cheap jordan shoes

fitflop

air max

moncler outlet online

ugg canada

coach outlet store online clearance

pandora charms

jordan shoes

ray ban glasses

ralph lauren uk

cheap oakley sunglasses

fitflops sale clearance

true religion jeans outlet

cheap jerseys

oakley sunglasses outlet

longchamp outlet store

ray ban glasses

discount nike shoes

pandora jewelry store

coach factory outlet store

red bottom

coach outlet online

toms

oakley sunglasses outlet

polo ralph lauren outlet

beats headphones 

nike air max

canada goose jackets

michael kors handbags clearance

louis vuitton handbags

michael kors handbags

coach outlet online

fit flops

canada goose sale

prada outlet online

christian louboutin sale

polo ralph lauren outlet online

toms

michael kors outlet clearance

canada goose outlet

gucci

ralph lauren uk

coach outlet store

pandora jewelry outlet

canada goose outlet

harden shoes

polo ralph lauren

ugg australia boots

ed hardy outlet

air max outlet

cheap jordans for sale

christian louboutin outlet

toms outlet

salvatore ferragamo shoes

louboutin outlet

tiffany and co outlet

gucci handbags outlet

pandora charm sale

louboutin shoes

polo ralph lauren outlet online

canada goose parka

moncler uk

ugg boots women

mulberry uk

louboutin shoes

pandora charms

michael kors uk

adidas superstars

abercrombie outlet

nike roshe one

christian louboutin sale

puma outlet

rolex replica watches for sale

hollister kids

michael kors

longchamp handbags

true religion jeans outlet

jordan femmes pas cher

coach factory outlet online

discount oakley sunglasses

michael kors outlet canada

converse all star

yeezy boost

jordans

true religion jeans

cheap nike shoes

pandora bracelet

ray bans

parada bags

fitflops sale

adidas superstar

red bottom heels

louis vuitton outlet online

michael kors outlet store

fitflop shoes

mont blanc pen

fred perry shirts

longchamp sale

salvatore ferragamo shoes

longchamp bag

louis vuitton factory outlet

coach factory outlet online

ralph lauren outlet

canada goose pas cher

chi flat iron

longchamp bags

nike air max 95

michael kors outlet clearance

jordan shoes

michael kors outlet store

ugg boots

levi's jeans

michael kors bags

james shoes

oakley sunglasses outlet

adidas yeezy boost

louboutin outlet

chaussure louboutin pas cher

coach factory outlet

true religion outlet store

christian louboutin shoes

coach outlet online

canada goose jackets uk

burberry outlet

timberland boots outlet

uggs

burberry sale

gucci outlet online

kd 8 shoes

michael kors bags

cheap uggs

sac longchamp

Dodaj komentarz
 
Autor
Treść
CAPTCHA Przepisz kod z obrazka
 
Oferujemy informację medyczną na terenie miast: Poznań, Szczecin, Zielona Góra. Nasi specjaliści: psycholog, stomatolog, ortopeda, okulista, ginekolog, dermatolog, ortodonta. Przeczytasz wiadomości na tematy: rehabilitacja, usg, implanty. Znajdziesz u nas także apteki oraz forum medyczne.
  © Wszystkie prawa zastrzeżone