Ciąża

Endometrioza a ciąża

Publikacja: 08 lipiec 2014
Endometrioza, czyli inaczej gruczolistość macicy polega na obecności błony śluzowej macicy – endometrium -  poza jamą macicy. Płodność kobiet chorych na endometriozę jest dziesięciokrotnie mniejsza niż u kobiet zdrowych. Jaki wpływ na możliwość zajścia w ciążę, oraz na jej przebieg ma endometrioza?
Krótko o endometriozie…

Wszczepy endometrium umiejscawiają się zazwyczaj w jamie brzusznej, obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, a także w przestrzeń między pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej. Zdarza się, iż wszczepy lokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu oraz na jelitach, w pochwie, czy na szyjce macicy. Kobietom chorym na endometriozę towarzyszą różne dolegliwości. Najczęściej są to bolesne miesiączki, bóle podbrzusza i miednicy oraz z krzyżowym odcinku kręgosłupa, bolesne stosunki płciowe, cykliczne bóle skurczowe, ból przy wypróżnianiu, biegunki, zaparcia oraz wzdęcia.

Endometrioza a płodność


Przyczyny

Bezpośredni wpływ endometriozy na niepłodność kobiety nie został do tej pory jednoznacznie potwierdzony badaniami. Udowodniono natomiast, że kobietom chorym na gruczolistość macicy trudniej zajść w ciążę, a trudności pogłębiają się wraz ze wzrostem zaawansowania choroby. Gdy zmiany endometriotyczne obejmują swoim zasięgiem jajniki i jajowody, bardzo często nie dochodzi do pękania pęcherzyka Graafa- nie występuje owulacja, która jest niezbędna do uwolnienia komórki jajowej. Bycie chorym na endometriozę nie oznacza zatem bezpłodności, a wiele kobiet z endometriozą bez problemu zachodzi w ciążę.

Leczenie niepłodności

Występowanie opisanych powyżej przyczyn niepłodności jest wskazaniem do zabiegu laparoskopowego, w celu usunięcia widocznych ognisk choroby.  Jeżeli zabieg nie przynosi skutku zaleca się poddanie zabiegowi inseminacji domacicznej po wcześniejszej hormonalnej stymulacji owulacji. W przypadkach bardzo zaawansowanych, pacjentkę kwalifikuje się do zapłodnienia in vitro.

Endometrioza a przebieg ciąży

Objawy

W pierwszym trymestrze ciąży można zauważyć nasilenie objawów choroby związane z rozrastaniem się macicy i rozrywaniem zrostów, a także wzrostem estrogenu, jednakże w kolejnych miesiącach zmniejszają się objawy choroby, zwłaszcza w końcowym stadium rozwoju dziecka. Zahamowanie rozwoju endometriozy i złagodzenie objawów wynika głównie z wysokiego poziomu progesteronu u  kobiety.

Matki chore na endometriozę karmiąc noworodka piersią również zmniejszają objawy choroby. Regularne karmienie naturalnie hamuje wydzielanie estrogenów z jajników, co zatrzymuje owulację i rozwój endometriozy.

Wpływ endometriozy na płód

Część kobiet w ciąży chorych na endometriozę wymaga zabiegów chirurgicznych i  technik wspomagania rozrodu. Prawdopodobnie endometrioza ma wpływ na nawracające poronienia. Leczenie może jednakże zmniejszyć ich ryzyko.  Ponadto gruczolistość może sprzyjać krwawieniom z dróg rodnych, co w początkowym etapie ciąży grozi poronieniem, w kolejnych miesiącach istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, a co za tym idzie urodzenia dziecka z małą wagą ciała i przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Endometrioza nie wyklucza możliwości posiadania dzieci, choć w znacznym stopniu obniża płodność, obecne metody leczenia dają szanse na macierzyństwo, a także złagodzenie objawów i zahamowanie rozwoju choroby.
Źródło:
http://pse.aid.pl

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
ok. 40-50% niepłodnych kobiet cierpi na endometriozę?