Ważny temat

Dieta w III trymestrze

Publikacja: 18 czerwiec 2010
W trzecim trymestrze ciąży twoje możliwości ogranicza przede wszystkim zmniejszona pojemność żołądka, uciśniętego jak wszystkie narządy jamy brzusznej. Masz apetyt, czujesz głód, ale już po kilku łyżkach nie możesz nic więcej zejść. Potrzebujesz zatem posiłków częstszych, ale też starannie zaplanowanych, aby mimo niewielkiej objętości dostarczały ci energii i niezbędnych składników odżywczych.
Śniadanie Z uwagi na zwiększoną skłonność do zaparć, dobrze jest rozpoczynać dzień od obfitujących w błonnik pełnoziarnistych płatków zbożowych. Możesz wzbogacić je o dodatkowe mikroskładniki odżywcze, dodając suszone owoce, orzechy, siemię lniane i kiełki pszenicy. Zalej całość mlekiem, pełnotłustym lub odtłuszczonym w zależności od potrzeb.

W weekendy staraj się maksymalnie wypocząć i zrelaksować. Z pewnością pomoże ci w tym apetyczne śniadanie, zjedzone bez pośpiechu, a najlepiej podane do łóżka. Wypróbuj owsiankę z suszonymi owocami i orzechami, szczególnie wskazaną w razie zaparć.
Przekąski To wręcz podstawa zdrowej diety w ostatnim trymestrze ciąży. Skoro nie możesz zjeść dużo naraz, częste przekąski uchronią cię zarówno przed głodem, jak i dolegliwościami z powodu zbyt przepełnionego żołądka.
Trzymaj w lodówce ugotowane na parze różyczki brokułów. Możesz też oczyścić surowe brokuły i przyrządzić do nich aromatyczny sos. To warzywo bogate we wszystko, czego potrzebujesz w trzecim trymestrze, zwłaszcza w żelazo, kwas foliowy i błonnik.
Obiad W trzecim trymestrze masz niewielkie szansę na zaspokojenie swoich potrzeb odżywczych, stołując się w restauracji czy bufecie. Powinnaś opierać się na domowym jedzeniu, przygotowanym i zapakowanym poprzedniego wieczoru.
Od czasu do czasu możesz oczywiście zjeść obiad w restauracji, zwłaszcza jeśli sprawia ci to przyjemność. Pamiętaj jednak, że restauracyjne porcje z reguły przekraczają twoje możliwości, szczególnie w trzecim trymestrze. Zjedz tylko tyle, ile możesz i nie wstydź się prosić, żeby resztę zapakowano ci do domu. Wybieraj potrawy lekkostrawne, jak zupy, sałatki, dania z makaronu i ryżu.
Kolacja Szybka kolacja. Po powrocie z pracy masz teraz większe powody, by umierać ze zmęczenia.
Nie zawsze oczywiście będziesz miała siłę i ochotę na wieczorne stanie przy kuchni. Oszczędzi ci tego dobrze zaopatrzona spiżarka, w której zawsze znajdziesz coś na szybko - na przykład pełnoziarnistą tortillę Jeśli posypiesz ją startym serem cheddar, dodasz 85 g osaczonej i opłukanej fasoli z puszki, polejesz gotowym sosem salsa i podgrzejesz w kuchence mikrofalowej, otrzymasz pożywne i smaczne burrito. Wypróbuj też sałatkę z kostek żółtego sera, owoców i mieszanki orzechów.

Kolacja poza domem. W ostatnim okresie ciąży trudno spodziewać się po tobie wielkiego entuzjazmu dla wieczornych wypadów - zmęczenie i rosnąca ociężałość sprawiają zwykle, że mało która atrakcja jest w stanie konkurować z własnym domem (i własną toaletą!). Jeśli zdecydujesz się na kolację poza domem, przy wyborze lokalu kieruj się wygodą krzeseł i sprawnością obsługi, a do jedzenia zamów coś lekkiego, jak grillowany kurczak, ryba, czy danie z warzyw.
Źródło:
H. Ricciotti "Pyszna mama"

Ostatnie publikacje