Ważny temat

Opryszczka narządów płciowych - jak ją rozpoznać?

Publikacja: 23 maj 2013
Kiedy słyszymy hasło "choroby weneryczne" często w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl takie nazwy jak kiła czy rzeżączka. Nie każdy jednak słyszał o opryszczce narządów płciowych, a zalicza się ona do coraz częściej spotykanych przypadłości. Czym się objawia, co ją powoduje i jak się przed nią ustrzec? Poznaj podstawowe informacje na temat opryszczki narządów płciowych.
Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna powodowana przez wirus herpes simplex HSV-2 (HSV-1 to wirus wywołujący opryszczkę okolic ust). Do organizmu przedostaje się on podczas stosunku płciowego, a objawy u zakażonej osoby rozwijają się w przeciągu około 2 do 7 dni od momentu kontaktu seksualnego z nosicielem wirusa. Rozpoznaje się je jednak tylko u 10% zakażonych, dlatego zazwyczaj dochodzi do nieświadomego zakażenia kolejnej osoby. Aby do niego doszło, nosiciel nie musi mieć nawet widocznych objawów opryszczki narządów płciowych. Wirus ten może przenosić się także w wyniku kontaktu z zakażoną skórą, czyli przez dotyk.

Główne objawy opryszczki narządów płciowych:
  • pęcherze, zgrupowania pęcherzy (w okolicach warg sromowych, pośladków, ud, narządów genitalnych, na szyjce macicy oraz wewnątrz pochwy)
  • pieczenie i świąd
  • owrzodzenia
  • opuchlizna pachwinowych węzłów chłonnych
  • rany powstałe w wyniku pękających pęcherzy
Ponadto mogą pojawić się także gorączka, ból głowy oraz bóle mięśniowe. Zazwyczaj choroba przebiega jednak bezobjawowo, lecz możliwe jest uaktywnienie się wirusa nawet po upływie dłuższego okresu czasu.
Chorobę można leczyć jedynie objawowo, pod kontrolą lekarza, utrzymując ją w stadium utajenia, ponieważ nie istnieje żaden medykament, który umożliwiałby całkowite wyleczenie. Do preparatów leczących objawy zaliczamy te stosowane miejscowo (np. maści) jak i doustnie, a nawet dożylnie. Nosicielem wirusa opryszczki narządów płciowych pozostaje się do końca życia.

Czynniki mogące spowodować nawrót objawów opryszczki narządów płciowych to m.in.:
  • bezsenność
  • stres
  • nadużywanie alkoholu
  • przemęczenie
  • ogólne osłabienie organizmu

Jak uniknąć zakażenia wirusem opryszki narządów płciowych?
Najskuteczniejsze środki zapobiegawcze to stosowanie antykoncepcji barierowej (prezerwatywy, diafragmy itp.), ograniczenie bądź zmniejszenie liczby partnerów seksualnych oraz unikanie przypadkowych kontaktów płciowych.
Należy także pamiętać, że zakażenie wirusem HSV-2 jest szczególnie niebezpieczne w okresie trwania ciąży i może bezpośrednio zagrażać życiu dziecka.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Zaledwie u 10% zakażonych wirusem HSV-2 uwidaczniają się objawy opryszczki narządów płciowych.