Dziecko

Trądzik niemowlęcy - objawy, przyczyny, leczenie

Publikacja: 17 maj 2012 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013
Większości z nas trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania i młodzieńczego buntu. W rzeczywistości na tę przypadłość jest jednak narażony każdy z nas, także niemowlęta. Trądzik niemowlęcy dotyka co piątego niemowlaka w ciągu pierwszego roku życia!
Co ciekawe trądzik niemowlęcy dotyka częściej chłopców. Ze względu na podobieństwo może być mylony z potówkami. Ma on postać czerwonawych plamek, czasami małych i twardych krostek, nie znajduje się w nich wydzielina ropna, jednak nie oznacza to, że i takie wypryski nie mogą się pojawiać.

Trądzik niemowlęcy jest bezbolesny. Jest widoczny na twarzy dziecka: na czole, policzkach, brodzie, czasami pojawia się na karku.
Przyczyny powstawania
  • przegrzanie dziecka – zbyt grube ubieranie niemowlęcia oraz zbyt wysoka temperatura powietrza w domu,
  • nieodpowiednia pościel, proszki do prania, gryzące ubrania ze sztucznych tkanin – mogą podrażniać delikatną skórę dziecka oraz powodować nie tylko trądzik niemowlęcy, ale też alergie,
  • niewłaściwe kosmetyki – mogą podrażniać skórę oraz blokować jej właściwe oddychanie,
  • hormony mamy – pojawiła się hipoteza, że krążące w krwiobiegu malucha hormony matki mogą powodować różnego rodzaju zmiany skórne.
LeczenieTrądzik niemowlęcy nie wymaga wdrażania specjalistycznego leczenia. Należy go przeczekać, ponieważ w większości przypadków znika samoistnie.

Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Najlepiej stosować łagodne emolienty do skóry, czyli specjalnie dopasowane kremy, lotiony czy maści, które mają naturalny oraz przyjazny dla skóry dziecka skład.

Można bez problemów kupić je w aptekach, gdzie z pewnością farmaceuta doradzi najlepsze z nich. Nie wolno z kolei stosować agresywnych środków myjących, na przykład zwykłego mydła, nie poleca się też stosowania naparów ziołowych (rumianku), które mogą wysuszać skórę, pozbawiając jej naturalnej warstwy ochronnej czy substancji tłuszczowych. Leki stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej.

Trądzik niemowlęcy ma w większości przypadków łagodny przebieg i nie powinien być powodem do zmartwień. Mimo to, jeśli objawy nie ustąpią po 6 miesiącu życia dziecka warto wybrać się do lekarza na konsultację.
Źródło:
Joanna Hirszler „Trądzik niemowlęcy”, Kalina Wysocka-Dubielecka „Trądzik u niemowląt”.

Ostatnie publikacje