Medycyna ogólna

Obturacyjny bezdech senny (OBS) a nadciśnienie tętnicze

Publikacja: 19 czerwiec 2013
Badania naukowe wskazują na związek obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) z występowaniem nadciśnienia tętniczego, rozwojem i rokowaniem w chorobie wieńcowej, niewydolności serca oraz zaburzeniach rytmu serca.
OBTURACYJNY BEZDECH SENNY (OBS)Podłożem tej choroby są zaburzenia snu związane z obturacją górnych dróg oddechowych, rzadziej są one pochodzenia centralnego. Typowym objawem tego zespołu jest zgłaszane przez bliskich chorego chrapanie oraz występowanie okresów bezdechu. Zaburzenia snu prowadzą do nadmiernej aktywacji układu współczulnego oraz wzrostu ciśnienia tętniczego.

U chorych oprócz nadciśnienia tętniczego mogą pojawiać się również:
  • bóle głowy,
  • senność w ciągu dnia,
  • trudności z koncentracją,
  • zmęczenie,
  • zaburzenia osobowości lub depresja.
Rozpoznanie choroby jest równoznaczne z koniecznością wielokierunkowego leczenia. Konieczna jest redukcja masy ciała oraz nierzadko zabiegi laryngologiczne. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest spanie w masce połączonej z aparatem generującym dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Zastosowanie tej metody u wielu chorych prowadzi do obniżenia, a nawet całkowitej normalizacji ciśnienia tętniczego.
Z jakimi chorobami sercowo-naczyniowymi ma związek bezdech senny?1. Nadciśnienie tętnicze

Do najczęściej występujących następstw OBS zalicza się nadciśnienie tętnicze. Ważnym dowodem na ścisły związek obturacyjnego bezdechu sennego i nadciśnienia tętniczego jest fakt stopniowego zmniejszania się ciśnienia tętniczego w trakcie terapii OBS za pomocą aparatu CPAP.

2. Choroba niedokrwienna serca

OBS jest niezależnym czynnikiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Osoby z zaawansowaną postacią OBS mają także zwiększone ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej.

3. Zaburzenia rytmu serca

OBS jest również czynnikiem zwiększającym częstość występowania zaburzeń rytmu serca, szczególnie napadów migotania przedsionków oraz innych  arytmii, mogących bezpośrednio zagrażać życiu pacjenta.

4. Udar mózgu

Choroby naczyniowe centralnego układu nerwowego także wykazują związek z OBS. Rokowanie pacjentów po przebytym incydencie mózgowym pogarsza się w przypadku współistnienia tej choroby.
Źródło:
dr n. med. Lucyna Woźnicka-Leśkiewicz

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje