Dziecko

Autyzm u dzieci - jak się objawia?

Publikacja: 04 lipiec 2012
Termin autyzm oznacza wycofanie się w świat własnych przeżyć człowieka, który - jak się przypuszcza - ani nie posiada umiejętności, ani nie ma potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych z otoczeniem. Choroba ta często zostaje stwierdzona u osób dorosłych, choć jako zaburzenie rozwoju psychicznego występuje już nawet u nowo narodzonych dzieci.
Jakie są przyczyny autyzmu? Istnieje szereg teorii na temat przyczyn tej choroby, jednak żadna z nich nie tłumaczy jej objawów. Niejednokrotnie opisywano, że autyzm występuje częściej u osób spokrewnionych ze sobą. Może być uwarunkowany dziedzicznie albo też wynikać z faktu, że osoby spokrewnione unikają wzajemnych kontaktów i nie tworzą silnej rodzinnej więzi. Z drugie jednak strony dzieci autystyczne znaleźć można także w rodzinach, w których rodzeństwo rozwija się całkiem prawidłowo. Oziębłość czy brak uczuć u rodziców nie mogą być w związku z tym postrzegane jako przyczyna tej choroby. Ponieważ cierpienie może się objawiać w najróżniejszy sposób i różne mogą być jego przyczyny, obecnie w psychiatrii mówi się o „autystycznym syndromie wieku dziecięcego”.
Czym przejawia się autyzm u dzieci? Najbardziej rzucająca się w oczy cecha charakterystyczną dziecka autystycznego jest to, że sprawia ono wrażenie, jakby żyło we własnym, niedostępnym dla nikogo świecie. Zgodnie z tym co mówią niektóre matki, „jak pod szklanym kloszem”. Z innymi ludźmi dziecko takie nie nawiązuje kontaktu wzrokowego ani słownego. Nawet do rodziców odnosi się obojętnie, odrzuca wszelkie czułości albo na nie nie reaguje.

Dziecko autystyczne nie może normalnie bawić się z innymi dziećmi. Mowy uczy się - jeżeli w ogóle - z wielkim trudem i zazwyczaj w kółko powtarza te same słowa w sposób pozbawiony sensu. Osobliwy tez jest jego stosunek do samego siebie. Dziecku takiemu brakuje poczucia własnej tożsamości. Części swojego ciała traktuje niekiedy w taki sposób, jakby nie miały z nim nic wspólnego.

Do dalszych objawów należą lęk przed zmianą otoczenia, opieranie się przed rozpoznaniem ogólnych codziennych zależności i niezdolność do oceny zagrożeń (np. w komunikacji miejskiej). Bez dostrzegalnej przyczyny dzieci autystyczne zaczynają się śmiać lub płakać albo mają napady złości.
Problemy zdrowotne u dzieci z autyzmem
  • Zaburzenia trawienia - reakcja na gluten i kazeinę,
  • Alergie i osłabiona sprawność immunologiczna,
  • Niedobory pierwiastków i witamin,
  • Zaburzenia równowagi bakteryjnej w jelitach,
  • Osłabiona zdolność zwalczania wolnych rodników,
  • Zatrucie pierwiastkami ciężkimi, szczególnie rtęcią.
Jakie istnieją możliwości pomocy?
W leczeniu autyzmu dziecięcego brakuje jak dotąd jakiejkolwiek skutecznej terapii. Ponieważ jednak dzieci te bez widocznego powodu wpadają w bardzo silne lęki, wymagają jednostajności w swym otoczeniu. Dlatego codzienna higiena ciała i spożywanie posiłków muszą odbywać się zawsze o tej samej porze i zgodnie z tym samym rytuałem, aby nie wystraszyć dziecka. Rodzicom trudno jest przyzwyczaić je do czegoś nowego. Jeżeli mimo wszystko zmiana zostanie zaakceptowana, dziecko kurczowo trzyma się nowych zasad.

Przyszłość dzieci autystycznych jest niepewna i bardzo trudno wytłumaczyć im np. reguły życia społecznego. Najczęściej można im pomóc tylko w prowadzeniu życia zbliżonego do normalnego i rozwinięciu w znacznym stopniu ich uzdolnień. Nie mogą  one jednak uczęszczać do normalnej szkoły. Nierzadko chodzą dl klasy dla dzieci poważnie upośledzonych i nawet tym najbardziej inteligentnym później zwykle nie udaje się prowadzić samodzielnego życia.
Organizacje i stowarzyszenia
  • Fundacja Synapsis, na jej stronach jest ogólnopolska baza adresów placówek zajmujących się autyzmem,
  • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem" - organizacja działająca na rzecz osób autystycznych i ich rodzin,
  • Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom z Autyzmem Odzyskać Więzi,
  • Stowarzyszenie Terapeutów - Stowarzyszenie organizuje zajęcia dla osób z autyzmem,
  • Nowa Nadzieja - Fundacja na rzecz pomocy osobą autystycznych w Kaliszu.
Źródło:
Domowy Poradnik Lekarski, Kompendium wiedzy na temat autyzmu, www.wikipedia.pl.

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
dzieci autystyczne mogą przejawiać szczególne zainteresowania  i rozwijać zaskakujące umiejętności na polu muzycznym. I tak na przykład dzieciom autystycznym nie sprawia większej trudności nauczenie się na pamięć całych stron książki telefonicznej, podczas gdy zupełnie nie potrafią prowadzić banalnej rozmowy o pogodzie.