Medycyna ogólna

Interakcje między lekiem a pożywieniem

Publikacja: 24 kwiecień 2014 Ostatnia aktualizacja: 30 kwiecień 2014
Zdarzyło Ci się kiedyś poczuć gorzej po lekach, które zażywałeś? Lub wręcz odwrotnie, nie zauważać po nich poprawy stanu zdrowia? Bardzo często nie jest to wina samej tabletki, a pokarmu spożywanego wraz z nią.
Mało kto zdaje sobie sprawę jak duży wpływ na wchłanianie, metabolizm i wydalanie leków z organizmu ma to, co jemy. Trudno się dziwić, skoro mało który lekarz, czy farmaceuta informuje nas o możliwych konsekwencjach nieprawidłowego przyjmowania farmaceutyków. A skutki mogą być opłakane, zaczynając od braku działania substancji aktywnej, czyli braku leczenia, aż do nasilenia działań niepożądanych. Poniżej zostaną przedstawione produkty, które najczęściej powodują powstawanie interakcji.

Błonnik

Otręby, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych, kasze, a także pektyny pochodzące z jabłek powodują zmniejszenie wchłaniania takich leków jak:
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, np. Amitriptylinum, Tryptizol, Apo-Amitryptyline, Elavil, Laroxyl, Levate
  • preparaty naparstnicy, stosowane w niewydolności serca (Digoxin, Bemecor)
Wapń

Mleko i produkty mleczne łączą się z lekami i tworzą sole wapnia, przez co zmniejszają stężenie niektórych antybiotyków we krwi nawet o 50%, co może prowadzić do braku poprawy stanu zdrowia. Należy zachować dwugodzinny odstęp między spożyciem pokarmów bogatych w wapń a następującymi lekami:
  • Tetracykliny (Polcortolon TC, Tetracyclinum)
  • Fluorochinolony (Nolicin, Norsept, Ciprinol, Tarivid 200)
Herbata

Taniny zawarte w herbacie tworzą trudno wchłaniające się związki z preparatami żelaza (Hemofer, Ascofer), co powoduje brak pozytywnych skutków suplementacji tego pierwiastka.

Sok grejpfrutowy

Okazuje się, że związki zawarte w tym owocu bardzo silnie wpływają na metabolizm leków w organizmie. Niebezpieczeństwo polega na hamowaniu enzymów mających wpływ na przemiany substancji leczniczych, przez co ich stężenie we krwi wzrasta, co z kolei może spowodować szereg działań niepożądanych. Przykładami takich leków są:
  • preparaty obniżające cholesterol – skutkiem przyjmowania ich z sokiem grejpfrutowym są: biegunka, zmęczenie mięśni, bóle, świąd skóry,
  • środki przeciwalergiczne – przyjmowanie ich z tym owocem może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.
Istnieje o wiele więcej interakcji pokarmu z lekami, a  opisanie ich wszystkich jest materiałem na obszerną książkę. Aby uniknąć przykrych konsekwencji należy zawsze czytać ulotkę przed zażyciem preparatu, a także pamiętać, że leki najbezpieczniej jest popijać wodą.
Źródło:
Uważaj, co jesz, gdy zażywasz leki - interakcje między żywnością, suplementami diety a lekami; Mirosław Jarosz Mirosław Jarosz, Jan Dzieniszewski Jan Dzieniszewski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, wyd.1

TEL-MED POLECA

Apteka Całodobowa 24h Poznań Rataje/ Umowa z NFZ

Apteka Pamiątkowa

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Czecha
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Wszystkie leki, które mogą powodować interakcje z pożywieniem należy przyjmować co najmniej jedną godzinę przed posiłkiem, oraz nie wcześniej, niż dwie godziny po jedzeniu. Jest to wystarczający okres, by uniknąć oddziaływania między lekiem a spożywanym pokarmem.