Ciąża

Baby blues - czyli poporodowe wahania nastroju

Publikacja: 11 lipiec 2012 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013
Nadszedł w końcu ten upragniony czas, gdzie masz swoje upragnione, długo wyczekiwane dziecko w ramionach. Poród minął, dziecko zdrowe, mąż szczęśliwy a Ty? Ogarnia Cie smutek, żal, bezsilność i bez powodu chce Ci się płakać. Mogą to być objawy baby bluesa. Co to jest Baby Blues i jak przetrwać te trudne chwile dowiesz się poniżej.
W pierwszych dnia i tygodniach po porodzie mogą pojawiać się najróżniejsze stany emocjonalne jakie jesteś sobie w stanie wyobrazić. Będziesz szczęśliwa, dumna, wzruszona, zachwycona, wdzięczna i ogromnie zmęczona. Inaczej będziesz postrzegała samą siebie i relacje z partnerem.

Oboje podejmujecie nowe role w zmienionym układzie rodzinnym i potrzebujecie trochę czasu, żeby się w tym wszystkim odnaleźć. Może się okazać również, że to, czego doświadczysz nie będzie pasmem samych radości i szczęścia. Oczekujesz wielkiej fali pozytywnych uczuć, która jednak nie nadchodzi.

Trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem ogromnej większości kobiet.

Co to jest "Baby blues"?

Pojawia się najczęściej pomiędzy 3. a 4. dobą po porodzie (stąd również inna nazwa: "depresja dnia trzeciego"). Może trwać od kilku godzin do kilkunastu dni.

Najważniejszym elementem jest fakt, iż jest to stan normalny w połogu, występujący nawet u 85% kobiet.

Po porodzie doświadczasz przypływu silnych i zmieniających się uczuć - od spełnienia i radości przez niepokój, rozbicie, lęk i smutek. Doskwiera Ci poczucie braku kontroli nad sytuacją, masz obniżony nastrój. Te sprzeczne emocje "zalewają Cię", i trudno jest Ci nabrać do nich dystansu.

Do głównych objawów zaliczyć można:
  • Pojawienie się objawów pomiędzy 3 a 4 dobą po porodzie
  • Łagodne wahania nastroju, zmęczenie, drażliwość, brak energii, płaczliwość, obniżone poczucie własnej wartości, niepewność
  • Stan mija samoistnie
W przypadku pojawienie się baby bluesa kobiety często płaczą, łatwo się wzruszają, martwią o to, czy będą dobrą mamą, i jak sobie poradzą będąc samemu w domu z dzieckiem.

Przyczyny występowania "baby bluesa"
  • Podłoże hormonalne
Tuż po porodzie w organizmie kobiety następują gwałtowne zmiany hormonalne, oddziałujące na jej emocje i samopoczucie. Potężny wyrzut oksytocyny i endorfin sprawia, że szybko zapominają o bólu. Jednak po kilku dniach poziom tych hormonów spada. Wydziela się prolaktyna, która drastycznie  obniża poziom hormonów tarczycy i nadnerczy. Średnio do 7 dnia po porodzie gwałtownie do poziomu fizjologicznego spada poziom hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu.
  • Zmęczenie
Twoje nowo dziecko nie odróżnia jeszcze dnia od nocy i nie pozwala Ci w pełni odpocząć po przebytym porodzie. Starasz się odpowiadać na potrzeby malucha i nawet, kiedy on śpi, Ty jesteś w stanie ciągłej gotowości i uwagi.
  • Nawał pokarmu
Pojawia się w 3. - 4. dobie. Piersi nabrzmiewają i bolą, dziecko może mieć trudności ze ssaniem, biust wymaga dodatkowej uwagi, Ty masz jeszcze mniej czasu na sen.
  • Zmiany w ciele
Fizjologia połogu może być dla Ciebie trudna do zaakceptowania. Piersi są ogromne, co chwilę zalewa cię mleko, krwawisz. Do tego urodzenie dziecka wcale nie oznacza, że natychmiast wróciłaś do sylwetki sprzed ciąży. To wszystko razem może męczyć i frustrować, przecież chciałabyś wyglądać ładnie i dobrze się czuć.

Jak sobie pomóc?
  • Jeśli trudno Ci wyrazić to, co się z Tobą teraz dzieje, daj ten artykuł do przeczytania bliskim, od których oczekujesz wsparcia i pomocy.
  • Poproś bliskich o konkretną pomoc i wsparcie, szczególnie w czynnościach dnia codziennego - może to być ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów. 
  • Daj sobie przyzwolenie na przeżywane uczucia, porozmawiaj z mężem. siostrą , koleżanką lub innymi bliskimi osobami. 
  • Zadbaj o swój odpoczynek i relaks. Wyjdź z domu na spacer, na kawę z przyjaciółką, śpij wtedy, gdy śpi dziecko. 
  • Poszukaj wsparcia innych kobiet, które niedawno urodziły i znają to doświadczenie (zrozumienie, że nie jesteś jedyna, która doświadcza takich przeżyć po porodzie, przyniesie Ci ogromną ulgę).
Pogorszenie samopoczucia utrzymuje się od kilku dni do dwóch tygodni. Pamiętajcie, że przygnębienia porodowego nie leczy się farmakologicznie, wystarczy tylko wsparcie ze strony najbliższych. Gdyby jednak smutek i rozdrażnienie nie ustępowały, a inne objawy nasilały się, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ Baby blues może przekształcić się w depresję poporodową. Jeśli kilka tygodni po porodzie czujesz, że sytuacja cię przerasta, nie czekaj i idź do psychiatry.

Depresję można pokonać!
Źródło:
Funadcja Rodzić Po Ludzku, Depresja-poporodowa.pl

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje