Dziecko

Jakie są przyczyny zaparć u dzieci?

Publikacja: 21 listopad 2014
Zaparcia są dosyć powszechnym zjawiskiem u małych dzieci. Problemy z wypróżnieniem się nie zawsze oznaczają, że dziecko ma zaparcia. Ważne jest, aby wiedzieć jak mu pomóc, jeśli przytrafi mu się ta przykra dolegliwość. Dowiedz się jakie są objawy i przyczyny zaparć u dzieci.

Jak rozpoznać zaparcie u dziecka?

Trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Obserwujmy częstość wypróżnień dziecka, to czy stolec nie jest oddawany rzadziej niż 2 razy
w tygodniu. Zaniepokoić powinno nas też to, że dziecko świadomie unika wypróżnień. Przy zaparciach stolce są twarde oraz mają dużą objętość.

Przyczyny zaparć

Około 90-95% zaparć u dzieci nie jest związane z chorobą, lecz z nieprawidłowościami czynnościowymi. 5-10% spowodowane jest różnymi chorobami m.in. chorobą Hirshsprunga, zespołem Downa, niedoczynnością tarczycy, chorobami układu nerwowego i mięśniowego, mózgowym porażeniem dziecięcym, a nawet alergiami pokarmowymi czy chorobą trzewną.

Niechęć do oddawania stolca

Często rodzice, nawet nieświadomie, wywierają na dziecku dużą presję w związku z oddawaniem stolca do nocnika lub toalety. Dziecko pod wpływem silnych emocji nie kontroluje zwieracza. Staraj się nie krytykować dziecka kiedy nie udało mu się wypróżnić. Nagradzaj go jeśli zrobi kupę.

Złe doświadczenia związane z bólem przy wcześniejszych wypróżnieniach

Czyli tak zwane zaparcie nawykowe. Dziecko pamięta o wcześniejszych problemach i jest zniechęcone, co powoduje problemy z defekacją na tle psychicznym. Należy być wyrozumiałym dla dziecka i stosować się do zaleceń lekarza i psychologa, gdyż problem może powracać.

Niewłaściwa dieta

Jeśli dieta twojego dziecka bogata jest w cukier, słodycze, produkty z mąki pszennej, a uboga w warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste to tu tkwi przyczyna. Dziecko spożywa wtedy zbyt mało błonnika, który ułatwia perystaltykę jelit. Dodawaj otręby pszenne do zup, panierki mięs, do jogurtu zmieszanego z suszonymi owocami. Podawaj dziecku jabłka, gruszki, winogrona, kiwi, maliny i truskawki, a także marchew i ogórki do chrupania.

Zbyt mała podaż płynów w diecie

Przyczyną może być też zbyt mała ilość wypijanej przez dziecko wody, a także nadmierna jej utrata w trakcie zabaw, kiedy dziecko mocno się spoci. Dobrze jest podawać dziecku soki warzywne, ponieważ zawierają błonnik, ułatwiając wypróżnienie. Często podawaj dziecku rozcieńczone soki, herbatkę owocową lub kompot, jeśli nie lubi wody. Zbyt mała ilość płynów przy wysokim spożyciu błonnika będzie pogłębiała problem.

Antybiotyki

Aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji stosowania antybiotykoterapii podawaj dziecku w trakcie oraz po zakończeniu antybiotykoterapii probiotyki, które wspomagają odbudowę zniszczonej flory jelitowej dziecka i zapobiegną  powstaniu problemów z wypróżnieniem.

Mała aktywność fizyczna

Brak ruchu spowalnia perystaltykę jelit. Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia np. pływanie, gra w piłkę, taniec. Pamiętaj żeby robić przerwy, kiedy dziecko spędza dużo czasu w pozycji siedzącej. Niech wstanie i zrobi krótką gimnastykę.

Emocje związane z pójściem do żłobka lub przedszkola

Pójście do przedszkola zawsze wiąże się z silnymi emocjami dla dziecka, jak i rodziców. Dziecko może poczuć się porzucona lub wstydzić się wypróżniania w publicznej toalecie wraz z innymi dziećmi. Najlepiej starać się, aby dziecko wypróżniało się w domu. Sadzaj je na toalecie wieczorem po kolacji lub rano przed wyjściem z domu, ale pamiętaj, że powinno się to odbywać w spokoju.

Skonsultuj się z lekarzem...

...jeśli zauważasz w stolcu pasemka krwi, ponieważ przy dużym parciu może dojść do pęknięcia odbytu. Pomogą czopki, maści lub lewatywy. Niepokojące też będą towarzyszące wymioty, wzdęcia i bóle brzuszka, konieczne może okazać się opróżnianie jelita.

Źródło:
Józef Ryżko, Biegunki i zaparcia, PZWL 2008

TEL-MED POLECA

Lekarz rodzinny Poznań Piątkowo Suchy Las | Rehabilitacja | Kardiolog | Dermatolog

Przychodnia Lekarska i Specjalistyczna

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Obornicka
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
około 10-30% dzieci na świecie ma problem z zaparciami?