Medycyna ogólna

Densytometria - kiedy należy wykonać badanie gęstości kości?

Publikacja: 05 maj 2010 Ostatnia aktualizacja: 10 maj 2010
Często nazywana jest „cichym złodziejem kości”, ponieważ  okrada kości z tkanki,  z której są zbudowane a postępujące zmiany w kościach są zazwyczaj nieodczuwalne. O jej istnieniu wiele osób dowiaduje się dopiero, gdy dozna jakiegokolwiek złamania.. Osteoporoza - wykryj ją jak najwcześniej!
Co to jest osteoporoza? Osteoporoza jest przewlekłą chorobą kości, charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej  i zmniejszeniem jej gęstości.

Słabość kośćca zwiększa ryzyko złamań, szczególnie nadgarstka, kręgosłupa oraz szyjki kości udowej. Wraz z nasilaniem się osteoporozy kości ulegają złamaniu pod wpływem coraz mniejszego urazu.  Niekiedy powoduje bóle, spadek wagi oraz zniekształcenie sylwetki.

Złamania osteoporotyczne kości prowadzą do znacznego ograniczenia sprawności fizycznej, a przez to do ograniczenia aktywności w życiu codziennym.

Niektóre źródła podają, że liczba zgonów jako następstwo złamania szyjki kości udowej, zazwyczaj spowodowanych zapaleniem płuc i innymi infekcjami lub niewydolnością serca, przewyższa liczbę zgonów z powodu różnego rodzaju nowotworów.
Co to jest  pomiar gęstości kości (BMD)? Wykonanie pomiaru gęstości kości jest najlepszym sposobem zdiagnozowania osteoporozy jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek złamań. Dzięki temu badaniu można ocenić gęstość kości w różnych odcinkach szkieletu i oszacować ryzyko wystąpienia późniejszych złamań.

Badanie gęstości kości (Bone Mineral Density) wykonuje się przy zastosowaniu densytometru. Urządzenie dokonuje pomiaru absorpcji  niskoenergetycznej wiązki promieniowania rentgenowskiego (promieni X) przechodzącej przez kość. Dawka energii promieniowania X (fotonów) „wchodzących” do kości jest porównywana z dawką, która  „opuszcza” kość. Im większa gęstość tkanki kostnej, tym większa część wiązki promieniowania zostaje pochłonięta przez kość.

Badanie wykorzystuje bardzo słabe promieniowanie rentgenowskie (tylko jedna dziesiąta do jednej setnej normalnej dawki promieniowania rentgenowskiego pochłanianego przez organizm), dlatego można je ponawiać w corocznych badaniach kontrolnych.
Co to jest densytometria? Densytometria jest metodą diagnostyczną oceniającą gęstość kości  opartą na pomiarze pochłaniania wiązek promieniowania rentgenowskiego.

Podczas badania pacjent nie musi zakładać ochronnego fartucha a osoba je wykonująca nie opuszcza pokoju.Badanie jest szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, pozwala:
  • wykryć osteoporozę przed wystąpieniem złamania,
  • oszacować ryzyko rozwoju osteoporozy w przyszłości,
  • wykazać tempo zaniku kości  podczas badań kontrolnych,
  • określić wskazania do terapii farmakologicznej,
  • monitorować  terapię.
Źródło:
Medyczne Centrum Hetmańska w Poznaniu

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w badaniu gęstości kości promieniowanie rentgenowskie stanowi zaledwie ułamek dawki stosowanej przy standardowym prześwietleniu klatki piersiowej.