Ważny temat

Rzeżączka - przyczyny, objawy i leczenie

Publikacja: 23 maj 2013
Choroby przenoszonych drogą płciową uchodzą za wstydliwe schorzenie, wśród najstarszych z nich znajduje się rzeżączka. Bardzo często rozwija się bezobjawowo, a nosiciel nieświadomie zaraża innych. Jak zabezpieczyć się przed tą bakterią? Na czym polega leczenie?
Rzeżączkę wywołuje bakteria Neisseria gonorrhoeae, która jest przekazywana w trakcie stosunku płciowego bez zabezpieczenia oraz używanie wspólnych przedmiotów do codziennej higieny. Jak wynika z najnowszych badań, bakterie rzeżączki mogą przeżyć nawet do czterech godzin na tzw. powierzchniach nieorganicznych, np. na desce klozetowej czy na ręczniku.  Do zakażenia może także dojść u noworodków w trakcie porodu od chorej matki. Prowadzi to do gonokokowego zapalenia spojówek i może być przyczyną trwałego uszkodzenia wzroku.
Jak zapobiegać zakażeniu?Ryzyko zarażenia rzeżączką jest duże, szczególnie bez stosowania ochrony w postaci prezerwatywy. Podstawowym czynnikiem ryzyka są stosunki seksualne z więcej niż jednym partnerem lub z osobą, która sama ma wielu innych partnerów.  Należy unikać korzystania z przedmiotów codziennej higieny bezpośrednio po używaniu ich przez osoby, które podejrzewasz, że mogą być chore.
ObjawyWśród zainfekowanych jeden na 10 mężczyzn i prawie połowa kobiet nie odczuwa żadnych objawów choroby.
Początkowe objawy rzeżączki u kobiet bywają bardzo dyskretne i słabo wyrażone,
przypisywane zwykle innym dolegliwościom, a czasem w ogóle się nie pojawiają
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • krwiste lub żółtawe upławy z pochwy
  • swędzenie i infekcje w okolicach odbytu
  • bolesne stosunki seksualne
U mężczyzn pierwsze objawy choroby można zaobserwować po 5-7 dobach od stosunku. Symptomy chorobowe są zazwyczaj bardziej widoczne
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • ropna wydzielina z cewki moczowej
  • stan zapalny układu moczowego
  • swędzenie i infekcje w okolicach odbytu
LeczenieLeczenie rzeżączki jest stosunkowo łatwe, gdyż wystarczy zastosowanie odpowiedniego antybiotyku, jednakże problem stanowi rozpoznanie i wstydliwość materii. Niemniej konsekwencje nieleczonej rzeżączki są na tyle poważne, iż warto co jakiś czas wykonywać badania na obecność chorób wenerycznych, bez względu na objawy.
Rzeżączka lekooporna!Najnowsze badania dowodzą, że dwoinka rzeżączki uodparnia się na antybiotyki.  Pierwszy przypadek odnotowano w 2011 roku, zakaziła się nią Japonka. Obecnie naukowcy szukają funduszy na badania, które pomogą stworzyć antybiotyk na odporny szczep bakterii. Niestety istnieją podejrzenia, że "superbakteria" może być groźniejsza od wirusa HIV. Łatwo i szybko przenosi się drogą płciową. Bakteria HO41 u zakażonych osób może wywołać wstrząs septyczny, który zabija już po kilku dniach od zakażenia.
Powikłania, do których może prowadzić rzeżączka?Stosowanie właściwie dobranych antybiotyków pozwala na zadowalające efekty leczenia rzeżączki, ale nieleczona choroba może doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.
  • u 20% - 40% kobiet może wystąpić zapalenie narządów miednicy mniejszej
  • niepłodność w następstwie zrostu tkanki włóknistej jajowodów
  • artretyzm
  • zapalenie opon mózgowych
  • zapalenie wątroby
  • ryzyko pojawienia się Chlamydii lub innych chorób towarzyszących rzeżączce

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Najwięcej zdiagnozowanych przypadków rzeżączki u mężczyzn odnotowuje się między 20 a 24 rokiem życia,a u kobiet między 16 a 19 rokiem życia.