Dziecko

Nadmierne owłosienie u dzieci

Publikacja: 08 czerwiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 09 czerwiec 2014
Gęstość owłosienia zależy od wielu czynników, między innymi od genów. Zazwyczaj jest to zjawisko naturalne i nie powinno budzić niepokoju rodziców. Niekiedy zdarza się, że nieprawidłowości wzrostu włosów mogą być objawem choroby. Sprawdź, co zrobić, gdy zauważysz nadmierne owłosienie u swojego dziecka.
Lanugo – pierwsze włoski dziecka. Lanugo to miękkie i delikatne włoski porastające całe ciało, które pojawiają się już w czwartym miesiącu życia płodowego. Lanugo  zanika pod koniec ciąży, jednak zdarza się, że z jego pozostałościami dziecko przychodzi na świat. Jest to zauważalne u wcześniaków oraz u dzieci z bardzo ciemnymi włoskami. Nie jest to sytuacja wymagająca ingerencji lekarskiej, pozostałości lanugo są całkowicie naturalne i znikną same (zazwyczaj do 4 miesiąca życia dziecka).
Jaki typ owłosienia będzie miało dziecko w przyszłości? Po zaniku lanugo pojawiają się pierwsze włoski, z którymi dziecko się rodzi. Ich kolor i budowa zmienią się po kilku tygodniach po porodzie. Ich struktura będzie się zmieniać do ok. 6 roku życia.
Już w dzieciństwie można określić typ owłosienia, jakie dziecko będzie miało w dorosłym życiu.
U osób o jasnej karnacji włosy są rzadsze i dłuższe, natomiast owłosienie osób o ciemnej karnacji charakteryzuje się większą gęstością.
Kiedy pójść do lekarza? O gęstości owłosienia decydują najczęściej geny, które dziedziczymy po rodzicach i dziadkach. Nie powinno zatem dziwić duże owłosienie u dziecka, jeśli taki rodzaj owłosienia mają członkowie jego rodziny. Kolejną przyczyną może być wzrost poziomu hormonów w okresie dojrzewania, który prowadzi do hirsutyzmu. Bezpośrednią przyczyną owłosienia dojrzałego jest poziom androgenów, czyli męskiego hormonu płciowego.

Gdy nadmierne owłosienie zacznie budzić niepokój rodziców lub powodować dyskomfort psychiczny dziecka, należy zasięgnąć konsultacji endokrynologa, który sprawdzi poziom hormonów w organizmie dziecka.
Co to jest hirsutyzm? Hirsutyzm jest chorobą charakteryzującą się występowaniem nadmiernego owłosienia, które często określa się owłosieniem typu męskiego. Przyczyną nieprawidłowości w rozwoju owłosienia jest najczęściej wysoki poziom męskiego hormonu płciowego (androgenów). Zaburzenia mogą być również skutkiem niedoczynności tarczycy lub cukrzycą. Choroba dotyczy głównie kobiet, ale może również dotknąć dzieci w okresie dojrzewania. Leczenie polega na podawaniu leków, które obniżają poziom testosteronu. W przypadku małych dzieci może okazać się pomocna herbata miętowa, która obniża poziom męskiego hormonu płciowego.
Wstydliwy problem. Problemu nadmiernego owłosienia nie należy bagatelizować, chociaż wydaje się śmieszny i mało istotny. Może być objawem zaburzeń hormonalnych, które są niebezpieczne dla zdrowia. Należy również zauważyć aspekt psychologiczny. Dziecko, na którego ciele jest zbyt dużo włosów może czuć dyskomfort i być odtrącone z grupy rówieśników. Dziewczyny w okresie dojrzewania są szczególnie wrażliwe na punkcie wyglądu. Nadmierne owłosienie może doprowadzić do niskiej samooceny, co jest źródłem problemów także w dorosłym życiu.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Zdarza się, że pozostałości lanugo utrzymują się nawet do 2 roku życia dziecka.