Dziecko

Cukrzyca u dzieci - jak z nią żyć?

Publikacja: 30 listopad 2013 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych występujących u dzieci i młodzieży. W ostatnich dekadach w całej Europie zaobserwowano, że liczba zachorowań wzrasta szczególnie u najmłodszych dzieci. Pomimo tego, wiedza na temat tej choroby jest w naszym kraju nadal niewystarczająca..
Leczeniem dzieci chorych na cukrzycę już od najmłodszych lat zajmuje się zespół diabetologiczny. W jego skład wchodzą: lekarz diabetolog lub pediatra posiadający doświadczenie w prowadzeniu dzieci chorych na cukrzycę, pielęgniarka edukacyjna, dietetyk, psycholog i pedagog. Leczenie cukrzycy u dzieci polega na jednoczesnym stosowaniu insuliny, zdrowego odżywiania opartego na liczeniu wymienników pokarmowych (węglowodanowych, białkowych, tłuszczowych) oraz kontrolowanego wysiłku fizycznego.
Mały diabetyk w szkole Dziecko w wieku szkolnym powinno stopniowo przejmować część odpowiedzialności za swoje leczenie, pozostając pod opieką i obserwacją rodziców. Aby je odpowiednio przygotować do tej roli, należy dostarczyć mu informacji umożliwiających poznanie istoty cukrzycy i dobre jej zrozumienie. Następnie należy nauczyć dziecko określonych umiejętności praktycznych i zachowań zdrowotnych. To da mu możliwość samokontroli, podejmowania samodzielnych decyzji i umiejętnego rozwiązywania problemów. Ważnym elementem edukacji jest także korygowanie złych nawyków i przyzwyczajeń.
Rodzice powinni także współpracować z wychowawcą, nauczycielami i pielęgniarką szkolną. Dotyczy to przede wszystkim przekazania informacji o chorobie dziecka oraz dostarczenie pisemnej informacji dotyczącej postępowania z dzieckiem w razie wystąpienia hipoglikemii. Na co dzień uczestnictwo małego diabetyka w życiu szkolnym powinno przebiegać tak samo, jak dzieci zdrowych.
Lekcja wychowania fizycznego Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość na insulinę i obniża stężenie glukozy we krwi, dlatego dzieci chore na cukrzycę powinno się zachęcać do uprawiania sportu. Jedynym niebezpieczeństwem jest ryzyko występowania niedocukrzeń i niestety nie każdy sport jest odpowiedni dla diabetyka. Dotyczy to głównie, dyscyplin w których może dojść do niedotlenienia, jak np. dźwiganie ciężarów. W pozostałych przypadkach ważne jest tylko to, aby dziecko znało reakcje swojego organizmu na  wysiłek, a nauczyciel wychowania fizycznego posiadał wiedzę dotyczącą prawidłowego postępowania w razie wystąpienia hipoglikemii.
Wycieczki Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących udziału dziecka chorego na cukrzycę w wycieczkach lub zielonej szkole. Rodzice muszą jednak pamiętać o tym, aby wyposażyć swoją pociechę w apteczkę zawierającą: wystarczającą ilość insuliny, zapasowy pen, igły do pena, jednorazowe wstrzykiwacze, glukometr, nakłuwacz, igły do nakłuwacza, zapasową baterię do glukometru, zapasową baterię do pompy insulinowej (jeżeli jest stosowana), paski testowe do badania krwi i moczu na czas przewidywanego pobytu plus dodatkowy zapas (po jednym opakowaniu), zapas glukozy do doraźnego zażywania.
Źródło:
A.Szewczyk "Cukrzyca u dzieci w wieku szkolnym"

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych występujących u dzieci i młodzieży.