Ciąża

Masaż prenatalny

Publikacja: 17 maj 2012 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013
W krajach Europy Zachodniej, USA, Kanadzie oraz w Australii specjalistyczny masaż prenatalny jest bardzo popularną metodą relaksacji stosowaną przez kobiety w ciąży. Celem masażu jest zmniejszenie dolegliwości, które towarzyszą ciąży takich jak: obrzęk, napięcie oraz ból... Kiedy można stosować ten rodzaj masażu? Jakie są korzyści? Sprawdź!
Przez całe życie ludzie porozumiewają się, wyrażają uczucie za pomocą zmysłu dotyku. Nasza wrażliwość rozwija się wcześnie, jeszcze w życiu płodowym. Pobudzanie zakończeń nerwowych skóry przez otaczający płyn owodniowy dostarcza płodowi pierwszej świadomości granic własnego ciała. Od porodu do późnej starości dotyk (w postaci masażu) może służyć leczeniu, rozluźnianiu, pobudzaniu zmysłów, uspokojeniu umysłu, harmonizacji psychiki i ciała.

Przeprowadzenie masażu ciążowego zaleca się od 3 do 8 miesiąca ciąży, z uwagi na stabilność tego okresu. Masaż prenatalny różni się od standardowej formy masażu. W zależności od uwag zgłaszanych przez pacjentkę i okresu ciąży w jakim się znajduje, dostosowuje się odpowiednią, komfortową i bezpieczną (dla matki i dziecka) pozycję do przeprowadzenia masażu. Właściwe dobranie pozycji zapewnia wygodę pacjentki, dogodny dostęp do masowanych okolic ciała, ich odpowiednie napięcie, a przede wszystkim stwarza prawidłowe warunki dla układu krążenia, przez  co dostęp do tlenu dla płodu nie jest ograniczony.

Masaż ciążowy pozytywnie wpływa na organizm kobiety i dziecka, będąc źródłem licznych, udowodnionych klinicznie korzyści:
  • terapia masażem w ciąży redukuje stres, relaksuje, wspomaga stan psychiczny i fizyczny;
  • zmniejsza obrzęki i  obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała powstawaniu żylaków, usprawnia krążenie krwi i limfy;
  • wspomaga prawidłowe działanie układów oraz procesów fizjologicznych organizmu;
  • redukuje ból i wzmożone napięcie mięśni;
  • przyczynia się do aktywnego uczestnictwa w procesie porodu;
  • skraca czas porodu i czyni go mniej bolesnym; 
  • poprawia stan psychiczny w okresie połogu;
  • zmniejsza ból w okresie połogu;
  • wspomaga utrzymanie odpowiedniej kondycji  kręgosłupa i miednicy oraz  wpływa na reorganizację ruchomości kręgosłupa i miednicy w okresie połogu;
  • przyczynia się do intensywnej regeneracji skóry brzucha i rehabilitacji mięśni i organów;
  • pozwala szybciej wrócić do pełni sił  po cesarskim cięciu;
  • przynosi ulgę przeciążonym mięśniom i stawom w okresie intensywnej pielęgnacji dziecka (noszenie, karmienie). 
Także przyszły ojciec powinien otrzymać od masażysty komplet teoretycznych i praktycznych porad o charakterze manualnych czynności pozwalających w chwili, kiedy nie ma masażysty, rozluźnić, zrelaksować ciężarną kobietę i zapanować nad jej stresem. W początkowym etapie wiodącą rolę pełni masażysta. 
Źródło:
„Masaż kobiety w ciąży i niemowlęcia” Grzegorz Lewandowski, „Ciąża naturalna” Janet Balaskas.

TEL-MED POLECA

GABINET DIETETYCZNY/ GABINET MASAŻU I FIZJOTERAPII POZNAŃ GRUNWALD/ WILDA/ JEŻYCE

Dietetyk, Fizjoterapeuta, Masażysta w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w niektórych krajach, takich jak Indie czy Japonia, masaż stanowi jedną z podstawowych umiejętności położnej i używa się go do przygotowania matki i dziecka do porodu, jest on również stosowany w połogu. Panuje przekonanie, że masaż uwalnia endorfiny, działające jako naturalny środek rozluźniający, przeciwbólowy i poprawiający samopoczucie.