Dziecko

Moczenie nocne u dzieci - ważny problem w świecie dziecka

Publikacja: 11 wrzesień 2014
Moczenie nocne to zjawisko polegające na bezwiednym oddawaniu moczu w nocy. Zaczynamy mówić o problemie moczenia nocnego u dzieci powyżej 3 roku życia. Jest to popularne schorzenie wieku dziecięcego i powinno ustąpić samo do 5 roku życia. Co zrobić, jeżeli dziecko nadal moczy się w nocy? Przeczytaj artykuł a dowiesz się więcej.
Przyczyny

Przyczyn moczenia nocnego może być kilka i głównie dotyczą one problemów z późniejszym dojrzewaniem różnych procesów w organizmie dziecka:
  • Nadmierna produkcja moczu w nocy związana z niedoborem hormonu wazopresyny. Wazopresyna to hormon antydiuretyczny wydzielany ostatecznie przez przysadkę mózgową. Powoduje zagęszczenie moczu poprzez resorpcję wody i jonów sodu w kanalikach nerkowych. Fizjologicznie, wazopresyna produkowana jest w większej ilości podczas snu aby zmniejszyć produkcję moczu w tych godzinach. Dziecko, które produkuje mniejszą ilość wazopresyny w nocy, wytwarza większe ilości moczu. Wyprodukowany mocz przekracza objętościowe możliwości pęcherza i dochodzi do moczenia nocnego. Wady anatomiczne układu moczowego - zmniejszona pojemność pęcherza moczowego.
  • U dzieci zdrowych, bez problemu moczenia nocnego, pojemność pęcherza moczowego w nocy jest większa niż dzienna pojemność czynnościowa pęcherza. Dzieci zmagające się z problemem moczenia nocnego, mają zbliżoną pojemność czynnościową pęcherza moczowego w ciągu dnia i nocy.
  • Zaburzenia snu, związane z procesem wybudzenia się.
  • Zaburzenia emocjonalne.
  • Leczenie

    Leczenie moczenia nocnego u dzieci można podzielić na leczenie niefarmakologiczne i farmakologiczne.

          Leczenie niefarmakologiczne
    • ograniczenie podaży płynów w godzinach wieczornych,
    • oddanie moczu bezpośrednio przed snem,
    • stosowanie urządzeń wybudzających, w celu udania się dziecka do toalety,
    • wybudzanie dziecka o regularnych porach nocnych,
    • psychoterapia.
          Leczenie farmakologiczne

    Stosowane jest u dzieci, których leczenie niefarmakologiczne nie przyniosło rezultatu. Głównym lekiem stosowanym w pierwszej kolejności jest desmopresyna. Desmopresyna to analog hormonu antydiuretycznego - wazopresyny, który odpowiada za działanie antydiuretyczne.
    Źródło:
    Przegląd Urologiczny 2011/2

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    Moczenie nocne występuje u 16% dzieci w wieku do 5 lat,u 7% do 7 r.ż., u 2-3% nastolatków i 1% osób dorosłych. Ten popularny problem jest nadal traktowany jako temat tabu.