Ważny temat

Zaburzenia krzepliwości krwi

Publikacja: 30 wrzesień 2014

Wśród zaburzeń krzepliwości krwi można wyróżnić skazy krwotoczne oraz skazy zakrzepowo - zatorowe. Charakteryzują się niedostatecznym lub nadmiernym krzepnięciem krwi. Może być to związane z różnymi poważniejszymi schorzeniami, które stanowią niebezpieczeństwo nawet dla życia. Dowiedz się jakie konsekwencje może mieć to zaburzenie równowagi w organizmie.

Krew jest tkanką płynną, a w procesie jej krzepnięcia biorą udział: płytki krwi, czynniki krzepnięcia osocza i ściany naczyń krwionośnych. Zaburzenia krzepliwości spowodowane są niesprawnością chociażby jednego z wymienionych składników.

Sprawność działania układu warunkującego zdolność do krzepnięcia krwi oraz układu zachowującego płynność krwi w naczyniach krwionośnych pozwala zachować homeostazę i sprawność organizmu.

Objawy niedostatecznego krzepnięcia:

  •  tworzenie się krwiaków, sińców czy wybroczyn nawet przy delikatnych stłuczeniach, 
  •  bardzo obfite miesiączki,
  •  samoistne oraz przedłużające się krwawienie,
  •  długotrwałe i nadmierne krwotoki po urazach oraz zabiegach.

Objawy nadmiernego krzepnięcia krwi:

  •  zakrzepy w naczyniach krwionośnych,
  •  zwiększone ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej.

Leczenie

W celu postawienia trafnej diagnozy należy wykonać badanie laboratoryjne, które określi niedobór bądź nadmiar czynników krzepnięcia, a także ich sprawność fizjologiczną. Proces ten jest skomplikowany i czasochłonny.

Leczenie objawowe, odbywające się w szpitalu, polega na podawaniu świeżej krwi lub preparatów krwiopochodnych, które zawierają brakujący czynnik. Uzupełnia się doustnie żelazo, podaje leki uszczelniające naczynia.

W przypadku wystąpienia krwawienia zaleca się zastosowanie natychmiastowo zimnego i uciskowego opatrunku, a także unieruchomienie tej okolicy ciała. Należy też niezwłocznie przewieźć chorego do szpitala.

W przypadku zaburzeń krzepliwości krwi bardzo ważny jest dokładny wywiad z pacjentem, często anomalie dziedziczone są genetycznie. Nie mniej jednak, zdarza się, że choroba pojawia się nagle, chociaż nie rozpoznano jej wśród członków rodziny. Problemy z krzepnięciem krwi niosą duże zagrożenie dla sprawności organizmu, w związku z tym mają istotne znaczenie kliniczne.

Źródło:
Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011

TEL-MED POLECA

PLAC KOLEGIACKI NZOZ Przychodnia Specjalistyczna Poznań

Lekarze Specjaliści Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. pl. Kolegiacki 12a
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Na układ krzepnięcia ma wpływ witamina K, którą produkują bakterie jelitowe. Przyjmowanie antybiotyków niszczy je. Blokuje to wytwarzanie czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K, co może doprowadzić do powstania skazy krwotocznej.