Ciąża

Sztuczne metody wywoływania porodu - indukcja

Publikacja: 16 październik 2014
Farmakologiczne wywoływanie porodu konieczne jest w przypadku gdy kontynuacja ciąży jest niebezpieczna dla matki bądź dziecka lub gdy przewidywany termin porodu minął (zazwyczaj po 42 tyg. ciąży). Sprawdź jakie są metody indukcji i jak ona przebiega.
Czym jest indukcja?

Indukcja (czyli sztuczne wywołanie czynności skurczowych) u kobiety ciężarnej stosowana jest w sytuacjach wtedy, gdy termin porodu został znacząco przekroczony - zazwyczaj gdy minął już 42 tydzień ciąży.

Wskazania istnieją również wtedy, gdy dalsze kontynuowanie ciąży może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia matki i dziecka. Zagrożenie takie stwarzać mogą m.in. przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego w ciąży donoszonej, konflikt serologiczny, zmniejszenie ruchliwości dziecka, zaburzenia jego tętna lub  zbyt mała ilość wód płodowych.
 
Stosowane metody indukcji

Poród wywołuje się różnymi sposobami, np.:
  • Poprzez podanie oksytocyny, czyli naturalnego hormonu, stymulującego skurcze macicy i przyspieszający postęp akcji porodowej.  Podawany jest  on w formie kroplówki lub za pomocą specjalnej pompy infuzyjnej.  Przeciwwskazania do wykonania tej formy indukcji to niedostatecznie dojrzała szyjka macicy, przebyte operacje na mięśniu macicy lub zbyt duże wcześniactwo płodu.
  • Poprzez przebicie pęcherza płodowego (amiotomię) - zwiększa to częstotliwość skurczów macicy. Zabieg ten wykonuje się za pomocą tzw. amniotomu, kulociągu długiej igły iniekcyjnej, kleszczy Kochera. Zabieg jest zupełnie bezbolesny dla pacjentki a poród następuje zazwyczaj w przeciągu 12h. Przeciwwskazania: wielowodzie, zakażenie pochwy, niemożność przeprowadzenia porodu siłami natury.
  • Podanie prostaglandyny czyli żelu stosowanego dopochwowo, zawierającego wymieniony hormon. Jego zastosowanie powoduje, że szyjka robi się miękka. Prostaglandyna wywołuje także skurcze macicy, co znacznie przyśpiesza poród. Wykonanie lewatywy która polega zazwyczaj na podaniu ciężarnej czopka glicerynowego. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wywoływania porodu lecz obecnie odchodzi się od niej ze względu na niechęć pacjentek.
     
Mimo wielu różnych sposobów indukcji porodu nie zawsze udaje się wywołać akcje porodową. Zazwyczaj lekarze podejmują kilka prób sztucznego wywołania czynności skurczowych (ok.2). Jeśli nie przynoszą one spodziewanego efektu podejmowana jest decyzja o cesarskim cięciu
Źródło:
Bręborowicz G.H., Banaszewska B., Położnictwo i ginekologia, t. 1, Położnictwo, Warszawa 2007.

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Lewatywa jest jedną z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod indukcji porodu. Obecnie jednak odchodzi się od jej stosowania, ze względu na niechęć ciężarnych pacjentek.