Ważny temat

Leczenie raka prostaty

Publikacja: 11 lipiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 14 lipiec 2014
Codziennie 20 Polaków dowiaduje się, że chorują na raka stercza i rozpoczynają poszukiwanie skutecznej metody leczenia. Obecnie medycyna dysponuje różnymi sposobami zwalczania nowotworu prostaty, począwszy od obserwowania rozwoju choroby, a kończąc na chirurgicznym usunięciu stercza. Sprawdź, jakie metody leczenia może zaproponować ci lekarz.
Jakie są dostępne metody  leczenia nowotworu prostaty? Obecnie raka stercza można zwalczać następującymi metodami:
  • Obserwacja (ang. watchful waiting) – wiele guzów prostaty jest niegroźna, dlatego nie ma konieczności rozpoczynania leczenia. Pacjent jest pod stałą obserwacją lekarską i w przypadku rozwoju choroby rozpoczyna się leczenie.

  • Radioterapia - podczas naświetleń pacjent leży pod specjalnym urządzeniem, a leczenie jest zazwyczaj prowadzone w trybie ambulatoryjnym w ciągu kilku dni. Ten sposób leczenia dotyczy pacjentów bez przerzutów, u których nie można przeprowadzić prostatektomii. Do możliwych powikłań terapii zaliczamy: nieprawidłowości pracy układu pokarmowego i moczowego lub impotencja.
  • HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound – metoda wysokoskoncentrowanych ultradźwięków) – polega na skupieniu wiązek ultradźwięków w celu zwiększenia energii, co umożliwia niszczenie komórek nowotworowych. Zabieg trwa ok. 2 godzin i jest nieinwazyjny, dlatego pacjent szybko wraca do sił. Wyniki pokazują wysoką skuteczność tej metody oraz niski poziom powikłań.
  • Prostatektomia radykalna – zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu całego gruczołu krokowego poprzez nacięcie w podbrzuszu lub przez przednią ścianę odbytnicy. Dodatkowo wycina się węzły chłonne po obu stronach prostaty, co nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych,  w celu sprawdzenia, czy nie doszło do przerzutów. W pęcherzu pozostawia się cewnik w celu przyśpieszenia gojenia. Pacjent po kilku dniach jest wypisywany do domu, wraca do szpitala po ok. 2 tygodniach w celu usunięcia cewnika.
  • Hormonoterapia - rak prostaty rośnie pod wpływem męskich hormonów płciowych, czyli androgenów (m. in. testosteron). Zablokowanie dopływu tego hormonu do stercza  powoduje zmniejszenie, a nawet całkowity zanik guza. Pacjentowi podaje się leki, których zadaniem jest blokowanie wzrostu guza bez ingerencji w poziom testosteronu we krwi. Alternatywną metodą jest zahamowanie produkcji testosteronu poprzez usunięcie części czynnych jąder.
  • Chemioterapia – podczas hormonoterapii w przypadku pacjentów z przerzutami zaleca się chemioterapię. Leczenie pomaga w wydłużeniu życia oraz w poprawie jakości życia (mniejsze odczucie bólu, zwiększenie sprawności ruchowej). Stosuje się leczenie docetakselem z premedykacją prednizonem lub w przypadku hormonoopornego raka prostaty z przerzutami po niepowodzeniu leczenia docetakselem podaje się cabazitaxel.
Jaką metodę wybrać? Usunięcie raka stercza można zastosować pod warunkiem, że nowotwór jest bez przerzutów. Obecnie medycyna dysponuje metodami umożliwiającymi leczenie również pacjentów w poważniejszym stanie. Aby leczyć nowotwory w bardzo zaawansowanym stadium stosuje się radioterapię lub hormonoterapię, które pod względem skuteczności nie ustępują prostotektomii. Odpowiednią dla danego pacjenta metodę zwalczania nowotworu dobierze lekarz po konsultacji z pacjentem.
Źródło:
Kirk D., „Poradnik medyczny – Choroby prostaty”

TEL-MED POLECA

USG piersi | Genetyka nowotworów-onkologia w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Wszystkich Świętych
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Nowotwór prostaty rozwija się powoli, guz stercza może być wyczuwalny dopiero po 10 latach.