Dziecko

Kiedy z dzieckiem do ortodonty?

Publikacja: 07 marzec 2014
Prawidłowy zgryz u dziecka nie jest tylko kwestią estetycznego wyglądu. Prosty zgryz to tez gwarancja zdrowszych zębów oraz zwiększonej odporności na próchnicę. A wiec kiedy i w jakim przypadku powinniśmy wybrać się z dzieckiem do ortodonty?
Pierwsze wizyty u ortodonty z dzieckiem warto rozpocząć koło 3 roku  życia w celu kontroli prawidłowości zgryzu. Może się wydawać dziwne dlaczego tak wcześnie powinno zacząć się kontrole skoro dziecko ma jeszcze mleczne ząbki. Jednak jest to potrzebne by wcześnie skorygować nieprawidłowe ustawienie łuków zębowych, oraz nauczenie dziecka odpowiednich nawyków.
Kiedy więc powinni rodzice pojawić się z dzieckiem u ortodonty?
  • gdy dziecko ma krzywy zgryz, zęby są nierówno ustawione lub nachodzą na siebie zbyt mocno,
  • dziecko ma cofniętą lub wysuniętą nienaturalnie szczękę,
  • stale otwartą buzię oraz gdy oddycha z otwartą buzią,
  • dziecko zbyt szybko straciło mleczne zęby,
  • wady wymowy oraz nieprawidłowe ułożenie języka dziecka,
  • dziecko ma złe nawyki takie jak: obgryzanie paznokci, ssanie palca.
W trakcie pierwszej wizyty lekarz ortodonta sprawdzi czy dziecko ma prawidłowo wykształcone łuki zębowe, czy nie ma szpar między zębami, ale również czy nie ssie kciuka albo nie obgryza paznokci. Oduczenie dziecka tych nawyków może być wystarczającym zabiegiem by zęby były proste. Również w tym przypadku u takich małych jeszcze dzieci wystarcząjącą terapia może być noszenie płytki przedsionkowej. Płytka ta jest najprostszym aparatem stosowanym w ortodoncji, odpowiednio ukształtowana poprawia lekkie wady zgryzu. Wykorzystuje ona do tego mięśnie, ukierunkowywuje je ucząc odpowiednich nawyków.
 
Lekarz nie musi podejmować leczenia ortodontycznego od razu, może zalecić kontrole po roku albo dwóch latach, kiedy dziecko będzie miało więcej zębów stałych. Również z wiekiem niektóre nieprawidłowości mogą się cofać ponieważ dziecko rośnie, tak jak i jego szczęki. Jednak też nie należy czekać z wizytą u ortodonty aż dziecku wyrosną wszystkie stałe zęby, ponieważ im później tym leczenie będzie dłuższe i bardziej kosztochłonne.

Aby zapobiegać wadom zgryzu u dzieci, rodzice powinni szybko odzwyczajać je od picia z butelki, ssania palca. Również rodzaj spożywanego jedzenia może wpływać u dzieci na problemy późniejsze z zgryzem. Spożywanie płynnych i półpłynnych pokarmów nie pozwala na wykształcenie odpowiednich nawyków żucia, przełykania. Spożywanie twardego jedzenia takiego jak marchewki jabłka pomaga w rozwoju mięśni oraz  wzmacniania całego aparatu żującego.

TEL-MED POLECA

Weekendowy i nocny dyżur stomatologa do godz. 23:00 Poznań/ Stomatolog Poznań Nowe Miasto

Prywatna dyżurna pomoc stomatologiczna w Poznaniu do godziny 23:00 w nocy.

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Czecha
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Przyczyną wad zgryzu u dziecka może być np. ssanie smoczka albo palca. Winę ponosi też podawanie maluchowi wyłącznie potraw półpłynnych. aby dzieci miały proste zęby powinny jadać produkty, które trzeba dobrze przeżuć chleb ze skórką, twarde owoce warzywa. Dzięki takiej "gimnastyce" szczęki dobrze się rozwiną, stałe zęby dobrze rozmieszcza się i  zmieszczą się w nich.